جمعه،۱۹آبان۱۳۹۶
کد: 157677
تارنمای «میدل ایست آی»:

بندر بن سلطان و پانصد شاهزاده دیگر بازداشت و برخی شکنجه شده اند

 

تارنمای «میدل ایست آی» در گزارشی اختصاصی شمار شاهزادگان بازداشت شده در عربستان سعودی را بیش از پانصد نفر ذکر کرد و نوشت که برخی از آنها ضرب و شتم و شکنجه شده اند. همچنین شاهزاده بندر بن سلطان سفیر سابق عربستان در آمریکا هم بازداشت شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،میدل ایست آی روز جمعه نوشت که منابعی در خاندان سلطنتی عربستان به این تارنما گفته اند که بازداشت ها گسترده تر از آن چیزی است که مقامات سعودی عنوان کرده اند و بیش از پانصد نفر بازداشت شده اند.

مقامات سعودی تعداد بازداشت شدگان را ۲۰۱ نفر اعلام کرده اند.
برخی از افراد بازداشتی در جریان دستگیری یا بازجویی ها به شدت کتک خورده و شکنجه شده اند، به طوری که به درمان در بیمارستان نیاز پیدا کرده اند.
اعضای خاندان سلطنتی، وزرای دولتی و تاجران سرشناس در جریان موج ناگهانی دستگیری ها که توسط محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و به بهانه مبارزه با فساد انجام شد، بازداشت شده اند.
بعضی از چهره های شاخص، نه همه آنها، با شدیدترین رفتار مواجه شده اند و به دلیل روش های کلاسیک شکنجه جراحاتی برداشته اند. صورت آنها زخمی نشده و هنگامی که در انظار عمومی ظاهر می شوند، نشانه ای از بدرفتاری فیزیکی در آنها قابل مشاهده نیست.
برخی از آنها شکنجه شدند تا جزئیات حساب های بانکی اشان را فاش کنند.
تسویه شاهزادگان که در پی بازداشت و سرکوب علما، نویسندگان، اقتصاددانان و شخصیت های شناخته شده صورت گرفته، در ریاض پایتخت عربستان و به ویژه در میان افراد نزدیک به ملک عبدالله پادشاه سابق این کشور وحشت ایجاد کرده است.
بسیاری بیم آن دارند که هدف اولیه این سرکوب ها توسط محمد بن سلمان، کنار زدن رقبا در داخل و خارج خاندان سعودی پیش از نشستن برجای پدر ۸۱ ساله اش باشد.
چهارشنبه شب هفت شاهزاده از هتل «ریتس کارلتون» در ریاض آزاد شدند. آنها از روز شنبه که بازداشت شدند در این هتل بودند. منابع آگاه به میدل ایست آی گفتند که شاهزادگان ارشد به کاخ پادشاه منتقل شده اند.
خبرگزاری رویترز گزارش داد: محمد بن نایف پسرعموی محمد بن سلمان همچنان در بازداشت خانگی است و دارایی هایش بلوکه شده است. فرزندان سلطان بن عبدالعزیز هم بازداشت شده و دارایی های آنها نیز بلوکه شده است.
یکی از مشهورترین شاهزاده ها، بندر بن سلطان سفیر سابق عربستان در واشنگتن و از افراد نزدیک به جورج دبیلو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکاست.
اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست اما مقام های سعودی می گویند که یکی از پرونده های فسادی که به دنبال آن هستند، مربوط به قرارداد تسلیحاتی «الیمامه» است که شاهزاده بندر در آن دخیل بود.
شاهزاده بندر یک روستا را به طور کامل در «کاتسوولدز» انگلیس خریده است. کاتسوولدز منطقه زیبا در مرکز انگلیس قرار دارد. وی از قبل قرارداد الیمامه که درآمدی ۴۳ میلیارد پوندی برای شرکت انگلیسی BAE داشت، صاحب یک مرکز ورزشی دو هزار هکتاری هم شد. توافق الیمامه مربوط به فروش جنگنده بود.
گفته می شود که ۳۰ میلیون دلار به حساب ارزی بندر در «ریگز بانک» واشنگتن واریز شده بود. این مساله منجر به آغاز تحقیقاتی در مورد فساد در این پرونده در آمریکا و انگلیس شد. بررسی این پرونده به دلیل دخالت تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس، در سال ۲۰۰۶ متوقف شد.
در میان بازداشتی ها «ریم» دختر ولید بن طلال هم دیده می شود. او تنها زنی است که بازداشت شده است.
محمد بن سلمان برای جلوگیری از فرار بازداشتی ها، حساب های شخصی آنها را مسدود کرده است. حساب های مسدود و افرادی که از سفر منع شده اند، بسیار بیشتر از شمار افرادی است که بازداشت شده اند.
هیچ کسی انتظار چنین سرکوبی در این مقیاس و علیه شاهزادگانی تا این حد ارشد را نداشت. به همین است که بسیاری از بازداشتی ها فرصت فرار نداشتند و در دام افتادند.
آخرین باری که اتفاقی در این اندازه رخ داد مربوط می شود به ساقط کردن ملک سعود توسط برادرش فیصل در سال ۱۶۹۴٫ در بخشی از آن اقدام، شاهزاده فیصل دستور داد که گارد ملی کاخ پادشاه را محاصره کند.
البته ملک سعود و چهره های ارشد با عزت و احترام خارج شدند و حتی فیصل خودش در فرودگاه با او خداحافظی کرد.
محمد بن سلمان پیش از آنکه ولیعهد شود، گفته بود: به شما اطمینان می دهم، هیچ کسی از پرونده فساد جان سالم به درنمی برد، هر کسی می خواهد باشد، حتی شاهزاده یا وزیر.
امروز فرزندان هر چهار فرد کلیدی خاندان سعودی که هسته ای اصلی این خاندان را در چهار دهه گذشته تشکیل داده اند، هدف قرار گرفته اند. آنها فرزندان ملک فهد بن عبدالعزیز، ملک عبدالله، شاهزاده سلطان و شاهزاده نایف هستند.
این حمله ای بی سابقه به موقعیت و ثروت ارکان آل سعود است که سفر آنها جزو مهمترین چهره های عشیره «سدیری» هستند. ملک سلمان پادشاه فعلی عربستان یکی از هفت برادر سدیری است. فرقه سدیری در چهل سال گذشته بر عربستان مسلط بوده است. احمد بن عبدالعزیز دیگر بازمانده سدیری است که او هم حاشیه نشین شده است.
در فرهنگ بادیه نشینان، حمله و تعرض به پسرعموها فراموش یا بخشیده نمی شود. تحقیر علنی و همچنین بلوکه کردن اموال آنها ضربه ای به اعتبار آنها قلمداد می شود که اعضای دیگر خاندان مسئولیت انتقام گیری بابت آن هستند.
محمد بن سلمان با لرزاندن بنیاد اتحاد خانوادگی و همچنین اولیگارش ها و هدف گرفتن چهره های مطرح، تفنگ خود را به سمت ارکان سنتی در عربستان نشانه رفته است.
یک منبع آگاه در ریاض گفت: تاکنون سلطنت سعودی از هرج و مرج به عنوان سیاستی در خارج نزدیک، در عراق و سوریه یا در یمن استفاد می کرد و اکنون تئوری هرج و مرج را در خانه هم اجرا می کند و هیچ کسی حتی خود شاهزاده (محمد بن سلمان) هم نمی داند که چه خواهد شد.
این منبع افزود: ثبات خاندان سعودی بر سه رکن استوار بوده: اتحاد خاندان سعودی، ماهیت اسلامی دولت و جامعه شکوفنده بازرگانی شاهزادگان در داخل. با زدن همزمان به این سه رکن، خطر فرو رفتن پادشاهی در شن بسیار بالا رفته است.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت