چرا اصلاح‌طلبان از نابودی داعش نگران و عصبانی هستند؟ - پایگاه خبری تحلیلی احرارگیلپایگاه خبری تحلیلی احرارگیل| اخبار ایران و گیلان
چهارشنبه،۸آذر۱۳۹۶
کد: 159107
تلخ کردن کامِ شیرین مردم

چرا اصلاح‌طلبان از نابودی داعش نگران و عصبانی هستند؟

 

اصلاح‌طلبان از پیروزی جبهه مقاومت در منطقه با هدایت مستقیم ایران به شدت عصبانی هستند و نابودی داعش را به مثابه از دست دادن یکی از ابزارهای فشار خود برای بازیِ سیاسی با افکار عمومی در داخل کشور و پایان «جنگ هراسی» برای کسب رای می‌دانند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،«جامعه فردا» نتوانسته خشم خود از نابودی داعش در سوریه را پنهان کند و در ادامه، همچنان خواستار یک سوریه‌ی بدون بشار اسد شده است: «حسن روحانی به اسد می‌گوید باید با سایر نیروهای مؤثر در صحنه کنار بیاید. تهران به این نتیجه رسیده است که ممکن است در اولین انتخابات پس از دولت انتقالی اسد از صحنه حذف شود. پس ایران می‌تواند با این نگاه ایده اسد یا همه چیز یا هیچ چیز را کنار بگذارد.»

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، اصلاح‌طلبان از پیروزی جبهه مقاومت در منطقه با هدایت مستقیم ایران به شدت عصبانی هستند و نابودی داعش را به مثابه از دست دادن یکی از ابزارهای فشار خود برای بازیِ سیاسی با افکار عمومی در داخل کشور و پایان «جنگ هراسی» برای کسب رای می‌دانند؛ تا جایی که حالا به دنبال تلخ کردن کامِ شیرین مردم از پیروزی‌های اخیر هستند.

روزنامه تازه تاسیس «جامعه فردا» که توسط طیف اصلاحات منتشر می‌شود، در شماره‌ی امروز خود مطلبی را با عنوان «چرا باید برای موشک‌ها مذاکره کرد» منتشر کرده که در آن عصبانیت و نگرانی ناشی از پیروزی ایران بر داعش به وضوح نمایان است.

فحاشی به دولت و مردم عراق، آغازگر این مطلب است؛ جایی که نویسنده بدون هیچ دلیلی و صرفا بر اساس توهمات خود نوشته است: «عراق متحد استراتژیک همیشگی ایران نخواهد بود و در دوران پس از داعش دردسر‌های زیادی برای ایران ایجاد خواهند کرد.»

اما نکته اصلی در این مقاله، تاکید بر لزوم مذاکره و معامله بر سر موشک‌های دفاعی کشورمان است. نویسنده‌ی این مطلب همنوا با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه که خواستار امضای یک برجام موشکی برای محدود کردن برنامه موشکی ایران شد، از نظامیان خواسته تا این پرونده را هم به دیپلمات‌های وزارت خارجه واگذار کنند تا با «معامله»، این پرونده نیز مانند «هسته‌ای» حل شود.

«جامعه فردا» نتوانسته خشم خود از نابودی داعش در سوریه را پنهان کند و در ادامه، همچنان خواستار یک سوریه‌ی بدون بشار اسد شده است: «حسن روحانی به اسد می‌گوید باید با سایر نیروهای مؤثر در صحنه کنار بیاید. تهران به این نتیجه رسیده است که ممکن است در اولین انتخابات پس از دولت انتقالی اسد از صحنه حذف شود. پس ایران می‌تواند با این نگاه ایده اسد یا همه چیز یا هیچ چیز را کنار بگذارد.»

این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه هم جنایات ضدبشری عربستان در یمن را به صورت تلویحی تقصیر ایران دانسته و نوشته است: «در یمن نیز منافع تهران به صورت کامل عیان نیست و می‌توان راه مصالحه‌ای ایجاد کرد تا این کشور از بحران جنگ، قحطی و بیماری نجات یابد.»

نویسنده‌ این مطلب در پایان هم حرف اصلی‌ش را زده و خواستار معامله با ریاض و مذاکره با واشنگتن شده است: «لازم است در این راه با ریاض تعامل و با غرب مذاکره کند.»

این رویکرد و توصیه سیاسی که رسما «اقدام علیه منافع ملی ایران» است، بیانگر و اثبات‌گر همان جمله ابتدایی گزارش است؛ یعنی نگرانی و ناراحتی اصلاح‌طلبان از پایان کار داعش در منطقه و در پیش بودن دستاوردهای دیگر برای کشورمان در حوزه سیاست خارجی.

فحاشی به عراق، تاکید بر لزوم کنار رفتن بشار اسد، دعوت به معامله با عربستان و تلاش برای ادامه مذاکرات با آمریکا – با وجود سابقه و تجربه‌ی سیاه برجام – همگی حکایت از یک خط سیاسی علیه منافع ملی ایران دارد؛ خطی که ابتدا در روزنامه‌ها و رسانه‌های دست دوم اصلاح‌طلب منتشر شد و حالا به تیتر یک نشریات اصلی این جریان بدل شده است.

یادداشت چند روز پیش روزنامه آرمان علیه دستاوردهای موشکی ایران در کنار گزارش امروز روزنامه جامعه فردا علیه جبهه مقاومت را باید «یک بسته‌ی واحد» دانست که نوک پیکان آن، عزت و اقتدار ملی ایران را نشانه گرفته است. باید منتظر ماند و دید فقط تیتر کیهان علیه جنایات سعودی در یمن شایسته‌ی برخورد و توقیف است یا این خط واضح در تخریب دستاوردهای ملی هم با برخورد جدی از سوی مسئولان روبرو می‌شود؟!/رجا نیوز

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت