چهارشنبه،۲۰دی۱۳۹۶
کد: 162033

و باز هم تردید در خاطرات هاشمی

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،خاطره‌ای که سال ۸۴ مرحوم هاشمی رفسنجانی از شهید بهشتی نقل کرد، ساختگی از آب در آمد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،خاطره‌ای که سال ۸۴ مرحوم هاشمی رفسنجانی از شهید بهشتی نقل کرد، ساختگی از آب در آمد!

خاطره‌ای که سال ۸۴ مرحوم هاشمی رفسنجانی از شهید بهشتی نقل کرد، ساختگی از آب در آمد! منوچهر محمدی تهیه کننده با سابقه سینما که تهیه کنندگی فیلم تبلیغاتی هاشمی رفسنجانی را برای انتخابات ریاست جمهوری بر عهده داشت، در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق تصریح کرده است که «خاطره شهید بهشتی زاییده ذهن من است. فکر کردم فضای اتهامی را که آقای هاشمی با آن درگیر بودند، چطور بیان کنم و این بخش به خاطرم رسید. »
در فیلم انتخاباتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ بخشی وجود داشت که او اینگونه روایت می‌کرد: روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟ نگاهم کرد و گفت: «این آسیاب به نوبت است، نوبت تو هم خواهد رسید. » چقدر این روزهای بی‌شمار سخت می‌گذرد دوستان! من تا نیمه راه آمده‌ام. مشیت این بود که بمانم. تا نوبت به من برسد. تا در سنگ زیر و بالای آسیاب صدای شکستن‌های خود را بشنوم.
این سکانس یکی از تاثیرگذارترین اتفاقات انتخابات سال ۸۴ شد که البته بعدها هم در شرح مظلومیت! مرحوم هاشمی بسیار مورد استفاده حامیان او قرار گرفت؛ سکانسی که حالا روشن شد واقعاً یک فیلم بوده است؛ آن هم فیلمی تخیلی!
پیش از این هم نسبت به برخی خاطرات و روزنوشت‌های مکتوب هاشمی رفسنجانی تردیدهایی جدی ایجاد شده بود. خاطره او از امام مبنی بر مخالفت امام با شعار مرگ بر امریکا یا تمایل امام برای حل مشکل با امریکا و… مواردی بوده که برخی صاحب‌نظران همواره نسبت به واقعیت آن ایجاد تردید کرده و البته قرینه‌هایی از مواضع امام(ره) در رد آنها ذکر کرده‌اند. چند سال پیش حمید انصاری قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) درباره اصالت برخی خاطرات خصوصی آیت‌الله هاشمی از امام خمینی(ره) گفت که برای تایید اصالت این خاطرات باید از این مؤسسه مجوز گرفته شود.
چندی پیش هم آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها از شخصیت‌های مطرح مجمع روحانیون مبارز (جناح اصلاح‌طلب) در مطلبی صراحتاً به انتقاد شدید از خاطرات آیت‌الله هاشمی پرداخت و با بی‌دقت دانستن این خاطرات گفت که «در استفاده از آنها همواره باید جانب احتیاط را در پیش گرفت. »
گلایه خانواده هاشمی از ‌روحانی
فاطمه هاشمی در مراسم بزرگداشت پدرش، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از عدم حضور حسن روحانی، رئیس جمهور عصبانی شد و بعد در گلایه گفت که «هاشمی مظلوم بود و مظلومیت او در آینده هم ادامه خواهد داشت. عدم حضور رئیس جمهور در این مراسم دلیلی بر مظلومیت ایشان است. » محمّد هاشمی برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز با اشاره به دعوت از روحانی برای حضور در این کنگره اظهار داشت: «حضور روحانی در این مراسم قولی بود که به ما داده بودند اما بنا به دلایلی که نمی‌دانیم، دو سه روز قبل از دفتر رئیس جمهور اطلاع دادند که ایشان در کنگره حضور پیدا نمی‌کنند.»
این در حالی است که در جزییات برنامه بزرگداشت هاشمی رفسنجانی، نام حسن روحانی به عنوان سخنران اعلام شده بود. اما روحانی در روز سالگرد هاشمی صرفاً به زدن توئیتی درباره او بسنده کرد و به جای او اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در مراسم هاشمی سخنرانی کرد. پس از مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری روحانی در مرداد ماه سال جاری هم خانواده هاشمی از اینکه رئیس جمهور اشاره‌ای به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حمایت‌های همیشه‌اش از دولت روحانی نکرده‌اند، ناراحت شدند. محمد هاشمی همان زمان با اشاره به اینکه این اولین مراسم تحلیف و تنفیذی بود که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آن حضور نداشت، عنوان کرد: «برای ما که به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی علقه و علاقه داشتیم ندیدن جای خالی ایشان سنگین و غمگین بود. باید بگویم به قول معروف در جریان دو مراسم تنفیذ و تحلیف ما بی‌معرفتی دیدیم و در هر دو مراسم یادی از آیت‌الله هاشمی نشد، ‌ایشان یکی از استوانه‌های نظام بود انتظار بود یادی از آیت‌الله هاشمی هم می‌شد.»
در حالی که مرحوم هاشمی همیشه بر نقش پررنگ خود در پیروزی انتخاباتی روحانی اصرار می‌ورزید، روحانی همیشه خواسته که از زیر سایه سنگین هاشمی بیرون برود و مستقلاً نقش ایفا کند؛ شاید بی اعتنایی‌های او به بزرگداشت هاشمی در ذیل چنین خواسته‌ای قابل تحلیل باشد. ‌
منبع: روزنامه جوان
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت