سه شنبه،۷آذر۱۳۹۶
کد: 158975

آسیا تایمز:ایران با روش‌های دیپلماسی ائتلاف عربستان را به تمسخر می‌گیرد

 

یک وبگاه تحلیلی نوشت: رابطه ایران با قطر و ترکیه، تلاش‌های ریاض برای رنگ و لعاب دادن قومیتی به اختلاف خود با تهران را کم اثر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،  وبگاه تحلیلی «آسیا تایمز» در گزارشی با اشاره به تلاش‌های ایران و دو کشور دیگر منطقه درخنثی کردن اقدام‌های عربستان سعودی در منطقه  نوشت: خاورمیانه به تازگی شاهد دو رویداد بود به طوری‌که روز دوشنبه و در ریاض، وزیران دفاع ائتلاف نظامی ضد تروریسم به رهبری عربستان با هم دیدار کردند و  روز یکشنبه نیز در تهران یک قرارداد تجاری سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر امضا شد.

این وبگاه با پرداختن به ائتلاف نظامی عربستان نوشت: این  ائتلاف جدید نظامی  به طور شتابزده نام «ناتوی عرب» گرفته ، اما نه کاملا عربی و نه یک ائتلاف است و به نظر چارچوب آن توسط پاکستان تهیه شده است.

در ادامه این گزارش با اشاره به روابط خوب کشورهای عضو ائتلاف سعودی با ایران آمده است: بیشتر کشورهای عضو ائتلاف عربستان در مغرب، آفریقا و آسیای مرکزی روابط دوستانه خود با ایران را حفظ می‌کنند و حتی پاکستان به نظر در پی بهبود روابط با ایران است.

از سویی ، رویداد روز دوشنبه در ریاض یادآور جشن‌های دو هزار پانصد ساله شاه ایران در سال ۱۹۷۱ میلادی بود که انتقادهای زیادی را به همراه داشت.

آسیا تایمز در ادامه نوشت: در قیاس با روز دوشنبه در ریاض، توافقنامه ایران، ترکیه و قطر در روز یکشنبه در حالی‌که رویداد کم اهمیتی نشان می‌داد، اما محتوای آن بر امنیت منطقه‌ای و بین المللی تاثیر می‌گذارد. این توافقنامه که توسط سه وزیر بازرگانی امضا شد و  مبدل به تیتر نخست رسانه‌های غربی  نشد، نشانگر ایجاد کار گروه مشترک برای تسهیل حمل کالا بین سه کشور برای مقابله با موانع ارسال کالا از ایران و ترکیه به قطر است.

در بخش دیگر این مطلب آمده است: در یک عرصه گسترده تر روابط حسنه در حال گسترش سه جانبه بین روسیه، ترکیه و ایران، علیه تهدید مشترک آن‌ها  آمریکا،اینک دیوار آتشی را برای تهران در مقابل انزوای منطقه‌ای فراهم می‌کند. رابطه ایران با قطر و ترکیه، دو کشور مسلمان سنی‌، تلاش‌های ریاض برای رنگ و لعاب دادن قومیتی به اختلاف خود با تهران را کم اثر می‌کند.

آسیا تایمز در خاتمه نوشت: ایران سابقه‌ پیش دستی بر سعودی‌ها را با ترکیب قدرت ذهنی و تدبیر که از طریق دیپلماسی اعمال شد، دارد و به نظر  اینک نیز در حال تکرار است.

با این حال، به طور اساسی اتحاد ترکیه، ایران و قطر توازن قوا بین کشورهای مسلمان در خاورمیانه را با به چالش کشاندن آشکار نقش رهبری سعودی مجددا تنظیم می‌کند.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت