یکشنبه،۱۵بهمن۱۳۹۶
کد: 163518

باهنر: احمدی‎نژاد فقط می‎آید در مجمع می‌نشیند و می‎رود

 

در ایران بسیاری هستند که می‌گویند آقای روحانی و رئیسی چه فرقی دارند ولی نظام را قبول دارند. در مجلس می‌خواهند رای دهند می‌گویند باهنر را در مجلس دیدیم عارف را هم دیدیم ولی این‌ها هیچ کدام گلی به سر ما نمی‌کارند. این معنا و مفهومش این نیست که نظام را قبول ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،نظرات جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب و معتدل در بسیاری از موارد منطبق بر هم است

محمد رضا باهنر این روزها بیش از گذشته مورد توجه رسانه های اصلاح طلب قرار دارد و اظهاراتش نیز مورد تمجید و تشویق روزنامه زنجیره ای قرار دارد.

همچنانکه خبرنگار روزنامه اصلاح طلب قانون درباره وی نوشته است: “این سیاستمدار کرمانی، اجازه نمی‌دهد تا رسانه‌های محافظه‌کار آن‌گونه که می‌خواهند ذهن وی را تسخیر کنند و برای همین هرگاه که به دفتر وی رفتم، روزنامه‌های رقیب را روی میز کار او مشاهده کردم!”

در ذیل بخشی از مواضع جدید باهنر را در گفتگو با روزنامه قانون می خوانید:
حوزه‌های علمیه دریافتی‌های شرعی نیز دارند، با این وضعی که کشور دارد چرا باید بودجه نیز طلب کنند؟
امروز یک طلبه درس خارج‌خوان که هم‌تراز دکتری دانشگاه می‌شود، ۴۰۰ هزار تومان شهریه دریافت می‌کند؛ البته این دریافتی دولت نیست و از کل مراجع و سهم امام و دیگران است که به او می‌دهند. ولی یک دکتری در دانشگاه جیرفت کرمان دست کم ماهی دوو نیم میلیون می‌گیرد که این مبلغ از بودجه دولتی است.

از این موضوع گذر کنیم. اصلاح‌طلبان درباره سیاستی جدید به نام گفت‌وگوی ملی سخن به زبان آورده‌اند؛ نظر شما به عنوان یکی از رهبران جریان اصولگرایی در این‌باره چیست؟
من موافق این موضوع هستم و به نظرم شروع این گفت‌وگو میان جریان‌های سیاسی کشور لازم و ضروری است. نظرات جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب و معتدل در بسیاری از موارد منطبق بر هم است. البته نباید به خاکی زد. برای مثال در رابطه با فتنه ۸۸ گفت‌وگویی در حال حاضر نداریم. ممکن است یک زمانی قابل مذاکره باشد ولی امروز امکانش نیست و نباید مذاکره کرد. برخی درباره موضوع رابطه با آمریکا نیز ممکن است در یک جمع خصوصی بنشینند و صحبت کنند آیا منافعی دارد یا ندارد؛ اما این نباید یک گفت‌وگوی ملی شود. بازهم می‌گویم که گفت‌وگوی ملی را قبول دارم و لازم می‌دانم. اما خواهش من این است که دوستان اصلاح‌طلب یا دوستانی که پیشنهاد می‌دهند، فوری وارد خطوط قرمز نشوند. برای مثال بحث موشکی قابل مذاکره نیست زیرا ما درباره مسائل هسته‌ای گفت‌‌وگو کردیم و نتیجه را دیدیم. من معتقدم که در بسیاری از مسائل ما اصولگرایان با اصلاح‌طلبان وحدت‌نظر داریم. اگرعقلای اصلاح‌طلب و اصولگرا در بسیاری از مسائل نیم ساعت با یکدیگر گفت‌وگو کنند، در‌خواهند یافت که با هم وحدت‌نظر دارند.

قوای سه‌گانه چگونه هستند ؟ما شاهد اختلاف‌نظرهایی در میان آن‌ها هستیم؟
متاسفانه در میان سران قوای‌مان نیزهمگرایی نیست و حتی گاهی آدم احساس می‌کند واگرایی وجود دارد. قوه‌مقننه، قوه‌قضاییه، قوه‌مجریه، باید دست به دست یکدیگر دهند تا بتوانند از بعضی از این چالش‌ها عبور کنند و اگر قرار باشد مراقب یکدگر باشند و به هم طعنه بزنند، مملکت اداره نخواهد شد.دراین روزگار ما علاوه بر گفت‌وگوی بین جریانات سیاسی ضرورت‌های جدی وجود دارد که نهادهای حکومتی‌ نیز باید با یکدیگر همراه و همدل باشند.‌آن‌ها باید بدانند که اگر بخواهند مشکلات قوه خودشان نیز حل شود با همکاری سه قوه حل می‌شود و هیچ قوه‌ای به تنهایی نمی‌تواند مشکلات خودش را حل کند یا هیچ قوه ای نمی‌تواند پا روی قوه دیگر بگذارد و بالا برود و اگر قرار است بالا بروند، باید با هم باشند.

نظر شما درباره هجمه‌هایی که به دولت می‌شود چیست؟
من در انتخابات طرفدار دولت فعلی نبودم و موضع دیگری داشتم اما اینکه یک عده به آقای روحانی رای ندادند و بخواهند قدرت دولت آقای روحانی را کاهش بدهند، خیانت به مردم، انقلاب و نظام است و خیانت ملی به حساب می‌آید. اگر کسی قصد رقابت دارد سه سال دیگر انتخابات است با یکدیگر رقابت کنیم ولی این راهکارش نیست.

اعتراض‌هایی از این جنس را که علیه مجلس دهم صورت می‌گیرند،چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در این زمینه نیز همان‌گونه است که در بالا گفتم. اگر برخی بخواهند به دلیل آنکه امروز در مجلس دهم نیستند کاری کنند که خانه ملت خدای نکرده تحقیر، کوچک و ناکارآمد شود نیز خیانت است. من در مجلس نیستم ولی همه توانم را برای کمک می‌گذارم. نمایندگان به دفتر ما می‌آیند با یکدیگر مشورت می‌کنیم و به آن‌ها راهنمایی می‌کنم که چگونه باید به دولت کمک کنند.

سال ۹۶ با وجود آنکه بسیاری از افرادی که از انتخابات ۸۸ ضربه خورده بودند و حتی ۹۲ و ۹۴ هم رای ندادند به میدان آمدند و رای دادند ولی ما بازهم شاهد آن بودیم که چندین میلیون نفر رای ندادند. از سوی دیگر در این اعتراضات اخیر برخی را مشاهده کردیم که کارشان از انتقاد گذشت و شعارهایی سر می‌دادند که بیانگر مخالفت‌شان با اصل نظام جمهوری اسلامی بود. باید چه برنامه‌هایی را در دستور کار قرار دهیم تا این قشر را با نظام همراه کنیم و آشتی دهیم؟
من این تحلیل را قبول ندارم. در دنیا نیز هستند افراد زیادی که به پای صندوق رای نمی‌آیند ولی در ایران ۷۰ درصد مردمرای می‌دهند. ۳۰ درصدی که نمی‌آیند را تحلیل نکنید. برای مثال در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به فرض ۵۵ درصد ملت رای دادند بی‌شک معنایش این نیست که ۴۵ درصد مخالف نظام آن کشور هستند. این ۴۵ درصد بیشتر کسانی هستند که می‌گویند جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها فرقی نمی‌کنند اما اگر کمونیستی بخواهد آنجا کاندیدا شود، آن وقت خواهید دید که ۹۹ درصد مردم آمریکا علیه کمونیست رای می‌دهند.

در ایران بسیاری هستند که می‌گویند آقای روحانی و رئیسی چه فرقی دارند ولی نظام را قبول دارند. در مجلس می‌خواهند رای دهند می‌گویند باهنر را در مجلس دیدیم عارف را هم دیدیم ولی این‌ها هیچ کدام گلی به سر ما نمی‌کارند. این معنا و مفهومش این نیست که نظام را قبول ندارند. برای مثال اگر یک رفراندوم برگزار شود و در همین مملکت بگوییم قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس باشد یا نباشد فکر می‌کنید چند درصد رای می‌دهند؟ حاج قاسم سلیمانی سنبل امنیت نظام است. حاج قاسم سلیمانی نه طرفدار رضاخان است که بعضی‌ها در این اعتراضات اخیر شعار می‌دادند و نه طرفدار ترامپ؛ ایشان یک سرباز مخلص ایثارگری است که برای حفظ نظام و تبعیت از رهبری آرزو دارد شهید شود. رای سیاه در کشورمان یعنی کسی که نظام و اسلام را قبول ندارد و طرفدار آمریکا و اسراییل است. شاید پنج میلیون باشد. در همین اغتشاشات دیدید به دلایل مختلف آن‌ها که دلخور بودند بیشتر مخالف نظام نبودند. برای مثال در صندوق فرشتگان پول گذاشته یا در شاندیز ضرر کرده بودند و اعتراض داشتند؛ ولی وقتی شلوغی شد، کنار کشیدند. مجموع آن‌هایی که ایستادند و شعار دادند در کل کشور ۴۰ هزار نفر بودند. که از این بین ۳۰ هزار نفر نیز نه به دلایل مخالفت با نظام بلکه به دلایل مشکلاتی که داشتند آمده بودند. این که شما بخواهید تحلیل کنید که آن‌ها پای صندوق نمی‌آیند چون نظام را قبول ندارند، این گونه نیست.

این روزها اظهارات فراوانی درباره مجمع و اتفاقاتی که برای آیت‌ا…شاهرودی افتاد، وجود دارد. شما به عنوان یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از جزییات سفر او به خارج از کشور اطلاع داشتید؟
ما از بیماری ایشان اطلاع داشتیم و اگر این دوره نیز حکم اعضای مجمع مقداری به تاخیر افتاد برای همین مساله بود. انتخاب حضرت آقا(رهبرمعظم انقلاب)، برای ریاست‌ مجمع تشخیص جناب آقای شاهرودی بود. برخی نیز می‌گفتند که ایشان بیمارند و شاید نتوانند. ایشان بیماری داشتند و به درمان نیاز بود. بعد کار به جایی که قرار شد عمل جراحی انجام دهند رسید. در عمل جراحی که انجام شد غده‌ای کلیه ایشان را گرفته بود. در اتاق عمل قرار بود غده را بردارند که کلیه را برداشتند. یعنی پزشکان چاره‌ای نداشتند و لحظه ای باید تصمیم می‌گرفتند.
اما در هر صورت کلیه را اشتباه برداشتند و پاتولوژی کردند و مشاهده شد که کلیه سالم است و می‌شد همان غده را بردارند. آنجا بود که یک عده از پزشکان اصرار کردند ایشان به خارج از کشور بروند و درمان شوند این تصمیم پزشکان بود ولی اینکه در بیت رهبری، شورای نگهبان یا مجمع این تصمیم گرفته شده باشد، صحت نداشت. البته برخی می‌گویند که اگر ایشان نمی‌رفتند بهتر بود ولی برخی نیز معتقدند که اینکه رفتند بهتر شد. من نیز اعتقاد داشتم که اگر این اتفاق نمی‌افتاد مناسب‌تر می‌بود ولی خب در این فضا تصمیم‌گیری ساده نیست.

احمدی‌نژاد در مجمع فعالیت خاصی دارد ؟
خیر فعالیتی ندارد. مدتی در برخی کمیسیون‌های جمعی تخصصی می‌آمد و فعال بود ولی در حال حاضر که می‌آید، فقط می‌نشیند.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت