دوشنبه،۸آبان۱۳۹۶
کد: 156913
درباره تاثیر کناره گیری بارزانی از قدرت

پایان بارزانی ؛ آغاز تعامل اربیل – بغداد

 

یک کارشناس سیاست خارجی با اشاره به نامه کناره گیری مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق گفت:آقای بارزانی که همه پرسی استقلال کردستان را برگزار کرد ولی در رسیدن به اهدافش ناکام ماند اکنون احساس می کند عمر سیاسی اش پایان یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،درباره تاثیر کناره گیری بارزانی از قدرت در روابط اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق اظهار داشت: دوره ریاست بارزانی در اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۵ پایان یافته است و اکنون با توجه به فشارهایی که از داخل اقلیم بر وی وارد می شود و نیز فشارهای بین المللی و منطقه ای صلاح را در کناره گیری دید،البته این امر راه میانبر برای گشایش بن بست فعلی روابط اربیل-بغداد است.

وی افزود:بارزانی یک سری خیالپردازیهای دور از واقعیت در باره همه پرسی در ذهن خود می پروراند ولی با مخالفتهای بین المللی و منطقه ای مواجه شد و در نتیجه اقلیم کردستان از هر سو در محاصره قرار گرفت.

وی گفت:تصمیم بارزانی برای کناره گیری از ریاست اقلیم به مصلحت کردها است و به گونه ای هدایت خواهد شد که باعث همگرایی کردستان با دولت مرکزی عراق و در نتیجه رهایی از محاصره اقتصادی شود.

این کارشناس سیاست خارجی یاد آور شد:موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد عدم درگیری نیروهای پیشمرگه با نیروهای دولتی عراق در کرکوک است که این مساله هم یک امر منطقی در راستای تعامل و همگرایی اربیل-بغداد بود.

وی همچنین درباره ثروت اندوزی بارزانی که برخی منابع کردی میزان آن را بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار اعلام کرده اند اظهار داشت:آقای بارزانی از سال ۲۰۰۳ نفت کرکوک را به کشورهای خارجی می فروشد و درآمد روزانه ۹۰۰ هزار بشکه نفت را به جای اینکه صرف رفاه مردم کرد بکند به حسابهای شخصی خود و فرزندانش واریز می کرد.

دکتر هانی زاده تاکید کرد:ملا مصطفی پدر مسعود بارزانی و حتی خود او دهها سال با رژیمهای دیکتاتور عراق مبارزه کردند ولی وقتی مسعود به قدرت رسید گذشته اش را فراموش کرد و با درآمد نفت عراق برای خود و خانواده اش در اروپا و آمریکا املاک فراوانی خرید و باعث شد فساد و رانت خواری در اقلیم کردستان رواج یابد.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت