چهارشنبه،۱۳دی۱۳۹۶
کد: 161546

پایان حصر و دلجویی از خاتمی، شرط کاسبان اغتشاش برای آرام کردن فضا

 

کارشناسان معتقدند که موکول شدن تحقق سیاست‌های اقتصادی و معیشتی به نتیجه‌ مسائلی نظیر برجام، ثمره‌ای جز به تعویق افتادن رسیدگی به اقتصاد کشور و کاهش کارآمدی نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،  روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه “ویژه‌های مشرق” نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

******

پایان حصر و دلجویی از خاتمی،شرط کاسبان اغتشاش برای آرام کردن فضا

اصلاح طلبان تبحر خاصی در کاسبی سیاسی از وقایع مختلف دارند. پس از وقوع زلزله کرمانشاه و در شرایطی که هر انسانی سراسیمه به دنبال یافتن راهی جهت کمک رسانی به هموطنان آسیب دیده بود، روزنامه های اصلاح طلب به کاسبی سیاسی از «مسکن مهر» پرداختند.در شرایطی که مردم لحظه به لحظه اخبار حادثه پلاسکو را دنبال می کردند و تمامی دستگاه ها در تلاش برای نجات حادثه دیدگان بودند نیز اصلاح طلبان بی توجه به اصل ماجرا به موج سواری سیاسی پرداختند. با کمال تأسف در روزهای اخیر نیز که عده ای اغتشاش گر با منحرف کردن اعتراضات مسالمت آمیز مردمی،به جنایت و آشوب پرداختند، اصلاح طلبان همچنان به کاسبی سیاسی مشغولند.

در همین رابطه روزنامه جامعه فردا در یادداشتی با عنوان «راه حل» نوشت:

«حکومت نه میل و اراده به سرکوب تظاهرات و نه تحلیلی درباره نتیجه‌بخش بودن آن دارد. اما فقدان راه‌حل مسالمت‌آمیز، در نهایت و مانند خودروی بی‌ترمزی در سراشیب، برخورد منتهی به نابودی است. کابوس اجبار حکومت به کاربرد سلاح برای کنترل نظم نباید واقعیت یابد.شاید بهتر باشد امتیاز اصلاح‌طلبان برای مشارکت در این پروسه پیشاپیش به آنها داده شود. آنچه دیگر برای کسی اهمیت جدی ندارد اما نمادین است:پایان حصر محصورین، به عنوان حسن نیت و دلجویی از سیدمحمد خاتمی و دعوت رسمی از او برای حضور در جامعه. واقعا دستاوردهای بزرگی نیستند و تفاوتی در معادله قدرت و توازن نیروها پدید نمی‌آورند، اما شاید نشانی از آغاز یک دوره جدید از آشتی ملی به شمار بیایند و بدنه وسیع اصلاح‌طلبان را به تحرک برای گفت‌وگوی آرامش‌بخش با کسانی گسیل کند که خیابان‌ها عرصه ابراز احساس و مطالبات آنهاست».

کاسبی از اغتشاش و شرط و شروط سیاسی برای اهداف قبیله ای از آن جمله اقداماتی است که هیچ نسبتی با اخلاق و شرافت ندارد.

کاسبی از اغتشاش چند روزی است که توسط برخی اصلاح طلبان کلید خورده است. در روزهای گذشته، روزنامه قانون در مطلبی نوشت:«آیا امروز جای برخی شخصیت‌های تاثیرگذار در محدودیت و محذوریت است یا در میان معترضان ونظام تا با سرمایه اجتماعی و سابقه انقلابی نقاط فصل را وصل کنند؟ باید دست از لجاجت برداشت وبیهوده مردم را عصبی نکرد. همین امروز کینه‌های  ۸۸ را باید فراموش کرد و ولو یک گام کوچک برای بهبود اوضاع برداشت».روزنامه جامعه فردا نیز در روزهای گذشته در مطلبی نوشت:« حوادث سه روز اخیر کشور یکبار دیگر لزوم تجدیدنظر در چگونگی اداره کشور و روبه‌رو شدن حکومت با مردم را در مقابل ما قرار داده است…زمان آشتی ملی فرا رسیده است».

مطرح کردن مسأله رفع حصر و تقلای اصلاح طلبان برای امتیازگیری در حالی است که در ماجرای خیانت نابخشودنی فتنه ۸۸، سران فتنه با دامن زدن به دروغ تقلب در انتخابات، تحریک به آشوبی کردند که سرویس‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل و انگلیس سالها برای آن تدارک دیده بودند و انتظارش را می‌کشیدند. فتنه‌گران حیثیت و اعتبار جمهوری اسلامی را مورد هتک حرمت قرار دادند و خیانت بزرگی را مرتکب شدند که در طول تاریخ انقلاب اسلامی بی‌سابقه بود. چنین خیانتی در حکم بغی و محاربه است و مجازات آن روشن است؛ در عین حال سران فتنه صرف‌نظر از اینکه نظام برای خیانت آنها چه مجازاتی را در نظر بگیرد، موظفند از نظام و مردم عذر تقصیر بخواهند.

دفاع تمام قد از سرمایه های اسرائیل در ایران

روزنامه بهار در گزارشی با عنوان «پایبندی به اصولِ اصلاح طلبی» نوشت:

«با نگاهی به آنچه این روزها در خیابان‌های برخی شهرها دیده می‌شود و مقایسه آن با اعتراضات۸۸ می‌توان به سادگی تفاوت میان افرادی که امروز خود را معترض می‌نامند با آنان که از هشت سال پیش تا امروز نام محصورین را صدا می‌زنند پیدا کرد. معترضان۸۸ از «اجرای بدون تنازل قانون اساسی» می‌گفتند، دخالت هر بیگانه‌ای در «اختلاف خانوادگی» را محکوم می‌کردند، آشوب و توهین به ارزشهای دینی و ملی مردم را برنمی تابیدند و از آن اعلام «بیزاری» می‌کردند و…اما آنان که در این روزها از قیام و انقلاب می‌گویند و اصولگرا و اصلاح طلب را دزد و خائن می‌دانند ابایی از حمله به دیگر شهروندان، آشوب و اغتشاش، حمله مسلحانه و. . . ندارند و حتی آن را برای دست یافتن به موفقیت تجویز می‌کنند!».

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد،اصلاح طلبان تبحر خاصی در ماهیگیری از آب گل آلود دارند. تبرئه فتنه گران ۸۸ توسط این روزنامه اصلاح طلب و ادعای مضحک پایبندی فتنه گران به قانون،بیشتر به طنزی تلخ شبیه است.
در جریان فتنه ۸۸ عده‌ای در خیابان‌های تهران با شعار «نه غزه، نه لبنان» به رژیم صهیونیستی چراغ سبز دادند و نتانیاهو نخست وزیر این رژیم فتنه گران سال ۸۸ را بزرگ‌ترین سرمایه اسرائیل در ایران نامید.در آن سال،فتنه گران به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اهانت کردند.مسجد را به آتش کشیدند.تصویر حضرت امام خمینی(ره) را به آتش کشیده و لگدمال کردند. اوباما، حمایت مالی و سیاسی از آشوبگران را یک هدف استراتژیک برای مقابله با ایران اسلامی معرفی کرد و جرج بوش نیز فتنه گران را پیاده نظام آمریکا در ایران معرفی کرد.

مردم منتظر برنامه عملی از سوی دولت هستند

روزنامه قانون در مطلبی با عنوان «دولت منت گذار» نوشت:

«روحانی از مشکلات فراوانی سخن می‌گوید که کشور گرفتار آن است؛ مشکلاتی که سر منشأ آن ناکارآمدی مسئولان به حساب می‌آید و امروز سبب شده است تا برخی افراد به عنوان معترض به وضع موجود به خیابان‌ها بیایند و فریاد بکشند. اما باید از رییس‌جمهور پرسید برای حل این بحران‌ها چه برنامه عملی داشتید؟ شما که به عنوان قوه‌مجریه بخشی از قدرت کشور در دستان‌تان است چرا برای آرامش جامعه از برخی مسئولان که مردم دل‌خوشی از آن‌ها ندارند دل نمی‌کنید و با آن‌ها برخورد نمی‌کنید؟ باید از رییس‌جمهور پرسید چرا برای انجام وظیفه بر سر مردمی که ولی نعمت شما هستند منت می‌گذارید؟ بی‌شک باید رویه عوض شود و مشخص است که این نوع منش و روش دیگر برای مردم اهمیتی ندارد».

کارشناسان معتقدند که موکول شدن تحقق سیاست‌های اقتصادی و معیشتی به نتیجه‌ مسائلی نظیر برجام، ثمره‌ای جز به تعویق افتادن رسیدگی به اقتصاد کشور و کاهش کارآمدی نخواهد داشت. در حال حاضر اجرای اقتصاد مقاومتی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های عظیم ملی و توان داخلی کشور باید به صورت جدی توسط دولت پیگیری و اجرا شود.

دولت برای خروج از رکود باید به مسکن توجه کند

«احمد خرم» وزیر راه دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمانگفت:«به نظر نخستین اقدامی که در خروج از رکود دولت می‌تواند انجام دهد توجه به بخش مسکن و حل این معضل است. اکنون برنامه‌های دولت به کندی در بخش مسکن و ساختمان پیش می‌رود و تاثیر مثبتی برای خروج از رکود و حرکت به رونق مشاهده نمی‌شود».

اردیبهشت سال ۷۳ (۲۳ سال پیش) زمانی که «آخوندی» وزیر مسکن و شهرسازی  دولت دوم هاشمی رفسنجانی بود، از طرح مسکن اجتماعی رونمایی کرد و گفت: «برای اقشار کم‌درآمد که توان خرید مسکن را ندارند، طرح مسکن اجتماعی پیش‌بینی شده که در این طرح می‌توان با تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن، وام‌های ارزان در اختیار بخش خصوصی و تعاونی‌ها قرار داد؛ مشروط بر اینکه حاضر شوند واحدهای احداث شده را در اختیار افراد واجد شرایط مسکن اجتماعی قرار دهند».

حدود ۲۰ سال بعد از طرح اولیه مسکن اجتماعی، دوباره عباس آخوندی بر کرسی وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم تکیه زد و در روزهای نخستین حضور خود در مسند وزارت اعلام کرد که سیاست‌ها و تصمیمات اتخاذ شده در مورد مسکن مهر ادامه پیدا می‌کند اما چندی بعد در اظهارنظری تأمل برانگیز، این طرح را مزخرف! نامید. در این شرایط که همه در انتظار اعلام برنامه‌های دولت جدید در حوزه مسکن بودند، آخوندی در حاشیه جلسه هیئت دولت مورخ ۹ آبان ۱۳۹۲، با تأکید دوباره بر توقف طرح مسکن مهر، از شروع طرح جدیدی به نام «مسکن اجتماعی» با هدف حمایت از گروه‌های کم‌درآمد خبر داد و اینگونه طرح مسکن اجتماعی در بیستمین سال مطرح شدن، دوباره بر سر زبان‌ها افتاد ولی امروز حدود ۴ سال از آن زمان می‌گذرد، بدون اینکه حتی سنگ اول بنای مسکن اجتماعی گذاشته شود.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت