پنج شنبه،۲۵آبان۱۳۹۶
کد: 158085
آخرین و مهم ترین تحولات خاورمیانه؛

حمله شش بمب‌‏افکن روس به مواضع داعش از آسمان ایران/ دعوت از حریری و خانواده اش برای سفر به فرانسه / خیز فرانسه علیه ایران

 

سرنوشت سعد الحریری، نخست وزیر لبنان، همچنان یکی از موضوعات مهم خاورمیانه است. سعودی ها می گویند، حریری آزادانه در عربستان زندگی می کند، در مقابل مقامات لبنانی می گویند اطمینان دارند، حریری بازداشت است. در این میان، باید به دیگر تحولات و از جمله حمله شش بمب‌‏افکن روس به مواضع داعش از آسمان ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،سرنوشت سعد الحریری، نخست وزیر لبنان، همچنان یکی از موضوعات مهم خاورمیانه است. سعودی ها می گویند، حریری آزادانه در عربستان زندگی می کند، در مقابل مقامات لبنانی می گویند اطمینان دارند، حریری بازداشت است. در این میان، باید به دیگر تحولات و از جمله حمله شش بمب‌‏افکن روس به مواضع داعش از آسمان ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، شش بمب‎افکن روس، امروز پایگاه‎های داعش در شهر تازه آزاد شده «البوکمال» واقع در مرز سوریه و عراق را هدف قرار دادند.وزارت دفاع روسیه تأکید کرد، این بمب افکن ها با عبور از آسمان ایران و عراق، وارد البوکمال شدند و آن را هدف قرار دادند.

 هفته گذشته، ارتش سوریه و نیروهای محور مقاومت، موفق شده بودند، شهر البوکمال آخرین مقر داعش در سوریه را کامل آزاد کنند.

حمله ۶ بمب‌‏افکن روس به مواضع داعش از آسمان ایران/ دعوت از حریری و خانواده اش برای سفر به فرانسه / فروش سامانه دفاع موشکی اس – ۴۰۰ به عربستان/ خیز فرانسه علیه ایران

شهر البوکمال در امتداد رود فرات و در نزدیکی مرز مشترک عراق و سوریه قرار دارد. این شهر از آخرین شهرهایی است که داعش در آن حضور دارد.

دعوت از حریری و خانواده اش برای سفر به فرانسه

کاخ الیزه اعلام کرد، دولت فرانسه از «سعد الحریری»، نخست‌وزیر پیشین لبنان و خانواده او دعوت کرده به این کشور سفر کنند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هفته گذشته، در پی استعفای حریری در ریاض و تنش‌های پس از آن به ریاض، پایتخت عربستان سفر کرده بود.

الحریری سیزده آبان ماه (چهارم نوامبر) در شرایطی که در عربستان سعودی بود از سمتش کناره‌گیری کرد.

حمله ۶ بمب‌‏افکن روس به مواضع داعش از آسمان ایران/ دعوت از حریری و خانواده اش برای سفر به فرانسه / فروش سامانه دفاع موشکی اس – ۴۰۰ به عربستان/ خیز فرانسه علیه ایران

منابع خبری پیشتر به رسانه‌ها گفته بودند عربستان سعودی درخواست مکرون برای دیدار با نخست‌وزیر مستعفی لبنان را رد کرده است.

رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرده، سعد الحریری و خانواده‌اش تا چند روز آینده وارد فرانسه خواهند شد.

کاخ الیزه اعلام کرد، رئیس‌جمهور فرانسه برای این دعوت با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان و «سعد الحریری» گفت‌وگو کرده است.

 خیز فرانسه علیه ایران
 خبرگزاری رویترز در گزارشی با موضوع “مواضع فرانسه در قبال برنامه موشکی ایران”، نوشته است، با وجود آنکه اتحادیه اروپا اعلام کرده تحریمی علیه برنامه موشکی ایران در دستور کار ندارد، فرانسه همچنان به تلاش علیه ایران ادامه می‌دهد.
«انیس روماته اسپانی»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، روز چهارشنبه در نشست خبری خاطرنشان کرد: «فرانسه در مورد ادامه برنامه موشکی ایران که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل همخوان نیست و منبع بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه است، نگرانی دارد.»«ژان ایو لو دریان»، وزیر خارجه فرانسه قرار بود تا پایان ماه جاری میلادی به تهران سفر کند؛ اما منابع دیپلماتیک می‌گویند، این سفر «به دلیل برنامه فشرده» او به زمانی دیگر تا پایان سال جاری به تعویق افتاده است.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، برای اعمال تحریم علیه یک کشور، تمام ۲۸ عضو اتحادیه باید با آن موافقت کنند، اما به گفته موگرینی در حال حاضر چنین اتفاق نظری در مورد اعمال تحریم علیه برنامه موشکی ایران وجود ندارد.

موگرینی گفت: «ما نه امروز و نه هفته گذشته در این مورد بحث نکردیم و من پیش‌بینی هم نمی‌کنم که در آینده بحثی در مورد تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه ایران صورت گیرد.»

فروش سامانه دفاع موشکی اس – ۴۰۰ به عربستان

مدیرعامل سازمان دولتی صادرات تسلیحات روسیه از امضای قرارداد فروش تسلیحات به کشورهای عربی منطقه خاورمیانه به ارزش ۸ میلیارد دلار خبر داد.

بر اساس این گزارش، سفارش های خرید تسلیحات از روسیه توسط کشورهای بحرین، مصر، مراکش، عربستان سعودی، امارات و تونس انجام شده است.

گفتنی است، ماه گذشته و در جریان گفت وگوهای انجام شده میان ملک سلمان، پادشاه سعودی و ولادیمیر پویتین، روسیه قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس – ۴۰۰ و همچنین کلاشینکوف AK-۱۰۳ را با ریاض به امضا رساند.

حمله ۶ بمب‌‏افکن روس به مواضع داعش از آسمان ایران/ دعوت از حریری و خانواده اش برای سفر به فرانسه / فروش سامانه دفاع موشکی اس – ۴۰۰ به عربستان/ خیز فرانسه علیه ایران
معاون مدیرکل سازمان دولتی صادرات تسلیحات روسیه نیز همزمان نسبت به انجام سفر پادشاه بحرین به روسیه و مذاکره بر سر فروش تسلیحات به ویژه سامانه موشکی اس – ۴۰۰ به بحرین ابراز امیدواری کرد.گفتنی است، روسیه پیش از این نیز قرارداد فروش سامانه موشکی اس – ۴۰۰ را با ترکیه به امضا رسانده بود؛ قراردادی که موجب برافروختگی ناتو و آمریکا شد.

جبران باسیل: عربستان باید مشکلش را با خود حزب الله و ایران حل کند

«جبران باسیل»، وزیر خارجه لبنان عصر چهارشنبه پس از دیدار با همتای ایتالیایی اش گفت: اگر عربستان با حزب الله و ایران مشکل دارد، پس باید مشکلش را با خود آنها حل کند.

به گزارش شبکه المیادین، باسیل در کنفرانس خبری پس از دیدار با «آنجلینو الفانو» وزیر خارجه ایتالیا در رم این سخنان را مطرح کرد.

حمله ۶ بمب‌‏افکن روس به مواضع داعش از آسمان ایران/ دعوت از حریری و خانواده اش برای سفر به فرانسه / فروش سامانه دفاع موشکی اس – ۴۰۰ به عربستان/ خیز فرانسه علیه ایران
وزیر خارجه لبنان از دیروز با سفر به کشورهای اروپایی مشغول رایزنی با مقام های ارشد این کشورها برای حل مسأله «سعد الحریری» است.

سعد الحریری هفته پیش در حالی که در ریاض بود، از مقام نخست وزیری لبنان کناره گیری کرد.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت