پنج شنبه،۲۱دی۱۳۹۶
کد: 162023

تحریم، میوه‌‌ای که امریکایی‌ها از درخت اغتشاشات می‌چینند

 

مجلس نمایندگان امریکا در حمایت از اغتشاشات در ایران با صدور قطعنامه‌ای، خواستار اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران به اتهام نقض حقوق بشر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،همانگونه که پیش بینی می‌شد و طی هفته گذشته عنوان شد موج تحریم‌های حقوق بشری به بهانه اغتشاشات صورت گرفته در برخی از شهرهای ایران از مهم‌ترین پلان‌های ایالات متحده امریکا بعد از بی‌نتیجه بودن غائله هفته گذشته است.

مجلس نمایندگان ایالات متحده سه‌شنبه شب با تصویب قطعنامه ۶۷۵٫ H. Res با اکثریت قریب به اتفاق آرا، ایران را به نقض حقوق بشر متهم و از ناآرامی‌های برخی از شهرهای کشور اعلام حمایت کرد؛ قطعنامه مورد اشاره از سوی اد رویس نماینده جمهوریخواه ارائه شده و از دولت امریکا می‌خواهد تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع نماید و در بخشی از آن آمده است: «[مجلس نمایندگان] به دولت توصیه می‌کند از تحریم‌های هدفمند استفاده کند و برای برگزاری جلسات اضطراری شورای امنیت سازمان ملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل برای محکوم کردن نقض مداوم حقوق بشر توسط رژیم ایران و ایجاد ساز و کاری که بر اساس آن شورای امنیت بتواند این موارد نقض را رصد کند، تلاش کند.»
در بخش دیگری از این قطعنامه از دولت امریکا خواسته شده با تسریع صدور مجوزهای لازم، امکان استفاده از فناوری‌های ارتباطی در داخل ایران را فراهم نماید و در ادامه از شرکت‌های ارتباطی هم خواسته شده درخواست‌های دولت ایران برای محدود شدن دسترسی به برخی نرم‌افزارهای پیام‌رسان را نپذیرند.
درخواست اعمال تحریم‌های جدید ضدایرانی
 آنچه از مفاد این قطعنامه قابل برداشت می‌باشد این مسئله است که موج سواری امریکایی‌ها روی موج خودساخته(اغتشاشات داخلی) به همین جا ختم نخواهد شد و در ادامه نیز باید منتظر اعمال تحریم‌هایی بود که در مفاد آن به صراحت به اغتشاشات داخلی ایران اشاره شده و از عدم مناسب بودن وضعیت حقوق بشری در ایران اشاره شود.
درخواست رسمی مجلس نمایندگان امریکا از دولت این کشور در قالب این قطعنامه در حالی است که بر اساس مصادیق متعدد دولت این کشور نیز خود خواهان بهره‌برداری از اغتشاشات اخیر برخی از شهرهای کشور بوده و درخواست اخیر مجلس نمایندگان امریکا قطعاً توسط کنگره و دولت دونالد ترامپ نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.
قطعنامه صادره از سوی مجلس نمایندگان امریکا پس از جلسه اضطراری و البته بدون نتیجه شورای امنیت سازمان ملل به در خواست نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل رسانه‌ای شده است که طی آن تلاش شد این شورا نیز قطعنامه‌ای ضدایرانی را صادر کند.
حمایت‌های مستمر و صریح مقامات رسمی و غیررسمی دولت ایالات متحده امریکا از دونالد ترامپ گرفته تا مایک پنس، رکس تیلرسون و جان کری و هیلاری کلینتون به نفع اغتشاشگران داخلی و سپس تلاش گسترده این مقامات در سطح بین‌المللی نشان می‌دهد امریکایی‌ها غائله اخیر را فرصتی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران ارزیابی و همچنان تلاش می‌کنند روی افزایش هزینه‌های بین‌المللی ایران متمرکز شوند.
جلسه یک سال پیش تدارک اغتشاشات در ایران !
نکته جالب توجه در قطعنامه اخیر مجلس نمایندگان امریکا آن است که نزدیک به یک سال پیش اسکات مادل، مشاور ارشد اندیشکدهCSIS در مجلس نمایندگان این کشور بیان می‌کند: «خروجی‌های رسانه‌ای فارسی‌زبان باید توجه‌ها را به این معترضان جلب کنند؛ از کارگران عصبانی کارخانجات و گروه‌های قومیتی تا فعالان حقوق زنان و معلمان فقرزده. هرچند این اعتراضات محلی و کم‌دوامند، باید به این «خوشه‌های ازهم‌گسیخته نارضایتی» کمک کنیم تا به همدیگر پیوسته و به رفتار ضدرژیم قوی‌تری تبدیل شوند.»
اظهارات قابل تأمل اسکات مادل تنها یک مصداق از تلاش فراگیر امریکایی‌ها در طول چند سال اخیر برای ایجاد شورش‌های اجتماعی به بهانه گلایه‌های اقتصادی است، کمااینکه دهها مؤسسه و مرکز اثرگذار بر تصمیمات دولت و کنگره این کشور نیز در گزارش‌های مختلفی از ظرفیت‌های اجتماعی، قومیتی و اقتصادی جامعه ایرانی با هدف راه اندازی شورش‌های اجتماعی سخن به میان آورده‌اند.
میوه‌های امریکا از اغتشاشات
آنچه مهم می‌نماید این مسئله است که امریکایی‌ها موج خودساخته در ایران را رها نخواهند کرد و در هفته‌های اخیر تلاش خواهند کرد از آن بهره‌برداری لازم را انجام دهند، استفاده حداکثری از اغتشاشات شکل گرفته در ایران را روزنامه مشهور گاردین نیز مورد توجه قرار داده است. این روزنامه با تأکید بر اینکه «ترامپ با تحریم صدا و سیما به دنبال افزایش نارضایتی در مردم ایران است» تأکید می‌کند که سیاستمداران امریکایی تصمیم جدی دارند میوه‌های حاصل از درخت اغتشاشات- غائله در ایران را در هفته‌های آتی با اعمال تحریم‌های جدید ضدایرانی و به بهانه عدم‌رعایت حقوق بشر در ایران به دست آورند.
روزنامه گاردین در گزارش منتشر شده خود تأکید می‌کند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با عدم امضای معافیت‌های تحریمی که هر ۱۸۰روز یک بار انجام می‌شده، مجدداً تحریم خواهد شد. این روزنامه همچنین ادعا می‌کند دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا قصد دارد در پایان ماه ژانویه، تعلیق تحریم‌ها را امضا نکند و تحریم‌ها علیه این سازمان را فعال کند. در حالی گاردین در ادامه می‌گوید «عدم امضای این معافیت‌ها به معنی آن خواهد بود که فعالیت‌های دفاتر صدا و سیما، توان این سازمان برای خرید محتوای بین‌المللی و مخابره‌های زنده ماهواره‌ای محدود خواهد شد» که عدم تعلیق تحریم‌های ضدایرانی و اعمال تحریم‌های ضد رسانه ملی می‌تواند به دنبال اغتشاشات اخیر و با هدف افزایش نارضایتی‌های عمومی از حاکمیت اسلامی و دامن زدن به شورش‌های اجتماعی صورت گرفته است. جالب اینجاست که یوسی کوهن رئیس موساد برخلاف امریکایی‌ها معتقد است: « نباید به آشوب‌های ایران امید داشت.»
روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، به نقل از رئیس سرویس جاسوسی اسرائیل، موساد، می‌نویسد: «آشوب‌های اخیر در ایران باعث بی‌ثباتی حکومت این کشور نمی‌شود و نباید به آن امید داشت. اسرائیل در ایران دارای گوش، چشم و چیزهایی بیشتر از آنهاست… نباید از تحولات در ایران انتظار زیادی داشته باشیم به ‌رغم اینکه خوشحال می‌شویم شاهد انقلابی مهم در آن باشیم.»
با یک بررسی ساده از اظهارات، جهت‌گیری‌ها و تحرکات مقامات غربی و به ویژه امریکایی‌ها می‌توان اینگونه برداشت کرد که اغتشاشات شکل گرفته در برخی از شهرهای کشور آنها را به این باور رسانده است که با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران نه تنها می‌توان به توافقاتی مشابه با برجام هسته‌ای امید داشت بلکه می‌توان به کشاندن اقشار ضعیف و کم‌درآمد مردم به کف خیابان‌ها و سر دادن شعارهای ساختارشکنانه علیه حاکمیت اسلامی به هدف بر زمین مانده که همان فروپاشی است دست یابند؛ همین برآورد امریکایی‌ است که منجر به اشتیاق مجدد آنها به وضع تحریم‌های ضدایرانی در دوران پسا اغتشاش شده است.
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت