دوشنبه،۱۵آبان۱۳۹۶
کد: 157427
امنیت در آمریکا روی هوا؛

اینبار حمام خون در تگزاس؛ تیراندازی در یک کلیسا ۲۷ کشته بر جا گذاشت+تصاویر

 

بر اثر تیراندازی در یک کلیسا در منطقه «سادرلند اسپرینگز» تگزاس ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،رسانه‌های آمریکایی یکشنبه شب از کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در جریان تیراندازی در کلیسایی در نزدیکی شهر «سن آنتونیو» تگزاس خبر دادند.

به نوشته سایت شبکه «ان‌بی‌سی»، مردم در حال برگزاری مراسم دعاخوانی روز یکشنبه بوده‌اند که یک فرد مسلح به آنها حمله کرده است.

شاهدان می‌گویند مهاجم با تجهیزات کامل نظامی وارد کلیسا شده و بدون هدف مردم را به رگبار بسته است.

بنا بر اعلام پلیس، در این حادثه دستکم ۲۷ نفر کشته و ۲۷ تن هم زخمی شده‌اند. چند کودک، از جمله یک کودک ۲ ساله هم در این تیراندازی هدف قرار گرفته‌اند. ظاهرا دختر ۱۴ ساله کشیش این کلیسا نیز در میان کشته شدگان این حادثه است.

«آلبرت گامز» کمیسر پلیس «ویلسون کانتی» در این باره به «سی‌بی‌اس» گفت: «واقعا حادثه دردناکی است. حتی قادر به توصیف آن نیستم. حتی نمی‌توانیم به درون کلیسا نگاه کنیم.»

مهاجم بعد از چند دقیقه درگیری با پلیس، کشته شده است. از انگیزه و هویت مهاجم خبری منتشر نشده است.

به گفته شاهدان، مهاجم چند بار خشاب اسلحه خود را تعویض کرده و به تیراندازی ادامه داده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که از حامیان حمل آزادانه سلاح است، ساعتی بعد از انتشار خبر تیراندازی، با وجود سفر به شرق آسیا در توییتر نوشت: «خدا به مردم سادرلند اسپرینگز کمک کند. اف‌بی‌آی و نیروهای انتظامی در صحنه حضور دارند. من از ژاپن، وضعیت را تحت نظر دارم.»

 

 

 

 

 

قانون اساسی آمریکا، حق نگهداری و حمل سلاح را به مردم این کشور داده است؛ در قانون اساسی آمریکا آمده که «داشتن یک نیروی منظم شبه نظامی مردمی برای امنیت یک کشور آزاد ضروری است و حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه، نباید نقض شود.»

دست کم ۳۰ درصد از مردم آمریکا مسلح هستند؛ اگرچه تنها ۴٫۴ درصد از جمعیت مردمان زمین در آمریکا زندگی می‌کند، اما حدود نیمی از همه اسلحه‌های غیرنظامی جهان در آمریکا نگهداری می‌شود.

هر چند بسیاری از سیاسیون و مردم آمریکا مخالف آزاد ماندن حمل سلاح و حامی پایان یافتن حملات خونین در کوچه و خیابان هستند، اما «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا حامی سرسخت حفظ حق نگهدرای سلاح برای آمریکایی‌هاست.

فقط در سال ۲۰۰۹، حدود ۳۱۰ میلیون قبضه سلاح گرم در آمریکا خرید و فروش شد. آمار سال ۲۰۱۴ مراجع درمانی آمریکا نشان می‌دهد که تیراندازی با سلاح گرم، یازدهمین عامل مرگ و میر در آمریکاست که در آن سال ۳۳ هزار و ۵۴۹ نفر را به کام مرگ کشاند.

واکنش مقامات ارشد آمریکا و جهان به حادثه خونین تگزاس

«هیثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «فکر ما پیش مردم تگزاس است. به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گویم و برای زخمی‌شدگان این حادثه دعا می‌کنم».

«ایوانکا ترامپ» دختر رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد: «خداوند به مردم سادرلند اسپرینگز رحم کند. قلب‌های ملت ما در سوگ قربانیان این حادثه و خانواده‌هایشان شکسته است. شما را دوست داریم و در کنارتان هستیم».

«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا نیز در پیامی توئیتری نوشت: «مردم کانادا با قربانیان تیراندازی مرگبار امروز در کلیسای تگزاس همدردی کرده و به خانواده‌های آنها تسلیت می‌گویند. امیدواریم شاهد بهبود کامل زخمی‌شدگان باشیم».

«باراک اوباما»‌رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حادثه تیراندازی، تأکید کرد: «خداوند به همه ما درایت لازم برای پرداختن به این مسئله عنایت کند که چه اقدامات قاطعی می‌توانیم برای کاهش خشونت و استفاده از سلاح در بین خود صورت دهیم».

سناتور «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا در پیامی توئیتری اعلام کرد: «ایلین (همسرش) و من نیز به همراه دیگر سناتورها به خانواده سادرلند اسپرینگز تسلیت گفته و برای قربانیان این حادثه و خانواده‌های آنها دعا می‌کنیم»>

«کاملا هریس» سناتور ایالت کالیفورنیا نیز در پیامی دیگر تأکید کرد: «خشونت احمقانه اسلحه جامعه دیگری را از هم پاشید… این بار در یک کلیسا. کی قرار است اعتراف کنیم که دیگر بس است؟»

«برنی سندرز» سناتور آمریکایی و کاندیدای دموکرات در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا نیز گفت: «فکر من پیش قربانیان سادرلند اسپرینگز و عزیزان آنهاست. هیچ جامعه‌ای نباید با چنین تراژی‌ای مواجه شود».

«تیم رایان» نماینده کنگره آمریکا: «اخبار تکان‌دهنده از سادرلند اسپرینگز،‌تگزاس. قلب من به خاطر کسانی که در این خشونت بی‌رحمانه کشته شدند، شکست. برای آنها دعا می‌کنم.»

«دایان فینستین» سناتور ارشد ایالت کالیفورنیا نیز با انتشار بیانیه‌ای در خصوص این حادثه خونبار تأکید کرد: «اخبار مربوط به تیراندازی امروز در تگزاس مرا به وحشت انداخت. بیش از ۲۰ نفر در این حادثه کشته و بیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. این حادثه‌ای بسیار خانمان‌سوز است…چه زمانی درباره اینکه نمی‌توانیم قتل عام در مکان‌های مذهبی، مدارس و یا کنسرت‌هایمان را بپذیریم تصمیم‌گیری خواهمی کرد؟ چه زمانی سرانجام اقدامی صورت خواهیم داد؟».

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت