یکشنبه،۲۸آذر۱۳۹۵
کد: 135582
حمله تروریستی در شهرهای مختلف ترکیه

ترکیه ۱۸ انفجار، ۴۰۰ کشته و ۲۰۰۰ زخمی + تصاویر

 

در یک سال اخیر ۱۸ حمله تروریستی در شهرهای مختلف ترکیه انجام گرفته که منجر به کشته شدن ۴۰۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۲۰۰۰ نفر شده است. این حملات تروریستی به صورت انتحاری و با خودروهای بمب‌گذاری شده انجام گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، در یک سال اخیر ۱۸ حمله تروریستی در شهرهای مختلف ترکیه انجام گرفته که منجر به کشته شدن ۴۰۰ نفر و زخمی شدن ۱۹۰۰ نفر شده است. این حملات تروریستی به صورت انتحاری و با خودروهای بمب‌گذاری شده انجام گرفته که هدف از این حملات کشتن مردم عادی و پلیس ترکیه بوده است.

حملات تروریستی اخیر ترکیه از دو روز قبل از انتخابات ۷ ژوئن ۲۰۱۵ در «دیاربکر» آغاز شد و در آخرین موارد هفته پیش در نزدیکی استادیوم «ودافون آرنای بشیکتاش» در استانبول و امروز نیز در شهر «قیصریه» ادامه یافت. در حمله تروریستی قیصریه بر اثر وقوع انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در مقابل دانشگاه «ارجیس» در نزدیکی اتوبوسی که حامل نیروهای نظامی بود، ۱۳ نظامی کشته و ۵۵ نظامی دیگر زخمی شدند.

گزارشی به مرور حملات تروریستی در ترکیه در یک سال اخیر

۱- حمله تروریستی دیاربکر:
این حمله تروریستی دو روز قبل از انتخابات ۷ ژوئن ۲۰۱۵ در بین هواداران حزب دموکراتیک خلق‌ها در دیاربکر به وقوع پیوست که در آن ۵ نفر کشته و ۴۰۰ نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده گرفت.

۲- حمله انتحاری سوروچ:
در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۵ بر اثر انفجار یک بمب انتحاری در محل تجمع اعضای انجمن جوانان سوسیالیست (SGDF) در منطقه سوروچ از استان شانلی اورفا، ۳۳ نفر کشته و ۱۰۴ نفر مجروح شدند. انجمن جوانان سوسیالیست برای حمایت از بازسازی کوبانی خود را آماده سخنرانی در مرکز فرهنگی آمارا کرده بودند که این حمله انتحاری انجام گرفت. در آن زمان کوبانی به تازگی از دست داعش آزاد شده بود و داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

 

۳- قتل‌عام آنکارا:
در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ بر اثر انفجار دو بمب در محل برگزاری نشست «کار، صلح و دموکراسی» در مسیر منتهی به ایستگاه راه آهن قدیم در نزدیکی میدان «سیحیه» آنکارا ۱۰۹ نفر کشته و ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. این حمله تروریستی که توسط داعش انجام گرفته بود به عنوان مرگبارترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر ترکیه لقب گرفت.

۴- انفجار در میدان سلطان احمد استانبول
در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ یک انفجار شدید در میدان توریستی سلطان احمد شهر استانبول به کشته شدن ۱۰ تن و مجروح شدن ۱۵ تن انجامید که گردشگران خارجی نیز در میان قربانیان دیده می‌شوند. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۵- بمب‌گذاری فوریه ۲۰۱۶ آنکارا
در ۱۷ فوریه ۲۰۱۶ در انفجار بمبی در آنکارا، ۲۹ نفر کشته و ۶۱ نفر زخمی شدند. هدف این بمب‌گذاری، یک اتوبوس حامل نظامیان و چند خودروی دیگر نظامی در مجاورت آن بود که همه آن‌ها پشت چراغ قرمز ایستاده بودند. انفجار در ناحیه‌ای نزدیک به پارلمان ترکیه و ستاد ارتش این کشور روی داد. مسئولیت انفجار آنکارا را عقاب‌های آزادی کردستان (TAK) به عهده گرفت.

۶- بمب‌گذاری مارس ۲۰۱۶ آنکارا
در ۱۳ مارس ۲۰۱۶ در انفجار بمبی در آنکارا، ۳۷ تن کشته و ۱۲۵ تن دیگر زخمی شدند. این بمب‌گذاری در نزدیکی ساختمان سابق نخست‌وزیری ترکیه در میدان هلال احمر آنکارا از شلوغ‌ترین میادین پایتخت ترکیه در نزدیکی ایستگاه اتوبوس و ایستگاه مترو صورت گرفت. مسئولیت این انفجار را عقاب‌های آزادی کردستان (TAK) به عهده گرفت.

۷- حمله انتحاری خیابان استقلال استانبول
در ۱۹ مارس ۲۰۱۶ ، انفجاری انتحاری در خیابان استقلال میدان تقسیم استانبول که از معروف‌ترین خیابان‌های این شهر است، باعث کشته شدن ۴ نفر و زخمی شدن ۳۶ تن دیگر شد که در میان کشته‌شدگان یک ایرانی و تعدادی نیز از ملیت‌های دیگر وجود داشتند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

۸- بمب‌گذاری شده در مقابل پادگانی نظامی «ماردین»
در ۲ آوریل ۲۰۱۶ در اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده توسط حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در مقابل ساختمان یک پادگان نظامی در ماردین، یک غیر نظامی کشته و ۱۱ نفر که ۲ تن از آنان نظامی و ۳ تن کودک بودند، زخمی شده‌اند.

۹- حمله انتحاری «بورسا»
در ۲۷ آوریل ۲۰۱۶ در حمله انتحاری در مقابل مسجد جامع بورسا، تنها ۱ نفر که آن نیز خود عامل انتحاری بوده کشته شده و ۱۳ شهروند ترکیه زخمی شده‌اند. مسئولیت این حمله انتحاری را عقاب‌های آزادی کردستان (TAK) به عهده گرفت.

۱۰- بمب‌گذاری «غازی عینتاب» می ۲۰۱۶
در ۱ مه ۲۰۱۶ بر اثر حمله انتحاری و انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شهر غازی عینتاب و در مقابل ستاد مرکزی پلیس ۳ تن از اعضای پلیس کشته و ۲۲ نفر از جمله ۱۸ پلیس و ۴ شهروند عادی زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

۱۱- بمب‌گذاری «دیاربکر» می ۲۰۱۶
در ۱۰ مه ۲۰۱۶ در انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در محله باغلار شهر دیاربکر که یک دستگاه اتوبوس پلیس را هدف قرار داده بود، سه تن کشته و ۴۵ تن مجروح شدند که ۱۲ تن از آنان افسران پلیس بودند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۱۲- انفجار «سنجاق تپه» استانبول
در ۱۲ مه ۲۰۱۶ بر اثر انفجار بمب در مسیر یک کاروان نظامی در منطقه نظامی سنجاق تپه استانبول در ۳۰۰ متری ساختمان فرماندهی نیروی هوایی ارتش ترکیه، پنج سرباز به همراه یک راننده اتوبوس و دو شهروند غیرنظامی در حال عبور مجروح شدند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۱۳- بمب‌گذاری استانبول در منطقه «وزنچیلر»
در ۷ ژوئن ۲۰۱۶ بمبی در مرکز استانبول منفجر شد که باعث کشته شدن ۱۱ نفر از جمله ۶ پلیس ویژه ترکیه و زخمی شدن ۳۶ تن دیگر شد. هدف این عملیات تروریستی یک اتوبوس حامل سربازان پلیس بود و انفجار در هنگام گذر اتوبوس از منطقه ونچیلر در نزدیکی مسجد شاهزاده و ایستگاه متروی ونچیلر رخ داد. این حمله تروریستی را عقاب‌های آزادی کردستان (TAK) بر عهده گرفت.

۱۴- بمب‌گذاری «میدیات» استان «ماردین»
در  ۸ ژوئن ۲۰۱۶ بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز فرماندهی ژاندارمری آنیتلی در منطقه میدیات استان ماردین، ۵ نفر از جمله ۲ نیروی امنیتی ترکیه کشته و ۵۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

۱۵- حمله تروریستی فرودگاه «آتاتورک» استانبول
در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ بر اثر انفجار و تیراندازی در فرودگاه آتاتورک استانبول ۴۵ نفر کشته و ۲۳۸ نفر زخمی شدند. تیراندازی در پارکینگ فرودگاه و انفجار بمب در پایانه ورودی پروازهای بین‌المللی رخ داد. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت

۱۶- حمله انتحاری در مراسم عروسی در غازی عنتاب
در تاریخ ۲۰ آگوست ۲۰۱۶ طی یک حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در شهر غازی عینتاب واقع در جنوب شرقی ترکیه، تعداد ۵۱ نفر کشته و ۹۱ نفر زخمی شدند. داعش این حمله انتحاری را توسط یک نوجوان ۱۲ الی ۱۴ ساله صورت داد.

۱۷- بمب‌گذاری بشیکتاش استانبول
در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ بر اثر بمب‌گذاری در منطقه بشیکتاش در نزدیکی استادیوم ودافون آرنای استانبول، ۳۶ پلیس ضد شورش و ۸ غیرنظامی کشته و ۱۶۶ تن دیگر مجروح شدند. این حمله تروریستی را عقاب‌های آزادی کردستان (TAK) بر عهده گرفت.

۱۸- حمله تروریستی قیصریه
در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۶ بر اثر وقوع انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در مقابل دانشگاه ارجیس در شهر قیصریه در نزدیکی اتوبوسی که حامل نیروهای نظامی بود، ۱۳ نظامی کشته و ۵۵ نظامی دیگر زخمی شدند. مقامات ترکیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را متهم به این حمله تروریستی می‌کنند.

انتهای پیام/.

————————————————————————————————————————————————–

انتهای پیام

منبع:

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت