پنج شنبه،۲۳آذر۱۳۹۶
کد: 160239
ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری به ایران

رای مجلس نمایندگان آمریکا بر ضد صریح‌ترین بند برجام

 

صریح‌ترین بند "برجام" که مجوز فروش هواپیمای مسافربری به ایران را می‌داد در مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۵۲ رای مثبت "رد" شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،طرح ضد ایرانی HR4324 در خصوص ممنوعیت فروش هواپیما به ایران با ۲۵۱ نفر رای مثبت و ۱۶۷ نفر منفی مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد

– صریح‌ترین بند “برجام” که مجوز فروش هواپیمای مسافربری به ایران را می‌داد در مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۵۲ رای مثبت “رد” شد
– لحظاتی پیش مجلس نمایندگان آمریکا ، رای‌گیری بر سر طرح ضد ایرانی HR4324 را آغاز کرد
– در این رای گیری ۲۵۲نفر به ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری به ایران رای مثبت و ۱۶۷ نفر رای منفی دادند

کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه طرحی را به تصویب رساند که در صورت تبدیل شدن به قانون در روند تأمین مالی برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران مانع ایجاد می‌کند.

به گزارش المانیتور، «قانون تقویت نظارت بر دسترسی ایران به منابع مالی»، خریداری هواپیماهای مسافربری را از شرکت‌هایی که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند، برای ایران دشوارتر می‌کند.

کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان با ۳۲۸ رأی موافق و ۱ رأی مخالف به این طرح، به شماره ۴۳۲۴ رأی مثبت داد. این طرح، اکنون بایستی در صحن مجلس نمایندگان آمریکا به رأی گذاشته شود.

«راجر ویلیامز»، تهیه‌کننده این طرح، هدف از آن را اینطور عنوان کرده است: «ملزم کردن وزرای خارجه و خزانه‌داری به صدور تأییدیه برای مبادلات هواپیمایی نهادهای مالی آمریکایی و خارجی با طرف‌های شامل ایران.»

طرح «ویلیامز» دولت آمریکا را موظف می‌کند ظرف حداکثر ۳۰ روز بعد از صدور مجوز مبادلات مالی مربوط به صادرات یا بازصادرات هواپیمای مسافربری به ایران گزارشی را درباره آن تقدیم کمیته‌های مرتبط کنگره کند.

وزرای دولت آمریکا بایستی در این گزارش تأیید کنند که این مبادله، متضمن هیچ خطر در زمینه تروریسم یا پولشویی برای نظام مالی آمریکا نیست و نفعی را شامل حال اشخاص ایرانی متهم به اقدامات اشاعه سلاح نمی‌کند.

این طرح به طور مستقیم فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را ممنوع نمی‌کند اما با ایجاد سازو کارهای جدید برای گزارش‌دهی و صدور تأییدیه  اختیار امتناع از صدور مجوز برای مبادلات مربوط به این فروش‌ها را به خزانه‌داری آمریکا می‌دهد.

«ریچارد نفیو»، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با المانیتور گفت: «نظر من درباره این طرح این است که اگر به نحوی که من انتظار دارم اجرا شود، احتمالاً برجام را نقض خواهد کرد.»

دولت قبلی آمریکا به موجب تعهداتش در برجام مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به شرکت ایران‌ایر را صادر کرد. در ماه آوریل سال جاری، بوئینگ قراردادی را با شرکت آسمان برای فروش ۳۰ فروند هواپیما به این شرکت امضا کرد.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت