جمعه،۱دی۱۳۹۶
کد: 160705
«یادی که در دلها هرگز نمی میرد یادشهیدان است»

جمعه های شهدایی احرار/ برگی از زندگی «شهیدشهروز اصیل» شهرستان سیاهکل

 

شهید شهروز اصیل کیاسرائی متولد ۱۳۴۰ و تحصیلاتش دوم نظری و پدرش کشاورز بود از ره کشاورزی تامین روزی می نمودند و یگان اعزام کننده شهید به جبهه گردان ۸۱۱ ابوذرز بود.

گروه ایثارو مقاومت پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، این هفته نگاه دل شما همسفران را به برگی از زندگی شهیدشهروز اصیل شهرستان سیاهکل جلب می نماید.

محل زندگی  شهید واقع در سیاهکل بود شهید از لحاظ وضع مادی پدرش در رنج و مشقت قرار داشت  و با کارگری برای مردم  و با نان بخور نمیر بزرگ شد. و تا کلاس  به کلاس  دوم نظری رسیده  چون تعداد فرزندان  خانواده  به هشت نفری رسید و عهده مخارج  بر نمی آمدند اینجا بود که داوطلبانه به جبهه های حق علیه باطل شتافت  شهید  در کرمانشاه  سر پل ذهاب بعلت اصابت اسلحه گرم به پشت سر  آن شهید بنا به گفته پدرش  دو عدد تیر به پشت سرش و دیگری به پهلوی او  زدند و به لقاء الله و بدرجه رفیع شهادت  نائل شد.

وقتی که صحبت از جنگ و جهاد و دفاع از میهن شد به دستور رهبر و امام خود لبیک گفتند و با وجود اینکه هنوز به سن قانونی برای سربازی نرسیده بودند با اصرار و با بیان اینکه در این شرایط که نه معلمی هست و نه دانش آموزی نمی شود درس خواند بنابراین مرا اعزام کنید به سربازی و راهی خدمت شدند سرانجام با شهادت خود هم افتخاری برای میهن و هم انجام وظیفه برای نگهبانی از دین کردند و ما نسل بعد از انقلاب در قبال شهیدانی که این چنین در برابر آیندگان خود یعنی ما احساس مسئولیت کردند و خانواده و زندگی خود را رها کردند مسئولیت داریم و مسئولیت ما این است که از قطره قطره خون پاک شهیدان دفاع کنیم و نگذاریم که خونشان پایمال و فراموش شود و راهشان را ادامه دهیم تا ظهور آقا امام زمان (عج) که خون همه شهیدان است از این مرز و بوم به رسم شهداء دفاع کنیم اکنون در شهرستان سیاهکل مدرسه ای بنام شهید و یاد او احداث شده است.

خاطره ای از شهید: دانش آموز شهید شهروز اصیل در روستائی بنام چهار شاهی محله بیدرون از توابع سیاهکل به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی خود را در همان روستا به اتمام رسانید و برای تحصیلات دبیرستان به شهر سیاهکل آمد ، دوره متوسطه را در مدرسه مشیر سیاهکل ادامه داد ، اما همان زمان آغاز راهپیمایی های مردمی بود و این شهید هم مانند مردم دیگر از مدارس بیرون آمده و به تظاهرات پرداختند. این شهید بزرگوار در پادگان سر پل ذهاب به مدت ۱۱ ماه به خدمت سربازی مشغول شد و سرانجام در سال ۱۳۶۰به درجه رفیع شهادت نائل آمد.شهید شهروز اصیل صفات اخلاقی بسیار پسندیده ای داشت ، از صفات نیکوی ایشان مهمانوازی ، دست و دلبازی و مهربانی بوده است. از همرزمان شهید آقای افتخاری می باشد که هم اکنون ساکن تهران است و همچنین آقای بابایی لشکریانی از همشهریان شهید است ، وقتی جسد شهید را آورده بودند از او پرسیدند که او را می شناسد یانه و او گفت بله این شهید اهل سیاهکل و از همشهریان ماست و شهید را برای دفن به بقعه بیدرون آوردند. از دوستان شهید هم آقای بابایی ، محمدی ، زارع و معلمی در روستای کیاسرا به نام آقای مهمان واز بود که شهید نزد ایشان نقاشی می آموخت و استعداد زیادی داشت و استاد به استعداد شهید پی برده بود و او را بچه زرنگی می دانست.

یک روز که شهید برای مراسم عروسی یکی از دوستانشان تصمیم داشتند بروند به روستای تازه آباد اما احساس تب می کردند ، پدر ایشان را از روستا به نزد دکتری در سیاهکل بنام دکتر حکاکیان آوردند.

دکتر از ایشان علت بیماری را پرسید و گفت آیا شما حمام دارید اگر دارید چرا اینقدر بدنشان کثیف است. شهید که از سخن دکتر ناراحت شده بودند فرمودند شما نمی دانید که ما در روستا زندگی می کنیم و سرو کارمان با دام و کشاورزی این چیزهاست با نان خشک زندگی می کنیم به خاطر همین است دهانم پر از زخم است. دکتر وقتی این حرفها را شنید از حرفی که زده بود بسیار شرمنده شد و از شهید معذرت خواهی کرد و گفت من برای شما دارو می نویسم انشاالله که خوب می شوید.

شهید با آن که با سختی زندگی می کرد اما درس خود را همیشه می خواند ، هیچ وقت نمازش قضا نمی شد ، در شرایطی که زندگی را به سختی می گذراند اما وقتی که صحبت از جنگ و جهاد و دفاع از میهن شد ، به دستور رهبر و امام خود لبیک گفت و با وجود اینکه هنوز به سن قانونی برای سربازی نرسیده بودند با اصرار و با بیان اینکه در این شرایط که نه معلمی هست و نه دانش آموزی نمی شود درس خواند بنابراین مرا اعزام کنید به سربازی و راهی خدمت شد.

سرانجام با شهادت خود هم افتخاری برای میهن و هم انجام وظیفه برای نگهبانی از دین کردند و ما نسل بعد از انقلاب در قبال شهیدانی که این چنین در برابر آیندگان خود یعنی ما احساس مسئولیت کردند و خانواده و زندگی خود را رها کردند مسئولیت داریم و مسئولیت ما این است که از قطره قطره خون پاک شهیدان دفاع کنیم و نگذاریم که خونشان پایمال و فراموش شود و راهشان را ادامه دهیم تا ظهور آقا امام زمان (عج) که منقسم خون همه شهیدان است از این مرز و بوم به رسم شهداء دفاع کنیم.

لازم به ذکر است ، مدرسه ای در شهرستان سیاهکل بنام شهید و یاد او احداث شده است.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت