سه شنبه،۲۰تیر۱۳۹۶
کد: 150933
تاکید رئیس پنتاگون بر لزوم اختلاف‌افکنی میان نظام و مردم ایران

ماتیس: کنار آمدن با ایرانی‌ها خیلی سخت است/ قدرت ایران بشار اسد را در قدرت نگه داشت

 

وزیر دفاع آمریکا در سخنانی گفت که دلیل اینکه اسد هنوز در قدرت است وتوی دیپلماتیک روسیه، قدرت نظامی ایران و حالا توان نظامی روسیه است.

به گزارش اجرارگیل ، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا، در اظهاراتی بار دیگر ایران را به فرستادن موشک برای حزب‌الله لبنان و انصارالله در یمن متهم کرد.

ماتیس همچنین جمهوری اسلامی را بزرگ‌ترین عامل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه خواند و گفت که “تمام مردم منطقه” از قاهره و تل آویو گرفته تا ریاض چنین نظری دارند.

او همچنین مدعی شد: “در حال حاضر آنها موشک‌های بالستیک را به یمن برده‌اند که از آنجا به عربستان سعودی شلیک شد. کنار آمدن با آنها خیلی سخت خواهد بود. در نهایت کاری که باید کرد همان است که وزیر خارجه وقت هیلاری کلینتون کرد، یعنی با اعمال تحریم علیه آنها، تحر‌یم‌های اقتصادی، آنها را واداشت به پای میز مذاکره بیایند چون می‌خواهند در قدرت باقی بمانند.”

او گفت: “می‌توان دید که چرا اوباما اینقدر برای جلوگیری از دستیابی آنها به سلاح اتمی مضطرب بود.”

وزیر دفاع آمریکا در عین حال گفت: “شما نباید کار کنید که مردم ایران با این حکومت نامحبوب متحد شوند. اگر شما هر دوی آن‌ها را تحت فشار قرار بدهید، نتیجه این است که آنها به هم نزدیک خواهند شد.”

وی افزود: “ما باید اطمینان حاصل کنیم که مردم ایران می‌دانند که ما با آن‌ها ستیزی نداریم.”

او در مورد سوریه گفت: “دلیل اینکه [بشار] اسد هنوز در قدرت است وتوی دیپلماتیک روسیه، قدرت نظامی ایران و حالا توان نظامی روسیه است. بدون اینها، مردم سوریه پنج سال پیش او را بیرون می‌کردند.”

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا اواسط ماه ژوئن در سخنانی در مجلس نمایندگان گفته بود سیاست دولت او حمایت از انتقال مسالمت آمیز قدرت در ایران است.

تیلرسون گفته بود: “سیاست ما در قبال ایران این است که مانع از هژمونی و استیلاطلبی آن شویم، توانایی آنها در تولید تسلیحات اتمی را مهار کنیم، و از عناصری در داخل ایران حمایت کنیم که نتیجه آن انتقال مسالمت‌آمیز حکومت خواهد بود. و البته همان‌طور که می‌دانیم، چنین عناصری حضور دارند.”

منبع : بی بی سی

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت