پنج شنبه،۲۲تیر۱۳۹۶
کد: 151142

ماجرای پس گرفته شدن امضاهای نمایندگان

 

حجت‌الاسلام «سیدناصر موسوی‌لارگانی» نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی از افرادی بود که امضایش پای سه‌فوریت طرح «الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (آی‌پی‌سی)» بود. اما به گفته حاجی‌دلیگانی او از جمله کسانی بود که امضایش را از پای طرح برداشت. در حاشیه جلسه علنی مجلس درباره ماجرای پس‌گرفته‌شدن امضاها گفت‌وگو کردیم. اما دامنه این گفت‌وگو به سایر مسائل از جمله سند ٢٠٣٠ و برجام هم کشیده شد.

به گزارش احرارگیل ، حجت‌الاسلام «سیدناصر موسوی‌لارگانی» نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی از افرادی بود که امضایش پای سه‌فوریت طرح «الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (آی‌پی‌سی)» بود. اما به گفته حاجی‌دلیگانی او از جمله کسانی بود که امضایش را از پای طرح برداشت. در حاشیه جلسه علنی مجلس درباره ماجرای پس‌گرفته‌شدن امضاها گفت‌وگو کردیم. اما دامنه این گفت‌وگو به سایر مسائل از جمله سند ٢٠٣٠ و برجام هم کشیده شد.

‌قضیه پس‌گرفتن امضاها چه بود؟
کسی امضایش را پس نگرفت. اینکه قرار شد به رأی گذاشته نشود، به این دلیل بود که جو مجلس نشان می‌داد ١٩۴ رأی نمی‌آورد و یک مقدار برای مجلس خوب نبود؛ یعنی ما نباید مجلس را هزینه کنیم و مجلس ضعیف شود. طرح سه‌فوریتی که آمده، مجلس زیر سؤال برود. به همین دلیل تعدادی از نمایندگان آمدند و مشورت کردند و گفتند با توجه به جو حاکم و سروصداهایی که پیش آمد، بهتر است به رأی گذاشته نشود.
‌با توجه به اینکه تعداد کمی امضا داشته است، امیدی به تصویب بود؟
٢۴، ٢۵ نفر امضا کرده بودند که وقتی زیر ١۵ نفر شد، امکان رأی‌گیری نبود. وقتی زیر ١۵ نفر باشد، نمی‌توان رأی‌گیری کرد. ببینید رأی‌آوردن یا نیاوردن ربطی به تعداد امضا ندارد. طرحی بوده که ١۵٠ نفر امضا کردند ولی ٧٠ رأی آورده است. امضا، ملاک نیست ولی بحث الان حیثیت کشور است. از فضایی که بود، حقیقتا معلوم بود خیلی جوسازی کرده بودند و رأی نمی‌آورد.
‌آقای دهقان مشورت می‌کردند؟
آقای دهقان پیگیر بودند؛ سایر دوستان هم پیگیر بودند. حقیقتا این قراردادهایی که امضا شده، به ویژه قرارداد با توتال، یک‌سری ابهامات و اشکالاتی دارد.
‌این قراردادها که رفع اشکال شده‌اند. قبلا آقای جهانگیری گفتند اشکالات آی‌پی‌سی رفع اشکال شدند.
قرارداد آی‌پی‌سی خلاف قانون اساسی انجام شده است.
‌اما دولت این حرف را قبول ندارد.
مقام معظم رهبری بعد از ملاحظاتی که انجام شد، ١۵ اشکال گرفتند به بعد از آنچه آقای جهانگیری عنوان کردند. الان کمترین سهم از این قرارداد برای ما است. بیشترین سهم را توتال می‌برد و بعد از آن شرکت چینی و بعد ما.
‌وزارت نفت چندین بار پاسخ داده که قضیه چیست؛ این مربوط به بخش سرمایه‌گذاری است و بخش درآمدی آن چطور است.
بله؛ ولی این قرارداد را اگر راست می‌گویند، باید یک بار به مناقصه گذاشته می‌شد. اگر شرکت‌های دیگر در مناقصه حضور پیدا نمی‌کردند و اگر شرکت ایرانی که توان این کار را دارد، در این مناقصه شرکت نمی‌کرد، بعد می‌گفتند ترک تشریفات کردیم و این کار را انجام دادیم؛ اما مناقصه‌ای برگزار نشد.
‌آقای زنگنه در صحن مجلس گفت قراردادی بوده که سال ٨۴ منعقد شده، قرار بوده ٨٨ تمام شود ولی ٩۵ هم تحویل ندادند.
توتال اصلا انجام نداد و پول ملت ایران را خورد و رفت. توتال بدعهدی و جنایت کرد. اینکه بگوییم شرکت ایرانی نتوانسته و یک مقدار با تأخیر انجام داده؛ اما اینها که اصلا رها کردند. الان هم رها می‌کنند و می‌روند. همین الان اعلام کرده اگر تحریمی ایجاد شود، طبق قوانین بین‌المللی عمل می‌کنیم؛ یعنی بار دیگر هم رها می‌کنیم و می‌رویم. پول ملت ایران را برمی‌دارد و می‌رود.
‌مگر همان اول پولی می‌دهند؟ الان ایران پولی می‌دهد؟
بله قطعا پیش‌قرارداد می‌دهند.
‌توتال قرار است سرمایه‌گذاری کند.
سرمایه‌گذاری می‌کنند ولی قرار است اینجا تا ٢٠ سال بیت‌المال را به تاراج ببرند.
‌آنها قرار است سرمایه بیاورند، بعد ما باید به آنها پول بدهیم؟
همین که دارند از ما می‌برند این پول است دیگر.
‌از چی می‌برند؛ اول سرمایه‌گذاری می‌کنند.
وقتی سرمایه‌گذاری کردند، ۵٠,١ درصد سهم می‌برند؛ از چی؟ از چاه‌های نفتی که متعلق به ایران و ملت ایران است.
‌این سهم‌شان در سرمایه‌گذاری است.
سرمایه‌گذاری است و در همان اندازه سرمایه‌گذاری می‌برند. مگر می‌شود سرمایه‌گذاری ۵٠,١ درصد کنند و بعد دو درصد ببرند؟ یعنی ۵٠.١ درصد سهم داشته باشند و بیایند دو درصد سهم ببرند؟
‌اما این در قرارداد آمده.
به شما بگویند که در فلان ساختمان‌سازی، ٨٠ درصد سهم بیاور و بعد ٢٠ درصد اینجا برای شماست، شما عقلا این کار را می‌کنید؟
‌قرارداد ساخت ساختمان با قرارداد نفت خیلی فرق دارد.
چه فرقی دارد؟! کرسنت کشور ما را نابود کرده است. همین آقای زنگنه مگر کرسنت را امضا نکرده؟ کرسنت چقدر برای ما هزینه ایجاد کرده است؟
‌یعنی در کشور کسی نبوده جلوی این قرارداد را بگیرد؟ یعنی همین امضاکنندگان متوجه شدند؟
فقط اینها نیستند. تمام کارشناسان نفتی و کسانی که سر در می‌آورند اعتراض دارند.
‌خب وزارت نفت هم کارشناس دارد! مراجع بالاتر از وزارت نفت هم داریم.
تعداد زیادی از اقتصاددانان و کارشناسان نفتی هستند که اعتراض دارند. عرض من این است که این قرارداد با توجه به اینکه آقای زنگنه یک بار ملت ایران را به خاک سیاه نشانده، توتال هم همین کار را می‌کند.
‌کارشناس اقتصادی مدنظرم نیست. منظورم مراجع بالاتر از وزارت نفت است. مگر شورای عالی امنیت ملی نیست؟
هست؛ ولی چند مرتبه تا حالا همین دولت مصوبات شورای ‌عالی امنیت ملی را زیر پا گذاشته.
‌خب رئیس شورای عالی امنیت ملی که همان رئیس‌جمهوری است.
در برجام این همه تخلف شد و این همه به ملت ایران ظلم شد. هیچ‌کدام از تحریم‌ها برداشته نشد و داد زدند؛ چه کسی توجه کرد؟ رئیس‌جمهور توجه کرد؟
‌تحریم‌ها برداشته نشد؟
کدام تحریم‌ها را برداشتند؟
‌یعنی هیچی برداشته نشده؟
کدام ال‌سی باز شده؟ با کدام بانک می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم؟
‌پس چگونه پول وارد کشور می‌شود؟
با هیچ بانکی ارتباط برقرار نکردیم و فقط با یک‌سری بانک پیش‌پاافتاده و کوچک، توانستیم. با بانک‌های اروپایی نتوانستیم قرارداد ببندیم.
‌اجازه بدهید درهمین‌باره بپرسم. الان یک شرکت بزرگ مثل توتال آمده و قرارداد بسته. خب این پیشگام می‌شود که بقیه هم بعد از آن بیایند.
بله؛ برای به‌تاراج‌بردن اموال بیت‌المال ایران.
‌خب الان می‌گویید برای به‌تاراج‌بردن آمدند؛ یعنی شورای‌عالی امنیت ملی کاری ندارد؟
شما این قرارداد را می‌گویید.
مگر ٢٠٣٠ را امضا نکردند؟ مگر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رئیسش آقای رئیس‌جمهوری نبوده. این‌همه به ملت ایران در ٢٠٣٠ توهین شد. یک‌سری مسائل مطرح شد؛ مگر درباره ٢٠٣٠ مرجع بالاتر نبوده؟ باید بگذاریم همه چیز را فقط رهبری ورود کنند؟
‌شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اعضای دیگری هم دارد.
ما باید بگذاریم همه را رهبری ورود کنند؟ چه کسی اولین بار تصویب کرد؟ دولت تصویب کرده بود. چه کسی امضا کرده بود؟ وزیر آموزش و پرورش بود.
‌اسنادش که هست.
٢٠٣٠ ننگین‌ترین قراردادی بود که با ملت ایران که مسلمان و شیعه هستند، بسته شده. چه کسی بسته؟
‌قرارداد که نبوده.
پس چی بوده؟ توافقی بوده که آموزش بچه‌های ایرانی را یونسکو برای آن تصمیم بگیرد. ما اسلام را داریم.
‌خب این بند را داشت که اگر مخالف فرهنگ‌مان باشد، اجرا نشود.
اولین مصوبه‌اش این بود که گفتند درس شهید فهمیده را از کتاب‌ها حذف کنید و حذف کردند. امام گفتند که آن طفل ١٣ساله رهبر ما است که زیر تانک دشمن رفت.
‌مگر نوشته بود که باید درس شهید فهمیده حذف شود؟
گفتند که بچه‌های ما باید از مباحث جنگ و این مسائل دور باشند. پس برای چی حذف کردند؟ بروید بررسی کنید.
‌اما شما برجام را مثال زدید؛ خب این کمیته نظارت برجام وجود دارد که اعضای مختلفی دارد که از شورای‌عالی امنیت ملی هم در آن عضو هستند.
برجام را شخص آقای دکتر ظریف که پرچم‌دارش بوده، تا حالا ١٠ مرتبه گفته که نقض کردند. مثل تحریم‌های ١٠ساله و تحریم‌های اخیر مجلس سنا.
‌بالاخره تصمیم مجموع نظام بوده.
شما می‌گویید؛ مگر قراردادی هست که این‌جور باشد. من می‌گویم بله؛ برجام را دولت به تذکرات گوش نداد؛ در مجلس این‌همه بحث شد و توجه نکردند و الان هم شما نتیجه آن را می‌بینید. توتال هم در آینده همین وضعیت را خواهد داشت.

منبع : پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت