پنج شنبه،۱۶شهریور۱۳۹۶
کد: 153727
منابع آگاه اعلام کردند

۴ گام بعدی عربستان برای تشدید محاصره قطر

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،منابع آگاه اعلام کردند عربستان که خیالش از بابت حج راحت شده، احتمالا چند گام جدید با هدف تشدید محاصره قطر خواهد برداشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،منابع آگاه اعلام کردند عربستان که خیالش از بابت حج راحت شده، احتمالا چند گام جدید با هدف تشدید محاصره قطر خواهد برداشت.

پس از پایان حج امسال که با مشکلی روبرو نشد ، منابع آگاه به حوزه خلیج فارس به روزنامه «رأی‌الیوم» گفتند احتمال می‌رود بحران میان قطر و کشورهای حاشیه خلیج فارس خصوصا در زمینه رسانه‌ای و سیاسی افزایش یابد و عربستان این ائتلافِ مخالف قطر را به گام‌های غافلگیرانه جدید بکشاند.

بر اساس گزارش مذکور، گام های احتمالی در موارد زیر خلاصه می‌شود:

اول: برگزاری نشست معارضان قطر در لندن در نیمه سپتامبر با حضور شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای عربی و انگلیسی و قطری.

دوم: تلاش‌های بسیار زیاد عربستان سعودی و متحدانش برای قانع کردن آمریکا تا حاضر به استقبال «عبد الله بن علی آل ثانی» -گزینه جایگزین برای امیر فعلی قطر- در واشنگتن شود به نحوی که با مقامات رسمی دیدار کند و در رسانه‌های آمریکایی بازتاب داشته باشد.

سوم: احتمال افزایش فشار بر کویت تا از «عبد الله بن علی آل ثانی» برای شرکت در نشست آینده شورای همکاری خلیج فارس (که قرار است اول دسامبر در کویت برگزار شود) دعوت کند و کرسی قطر را به وی دهد همانگونه که دولت قطر در نشست سران کشورهای عربی در مارس ۲۰۱۳ ، کرسی سوریه را به « معاذ الخطیب» به نمایندگی از معارضان سوری داد.

چهارم: ترتیب دادن سفرهای عربی و بین‌المللی برای «عبد الله بن علی آل ثانی» که در آن با مقامات عالیرتبه دیدار کند و بعید نیست مصر، بحرین و امارات از اولین کشورهای مقصد این سفر باشد.

در ادامه این گزارش آمده است کارشناسان به تحولات قابل توجه در عربستان سعودی و ایران و سفرهای رسمی دو طرفه و نیز نزدیکی باز شدن سفارت میان دو کشور اشاره می‌کنند و می‌گویند سیاست جدید ریاض افزایش انزوای قطر و دور کردن ایران از دوحه به هر شیوه‌ای است.

رأی‌الیوم در پایان نوشت اما مشخص نیست که اگر این اقدامات انجام شود پاسخ قطر چه خواهد بود اما منابع وابسته به حاشیه خلیج فارس اعلام کردند دو موضوع بعید نیست: نشست آینده شورای همکاری در کویت به تاخیر بیفتد و دوم قطر از این شورا عقب‌نشینی کند یا عضویت خود را پس بگیرد./ فارس

————————————————————————————————————————————————–

انتهای پیام

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت