شنبه،۱مهر۱۳۹۶
کد: 154573
با اولین های دفاع مقدس مردم گیلان بیشتر آشنا شویم،

«اولین مردان مرد» / ره یافتی اززندگی حماسی شهید مصطفی کریمی در آوردگاه سرپل ذهاب

 

... و سر انجام وی همانند دیگر عاشقان به مکتب و قران برای پاسداری و حراست ار دین اسلام و نبرد با کفر جهانی در منطقه سر پل ذهاب در سیزدهم مهر ماه سال ۱۳۵۹ شربت شهادت را نوشید و به تاریخ پیوست و جاودان شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل  هفته دفاع مقدس فرصتی است تا با گرامیداشت یاد ،نام و خاطره ی شهدای گرانقدر۸سال دفاع مقدس سرو جان بشوئیم از عطر و بوی ره یافتگان حرم الهی ؛ چه انان که در نزدخداوند رحمن و الرحیم روزی میخورند وجاودانند.

.

… واین بار ره یافتی اززندگی حماسی پاسدار شهید مصطفی کریمی در آوردگاه جبهه سرپل ذهاب اولین گروه از نیروهای اعزامی استان گیلان به جبهه های غرب کشور ۵مهر ۱۳۵۹ ازشهرستان رشت.

در مهر ماه سال ۱۳۳۴ در خانواده ای فقیر و مستضعف در شهرستان رشت نوزادی چشم بر جهان هستی گشود که خانواده جهت عشق و ارادت خاص به ائمه اطهار (ع) او را مصطفی نامید و او در دامان پدری متقی و مادری مؤمنه به رشد و تعالی رسید .

دوران خردسالی مصطفی به علت کمبود امکانات و تعدد برادر و خواهر در خانه ای بسیار محقّر و مستأجری با سختی فراوان سپری شد و او جهت کسب علم و دانش در هفت سالگی در مدرسه ملّی منوچهری (سابق) به خواندن الفبا علم و دانش پرداخت. در دوران خفقان رژیم پهلوی که همراه با زور و شکنجه و درد بود شهید کریمی کوچکترین امکانات لازم را جهت تحصیل نداشت و با مشقت زیاد به درس می پرداخت و اعتراضی بر خانواده نمی نمود .مصطفی پس از اتمام پنج ساله ابتدایی وارد دبیرستان امیر کبیر رشت شد که پس از آن جهت تأمین مایحتاج خانواده در فراهم نمودن امکانات تحصیل به کار مشغول شد.مصطفی پس از اخذ دیپلم و به علت بیکاری وارد نیروی دریائی شد ، اما پس از مدتی به علت رفتارهای ناشایستی که از اطرافیان مشاهده می نمود از آن جا خارج و بالاجبار به سربازی اعزام شد.

دوران خدمت وی همزمان با اوج پیروزی انقلاب اسلامی بود که شهید کریمی در شهرستان میانه از توابع آذربایجان شرقی مشغول به خدمت بود که او علاوه بر همکاری با مردم انقلابی ممانعتی از تظاهر کنندگان به عمل نمی آورد و به نوعی سعی می کرد یاریگر آنها باشد.

از خدمت سربازی وی حدود چهار ماه باقی مانده بود که با دستور حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر فرار سربازان از پادگان ها ی نظام شاهنشاهی وی نیز به دستور رهبرش لبیک گفت و از آن جا خارج و به جمع تظاهر کندگان پیوست که در همان ایام پر التهاب یک بار نزدیک بود در تظاهرات تیری به او اصابت شود که با عنایت خاص خداوند جان سالم به در برد و به فعالیت های خود ادامه داد تا این که شکوفه های انقلاب اسلامی به ثمر نشست و او و دیگر مردم ایران شاهد پیروزی انقلابی شدند که جهان و جهانیان را مبهوت نمود.

پس از پیروزی انقلاب او نیز مانند دیگر جان بر کفان که از هیچ چیز برای انقلاب دریغ نداشتند در کمیته انقلاب اسلامی و کلانتری ۳ به نگهبانی مشغول و به حراست از انقلاب اسلامی پرداخت. همچنین وی در انجمن اسلامی مسجد ابوذر کرد محله نیز شرکت داشت و با تشکیل ارتش بیست میلیونی بسیج به دستور حضرت امام (ره) جزء اولین کسانی بود که به عضویت این نهاد مقدس در آمد و در فعالیت های پایگاه و مساجد نقش به سزایی را ایفا می نمود.مصطفی جزء انسانهای وارسته ی بود که با انقلاب مؤمن نگشت بلکه مؤمنی بود که با انقلاب لبریز گشت.

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه کشور اسلامی ایران وی جزء مخلص ترین و عاشق ترین یاران امام خمینی (ره) بود که به ندای او لبیک گفت و به سمت جبهه های حق علیه باطل اعزام شد.روی خوش و بشاش شهید کریمی ، غم را از دل هر مأیوس کننده ای بیرون می آورد با این که غمی جانگاه ناشی از بعضی کجرویها ،خیانت ها درونش را می سوزاند ولی هرگز غم سنگین او را در چهره اش نمی دیدی! همیشه سر حال و با نشاط بود .عفت،سلامت نفس و صداقت و یک رنگی باعث شده بود که دارای جاذبه بسیار قوی باشد و بتواند افکار، اعمال و حتی رفتارهای جزئی و فردی خویش را به دیگران منتقل کند.

مصطفی در کارهای خیر پیش قدم بود . در دستگیری از مستمندان و خانواده های بی سر پرست تمام سعی و تلاش خود را می نمود .وی سعی می کرد همانند مولایش امام علی (ع) کسی از کارهایش مطلع نشود و پس از شهادتش بود که با مراجعه افراد به مسجد از کمک های او قدر دانی به عمل آمد و آنها به برخورد خوب، و مهربانی او اقرار داشتند. شهید کریمی به مادر عشق می ورزید. در احترام به خانواده بسیار مقید و پایبند به دستورات الهی بود.با برادر بزرگترش مرتضی الفتی خاص داشت و به واجبات دین بسیار پایبند بود.وی به خواهر های خود قبل از انقلاب سفارش می نمود که به مطالعه ی کتابهای دینی بپردازند و حجاب را رعایت نمایند.اوقات بیکاری مصطفی بیشتر به ورزش و مطالعه سپری می شد .

او عاشق فوتبال بود. مصطفی از دوران کودکی پر از معنویت بود .در دوران قبل از انقلاب که در مساجد نماز عید برگزار نمی شد خانواده جهت به جا آوردن نماز عید به وی اقتدا می کردند و او به عنوان جوانی متقی و پارسا به اقامه نماز می ایستاد.

شهید کریمی کریمانه و بدون هیچ چشم داشتی به دیگران محبت می نمود و در زمینه امر به معروف بسیار جدی و پر تلاش بود .عشق او به پروردگار یگانه و ائمه اطهار چنان او را عاشق ساخته بود که در یکی از دست نوشته هایش این جملات به چشم می خورد که :

« خدایا از بودن بیزارم ، از شدن سرشارم .ای کریم که می توانم آرامشی ابدی یابم دیگر بار با صدای خسته ام صدایت می زنم.دستم را بگیر و مرا از این جهان که هر پاکی را ناپاک و هر جوانی را پیر و سیری را گرسنه و سیرابی را تشنه می کند ببر و…»

و سر انجام وی همانند دیگر عاشقان به مکتب و قران برای پاسداری و حراست ار دین اسلام و نبرد با کفر جهانی در منطقه سر پل ذهاب در سیزدهم مهر ماه سال ۱۳۵۹ شربت شهادت را نوشید و به تاریخ پیوست و جاودان شد. هم اکنون گلزار وی در شهرستان رشت مأمن امنی است برای عاشقان و دل شیفتگان به مکتب ابا عبدالله الحسین (ع)

وصیت نامه شهید بزرگوار مصطفی کریمی

                                                                  به نام خدا

 

بعد از سلام امیدواریم که حالتان خوب باشد برادران عزیز ما در این موقع که این نامه را می نویسیم برای حرکت به جبهه یعنی سر پل ذهاب هستیم و به خاطر نبودن کاغذ روی این تکه کاغذ نامه نوشتیم اگر بر گشتیم که هیچ و اگر برنگشتیم تنها وصیتی که برای بچه های انجمن و کل مسجد داریم این است که هیچ گاه سنگر خود را رها نکرده و همین طور همیشه در راه پیروزی انقلاب و در خط امام بدون هیچ گونه انحرافی قدم بردارند و همیشه در هر حرکتی اتحاد داشته باشیم و در صورت کشته شدن بر روی جنازه ها هیچ گونه گریه نکنند.

 

از طرف برادران(مصطفی کریمی – مسعود ایزد دوست) به برادران محله کرد محله مخصوصاً انجمن اسلامی مسجد ابوذر .

 

اگر لذت ترک لذت بدانی دگر لذت ها را لذت ندانی

 

الله اکبر خمینی رهبر

 

————————————————————————————————————————————————–

انتهای پیام

منبع:

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت