جمعه،۲۴آذر۱۳۹۶
کد: 160348
«یادی که در دلها هرگز نمی میرد یادشهیدان است»

جمعه های شهدایی احرار/ معرفی شهید مصطفی‌ احمدزاده‌ نفوتی ؛ پیربازار رشت

 

شهید مصطفی‌ احمدزاده‌ نفوتی در منطقه‌ جفیر در تاریخ‌ ۶۱/۲/۲۰ مفقودالاثر گردید. تا سال‌ ۱۳۷۷ در گلستان‌ شهداء مسجد جامع‌ پیربازار مزار یادبودی‌ برای‌ او درست‌کرده‌ بودند. سرانجام‌ پیکر پاکش‌ در شهریور ماه‌ ۷۷ پس‌ از کشف‌ به‌ زادگاهش‌ منتقل‌ گردید ودر کنار سایر شهداء به‌خاک‌ سپرده‌ شد.

گروه ایثارو مقاومت پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، این هفته نگاه دل شما همسفران را به فرازی از شهید مصطفی‌ احمدزاده‌ نفوتی از پیربازار رشت جلب می نماید.

شهید مصطفی احمدزاده نفوتی هشتم شهریور ۱۳۳۶، در روستای پیرباز از توابع شهرستان رشت به دنیا آمد. پدرش حسین، کشاورز بود و مادرش سیّده خاتون نام داشت. تا پایان مقطع ابتدایی درس خواند. باطری ساز بود. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. دوازدهم اردیبهشت ۱۳۶۱، در شلمچه استان خوزستان به شهادت رسید. پیکرش مدتی در منطقه بر جا ماند و پس از تفحص اسفند ۱۳۷۷، در زادگاهش به خاک سپرده شد.
نویدشاهدگیلان: پاسدار شهید مصطفی‌ احمدزاده‌ فرزند حسین‌ به‌ سال‌ ۱۳۳۶ در روستای‌ محمّدآبادپیربازار به‌ دنیا آمد. پس‌ از گذراندن‌ دوران‌ کودکی‌ جهت‌ تحصیل‌ در دبستان‌ اسلام‌ِ پیربازار ثبت‌نام‌ کرد و دوره‌ ابتدائی‌ را در این‌ مدرسه‌ سپری‌ کرد و پس‌ از آن‌ در رشت‌ در یک‌ تعمیرگاه‌ سیم‌کشی‌ و تعمیرات‌ باطری‌ اتومبیل‌ مشغول‌ کار شد.

پس‌ از مدتی‌ به‌ پیشنهاد بستگانش‌ که‌ در خرمشهر سکونت‌ داشتند عازم‌ آن‌ شهر شد. در این‌ دوران‌ او با برادران‌ خرمشهری‌ در جلسات‌ و پخش‌ اعلامیه‌ها شرکت‌ فعال‌ داشت‌ بعد ازپیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ محل‌ سکونتش‌ برگشت‌ و در آنجا فعالیت‌های‌ انجمن‌ اسلامی‌ وکارهای‌ شرکت‌ تعاونی‌ محل‌ را پیگیر شد.
با شروع‌ جنگ‌ تحمیلی‌ او به‌ همراه‌ دیگر برادران‌ ضمن‌ آموزش‌ سلاحهای‌ روز در سال‌۱۳۶۱ به‌ جبهه‌ اعزام‌ شد و بعد از شرکت‌ در چند عملیات‌ و پس‌ از پیروزی‌ خونین‌شهر، به‌اتفاق‌ همرزم‌ و هم‌سنگر خود اکبر اسدالله‌زاده‌ در منطقه‌ جفیر در تاریخ‌ ۶۱/۲/۲۰  مفقودالاثر گردید. تا سال‌ ۱۳۷۷ در گلستان‌ شهداء مسجد جامع‌ پیربازار مزار یادبودی‌ برای‌ او درست‌کرده‌ بودند. سرانجام‌ پیکر پاکش‌ در شهریور ماه‌ ۷۷ پس‌ از کشف‌ به‌ زادگاهش‌ منتقل‌ گردید ودر کنار سایر شهداء به‌خاک‌ سپرده‌ شد.
شهید احمدزاده‌، فردی‌ خوش‌اخلاق‌ و صبور بود و همیشه‌ در سخت‌ترین‌ لحظات‌ براعصاب‌ خود مسلط‌ می‌شد در اکثر شبها به‌ خانه‌ مستمندان‌ می‌رفت‌ و در حد امکان‌ احتیاجات‌ آنها را از نظر مادی‌ برطرف‌ می‌نمود. در محل‌ برادران‌ کم‌ سن‌ و سال‌ پیش‌ او می‌آمدند و او نیزعلاقه‌ زیادی‌به‌آنها داشت‌. وی‌همیشه‌تلاش‌ می‌کرد بنحوی‌ بتواند مشکلات‌مردم‌ رابرطرف‌نماید. ساختن‌ مسجد محمدآباد که‌ یکی‌ از آرزوهایش‌ بود اولین‌ بار از طرف‌ او پیشنهاد شده‌ بود.

 

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت