سه شنبه،۵دی۱۳۹۶
کد: 161040
ترامپ با هدف به چالش کشیدن حاکمیت سوریه انجام داد

شارژ ۴۰۰میلیونی کردهای سوریه با دلارهای امریکایی

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،دولت امریکا تسلیحات جدیدی را برای کردهای سوریه ارسال کرده، این برخلاف تعهد ترامپ به اردوغان بوده و نشان می‌دهد واشنگتن درصدد است تجزیه دوفاکتوی سوریه را رقم بزند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،دولت امریکا تسلیحات جدیدی را برای کردهای سوریه ارسال کرده، این برخلاف تعهد ترامپ به اردوغان بوده و نشان می‌دهد واشنگتن درصدد است تجزیه دوفاکتوی سوریه را رقم بزند

دولت امریکا تسلیحات جدیدی را برای کردهای سوریه ارسال کرده، این برخلاف تعهد ترامپ به اردوغان بوده و نشان می‌دهد واشنگتن درصدد است تجزیه دوفاکتوی سوریه را رقم بزند، هرچند بعضی مقامات سابق امریکایی می‌گویند این سیاست کاخ سفید باعث خواهد شد واشنگتن در میان‌مدت و بلندمدت در سوریه منزوی شود.
به گزارش «جوان»، رسانه‌های ترکیه خبر دادند «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا طرح ارائه ۳۹۳ میلیون دلار کمک مالی و تسلیحاتی به نیروهای عمدتاً کرد فعال در شمال سوریه را تأیید کرده است. به نوشته روزنامه «حریت»، ترامپ این طرح را روز ۱۲ دسامبر یعنی ۱۸ روز پس از مکالمه تلفنی با اردوغان و قول دادن به رئیس‌جمهور ترکیه، امضا کرده است. اردوغان پس از مکالمه تلفنی با ترامپ گفته بود:«وی به صراحت به ژنرال‌های خود دستور داد که دیگر به یگان‌های مدافع خلق (YPG) کمک نکنند.»
در طول دو سال گذشته روابط ترکیه و امریکا در مناطق شمالی سوریه در رابطه با کرد‌‌‌ها وارد چالش‌های جدی شده است. ترکیه یگان‌های مدافع خلق را شاخه سوری «حزب کارگران کردستان‌» پ.ک.ک و در نتیجه تروریستی می‌داند. اما امریکایی‌‌‌‌ها پس از اینکه سرمایه‌گذاری‌های سنگین‌شان برای ایجاد گروهی مسلح از اعراب و ترکمن‌ها در قالب «ارتش آزاد‌» شکست خورد، کرد‌‌‌ها را به عنوان نیروهای قابل اعتماد روی زمین پیدا کردند که می‌توانند سیاست‌های واشنگتن را در سوریه به پیش ببرند. امریکایی‌‌‌ها تلاش کردند با تغییر نام «یگان‌های مدافع خلق‌» به‌«نیروهای دموکراتیک سوریه‌» از نگرانی‌های ترکیه بکاهند اما آنکارا هرگونه توسعه قدرت‌‌‌‌ها کرد‌‌‌ها در امتداد مرزهای جنوبی خود را تهدید علیه امنیت ملی ترکیه می‌داند.  هر قدر امریکایی‌‌‌ها به کرد‌‌‌ها در شمال سوریه نزدیک‌‌‌ می‌شدند، آنکارا بیشتر از واشنگتن فاصله گرفته و سیاست‌های خود را به مسکو و تهران نزدیک کرده است. از طرف دیگر نزدیک شدن کرد‌‌‌ها به امریکایی‌ها باعث شده دمشق نیز بیش از پیش به سمت آنکارا متمایل شود. طی چند روز گذشته مقامات سوری بار‌‌‌ها تأکید کرده‌اند که نیروهای امریکایی‌ حاضر در شمال سوریه بدون رضایت دولت مرکزی حضور دارند و در نتیجه غیرقانونی و اشغالگر هستند و هر کسی که با آنها همکاری کند، «خائن» است.
ناظران معتقدند سرنوشت رفراندوم کردستان عراق، عملکرد امریکایی‌‌‌‌ها و عزم دمشق و متحدان‌شان برای اعاده حاکمیت مرکزی بر سرتاسر سوریه باعث شده کرد‌‌‌ها و واشنگتن با گزینه‌های بسیاری محدودی مواجه باشند. ارون لوند، کارشناس سوریه در مؤسسه کارنگی می‌نویسد:« منطق جنگ سوریه پس از گذشت شش سال به گونه‌ای شکل گرفته که همه را‌‌‌ه‌ها به دمشق ختم می‌شود و در نتیجه کرد‌‌‌ها گزینه‌ای ندارند جز اینکه با دولت سوریه وارد مذاکره شوند. در همین حال رسانه‌های سوری گزارش دادند که اخیراً مذاکراتی بین نمایندگان دو طرف برقرار شده که ظاهراً با موفقیت همراه نبوده است. کرد‌‌‌ها خواستار نوعی حکومت فدرال هستند که در مناطق تحت کنترل خود نوعی خودمختاری داشته باشند اما از نظر دمشق این مسئله به معنی نقض حاکمیت مرکزی سوریه است که می‌تواند به تجزیه این کشور منجر شود. نه تنها ترکیه، ایران و سوریه بلکه روسیه نیز مواضع صریح و تندی درباره ادامه حضور نیروهای امریکایی در شمال شرقی سوریه اتخاذ کرده‌اند.
طی چند هفته اخیر مقامات روسی بار‌‌‌ها اعلام کرده‌اند که داعش در سوریه از بین رفته و بنابرین امریکایی‌‌‌‌ها باید آن کشور را ترک کنند.  برای خیلی از ناظران، شرایط سخت امریکا در شمال شرقی سوریه برای رسیدن به اهداف خود از دو سال قبل، با توجه به دشمنی دیرینه کرد‌‌‌ها و ترکیه قابل پیش‌بینی بود و در همین حال بعضی مقامات سابق امریکایی معتقدند این مسئله باعث خواهد شدسیاست‌های امریکا بیش از پیش در سوریه با بن‌بست مواجه شود. رابرت فورد، سفیر سابق امریکا در سوریه که خود یکی از مهم‌‌ترین حامیان گروه‌های مسلح محسوب می‌شود با اشاره مواضع اخیر روس‌‌‌‌ها در صفحه توئیتر خود نوشت:‌«ما در میان‌مدت و بلندمدت در سوریه منزوی خواهیم شد.»
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت