پنج شنبه،۲۱دی۱۳۹۶
کد: 162026

برداشت و ذخیره سازی مرکبات شب عید در گیلان

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،باغداران مرکبات در گیلان به کار برداشت و ذخیره سازی مرکبات شب عید مشغول هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،باغداران مرکبات در گیلان به کار برداشت و ذخیره سازی مرکبات شب عید مشغول هستند.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان امروز گفت : گیلان با دارا بودن ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات پس از مازندران ، فارس ، هرمزگان و کرمان پنجمین استان تولید کننده انواع مرکبات در کشور است.
حبیب جهانساز با اشاره به برداشت مرکبات در گیلان از اواخر پاییز افزود : پیش بینی   می شود باغداران تا پایان امسال با ۱۵ درصد افزایش نسبت به پارسال ، بیش از ۱۴۰ هزار تن مرکبات برداشت کنند.
وی علت افزایش تولید مرکبات را در گیلان اصلاح باغ ها از  طریق کشت نهال های پا کوتاه و پرمحصول ، هرس به موقع و اجرای طرح آبیاری تحت فشار عنوان کرد و گفت: دولت برای جوان سازی باغ های مرکبات به کمک کشاورزان آمده است و به ازای هر نهال اصلاح شده مبلغ ۲ هزار تومان یارانه پرداخت می کند.
مدیر تعاون روستایی گیلان نیز با اشاره به اینکه جوان سازی باغ ها و افزایش تولید، منجر به خودکفایی گیلان در تامین مرکبات مورد نیاز شب عید شده است گفت : تعاون روستایی سومین سالی است که پرتقال شب عید گیلانی ها  را از باغداران استان خریداری و ذخیره می کند.
تیمور رنگیدن با بیان اینکه پیش از این پرتقال شب عید گیلان از مازندران خریداری   می شد افزود : تاکنون ۷۰۰ تن پرتقال به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از باغداران گیلانی خریداری و ذخیره سازی شده است.
وی گفت : بر اساس پیگیری های صورت گرفته قرار است استان های مرکزی و زنجان نیز بخشی از پرتقال مورد نیاز شب عید را از باغداران گیلانی خریداری کنند .
شهرستان های شرق گیلان نظیر رودسر ، لنگرود و املش از  مهمترین مناطق تولید مرکبات در استان است.
منبع: خبرگزاری صداوسیما
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت