فرهنگی<< بخش

شهید ابوالقاسم حسن پناه املشی سرانجام در عملیات کربلای پنج در شلمچه در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۶۵ خون مطهرش بر زمین گرم خوزستان ریخت و به درجه شهادت نائل آمد و پیکر مطهر سید ابوالقاسم حسن پناه هنوز مفقود و در غربت و گمنامی به سر می‌برد

شهید شاهپور صفرعلی‌ در هفدهم‌ آذر ۱۳۶۶در منطقه‌ عملیاتی‌ جزیره‌ مجنون‌، در حین‌ انجام‌ ماموریت‌ به‌ فیض‌ شهادت‌ رسید و در نهایت‌ درگلزار پیرای‌ سرای‌ گشت‌رودخان‌ به‌ خاک‌ سپرده‌ شد.

شهید ابراهیم محمدیان در آخرین ماههای حضورش در جبهه های حق علیه باطل در تاریخ ۶۴/۱۱/۲۴ بر اثر بمباران هوایی شهر اهواز به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

در سال ۱۳۶۲ دو بار به جبهه اعزام شد و در دی ماه سال ۱۳۶۴ برای خدمت در نیروی انتظامی وارد شهربانی کرج شد. سه ماه از استخدام قطعیش گذشته بود که با داشتن زن و دو فرزند باز هم داوطلبانه راهی جبهه ها شد و در این سفر بود که در مهمانی پروردگار شرف حضور یافت .

حجت‌الاسلام والمسلمین شمس‌الدین با تاکید بر اینکه ملت ایران در مسیر مقابله با دشمنان خوش درخشیدند؛ افزود: امروز دشمن هجمه رسانه‌ای گسترده‌ای را علیه ملت ایران اعمال کرده است و به دنبال تشکیک در باورهای مردم است.

در قسمتی از وصیت نامه شهید صدیقی راد آمده است: وقتی آن روز فرا رسید که شما از یاد بردید که حوالی شهیدآباد هم رفیقی دارید از همانجا و از توی ماشین دستی بلند کنید و برایم فقط یک بوق بزنید، همین. من آن بوق را بجای فاتحه از شما قبول می‌کنم.

عملیات کربلای ۵‌ که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود که می‌توان آن را پاسخی به عملیات کربلای ۴ دانست.

ساکش را بستم مقداری نخودچی کشمش و گردو برایش گذاشتم هر چند از دستش دلخور بودم اما راهش را انتخاب کرده بود و حرف‌های من بی تأثیر بود عملیات کربلای ۴ بود بعد از چند روز به مرخصی آمد اما دوباره عزم سفر کرد.

حوالی شهرک دوعیجی عراق جزیره «بوارین» جولانگاه نبرد او با کفرپیشگان بعثی عراق بود. آرام و قرار نداشت . انگار بانگ تکبیرش را ملائک می شنیدند این را همه آنهایی که در گردان«کمیل»(لشکرقدس گیلان) با او حشر و نشر داشتند گواهی می دهند.!

استاد حوزه علمیه قم گفت: حضرت زینب(س) در حکمت نظری و حکمت عملی مدارج بسیار بالایی را طی کرده و از این جهت در بین زنان بنی‌هاشم سرآمد و به عقیله بنی‌هاشم معروف بودند.

شهید ایرج پورفتحی در مورخه ۲۸ آذر ۱۳۶۵ در منطقه ی سومار بر اثر اثابت ترکش خمپاره به درجه شهادت نائل گشت.

شهید کیومرث صفرزاده در سال ۱۳۶۵ در منطقه سومار مورد اصابت ترکش به ناحیه سر قرار گرفته و به فیض شهادت نائل گردید.

شهید احمد شعبانی در تاریخ ۲۴/۱۰/۶۵ در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه به قافله عشاق پیوست. سفارش او به ما این است که ثمره خون شهیدان را که انقلاب اسلامی است در همه حال حفظ کنید.

خدایا در آخر عمرمان کلمه لا اله الا الله و محمد رسول الله را بر زبان همه ما جاری بگردان و در اول شب قبر حضرت علی و امام حسین را به داد ما برسان.

مقاومت و افتخارآفرینی رزمندگان لشکر ۱۶ قدس گیلان در جریان عملیات کربلای ۵ برگ زرین دیگری به مجموعه افتخارات فرزندان دیار میرزاکوچک اضافه کرد.

مشاور عالی فرماندهی کل قوا گفت: امروز سالروز آغاز عملیات کربلای ۵ است. همه بدانند که بعد از انجام عملیات کربلای ۵ سرنوشت جنگ تغییر کرد.

رزمنده و جانباز دوران دفاع مقدس با بیان اینکه مستنداتی از دوران جنگ وجود دارد که خود غرب و شرق نیز متوجه شکست عراق شده بود افزود: اگر می‌توانستیم ۱۰ روز دیگر بر رزم عملیات کربلای پنج بیفزاییم عراق متلاشی می‌شد و در این موضوع شکی نیست که خود فرماندهان عراق نیز به این نتیجه رسیده بودند.

در همایش تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی، به پاس ۴۰ سال مجاهدت و نگهبانی «آیت‌الله احمد جنتی» رئیس مجلس خبرگان رهبری از وی تجلیل شد.