یکشنبه،۲۰اسفند۱۳۹۶
کد: 163629
از حمايت مالي تا اجبار و زور؛

راهبرد جدید عربستان برای نفوذ در عراق

 

الاخبار از طرح جدید عربستان برای نفوذ در عراق پرده برداشت؛ طرحی که برای شاهزاده عجول چندان آسان نمی‌نماید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، روزنامه الاخبار نوشت: عربستان مدتی است که تلاش خود را جهت نفوذ به عراق به ویژه استان های جنوبی آن از طریق طرح ها و اقداماتی که بوی جنگ نرم می دهند افزایش داده است. از حمایت مالی گرفته تا طرح های سرمایه گذاری و تجاری، ورزشی، رسانه ای و حتی شعر. پس از آن که تلاش عربستان برای مقابله با نفوذ ایران در این کشور با شکست روبرو شد، ریاض می کوشد به داخل بافت عراقی نفوذ کند.

پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار در یادداشتی به قلم دعاء سویدان آورده است: محمد بن سلمان در سفر اخیر خود به مصر با فخرفروشی ادعا کرد عربستان “موفق”! به محاصره ایران در همه جا شده و در برخی کشورهای عربی از جمله عراق صاحب تاثیر و نفوذ است.

ذهنیت منفی عراقیها نسبت به سعودیها

از نظر نویسنده تلقی بن سلمان درباره کاهش نفوذ ایران در عراق از طریق سیاست های نرم،‌ سیاست هایی که از طرح ها و توافقنامه ها و پول به جای سلاح و خودروهای بمب گذاری شده است؛ اما حقیقتی که به نظر می رسد از نظر مراجع تصمیم گیری عربستان دور مانده باشد این است که عراقی ها  پس زمینه منفی و سنگینی در قبال عربستان در ذهن خود دارند که به راحتی و به سرعت نمی توان آن را از بین برد و از طرفی سایر طرف های صاحب نفوذ در عرصه عراق در برابر ریاض بیکار نخواهند نشست.

از زمان سفر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان به بغداد در فوریه سال ۲۰۱۷ ، تلاش گسترده برای نفوذ به استان های جنوبی عراق آغاز شد. استان هایی که ساکنان آن حس نزدیکتری نسبت به ایران دارند. از بین مناطق هدف،‌ بصره سومین شهر بزرگ عراق و پایتخت اقتصادی این کشور که چند حوزه نفتی مهم در آن وجود دارد و با عربستان مرز مشترک دارد از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

مسئله فقط به اعلام نظر مقامات عربستان مبنی بر تصمیم آنها برای بازگشایی کنسولگری خود در بصره در آینده بسیار نزدیک محدود نشد. جشن  این اتفاق با انتشار اخباری مبنی بر اقدام عربستان برای خرید اراضی گسترده ای از شهر بصره از طریق فروشندگان محلی املاک و مستغلات  («روزنامه الأخبار»،شماره ۳۳۹۱) ، نشانه ای خطرناک از منویات ریاض برای چپاول همه جانبه بصره است.

از مسابقات ورزشی تا بذل و بخشش مالی؛ صرفاً برای کاهش نفوذ ایران

روز بیست و هشتم فوریه سال جاری در ورزشگاه «جذع  النخله» شهر بصره یک مسابقه فوتبال بین دو تیم ملی عربستان و عراق برگزار شد که در حدود چهل سال اخیر بی سابقه بود. رسانه های طرفدار ریاض، از این بازی به عنوان نقطه عطفی در روابط عربستان و عراق با ماهیت ورزشی – سیاسی  به طور گسترده استقبال کردند. هم زمان، سعودی ها برای عراقی ها این طور وانمود کردند که عربستان در جدول شلوغ خود که مملو از بازی های داخلی و مسابقات آزمایشی بود عراق را برای برگزاری مسابقه برگزید تا به عراقی ها برای رفع تحریم های اعمال شده از سوی فدراسیون بین المللی فوتبال کمک کند.

مسئله به اینجا محدود نشد بلکه شاه عربستان تلاش کرد با بذل هزینه ساخت یک ورزشگاه خود را به عراقیها نزدیک کند. غیر از آن قرار شد عربستان به سازمان های امدادرسان عراق بیست میلیون دلار کمک کند. عربستان در کنفرانس بین المللی کویت برای بازسازی عراق هم که اواسط فوریه گذشته برگزار شد یک میلیارد دلار از طریق صندوق توسعه عربستان کمک کرد. غیر از آن پانصد میلیون دلار هم برای تامین منابع مالی صادرات عربستان به عراق در نظر گرفت چنان که خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد این اعداد و ارقام نشان می دهند حمایت مالی وسیله ای- به زعم خود-  برای تضعیف “نفوذ ایران” است و این را “اقدامی هوشمندانه” توصیف اما درباره امکان توفیق آن ابراز تردید کرد.

از راهبرد سرمایه گذاری تا راهبرد زور 

همچنین پیش بینی می شود عربستان به عراقی ها وعده فعالسازی مجدد خط لوله راهبردی بین منابع نفت عراق و بندرهای عربستان در دریای سرخ را بدهد. این بندرها هنگام جنگ دوم خلیج فارس با تصمیم ریاض بسته شده بود. عربستان در مقابل این اقدام، فرصت های سرمایه گذاری را به ویژه در استان بصره که شامل ایجاد جاده و طرح های کشاورزی و تجاری می شود از عراق مطالبه خواهد کرد. به این ترتیب راهبرد جایگزین عربستان در عراق بعد از سالها شکست پیاپی مشخص می شود. راهبردی که از عناصر زور و اجبار در قبال کشوری که به تازگی از جنگی تمام عیار خلاصی یافته خالی نیست.

کار دشوار ولیعهد عجول سعودی

اما چیزی که باعث تضعیف این طرح می شود و آن را در معرض شکست قرار می دهد سه عامل اصلی است که نمی توان آنها را نادیده گرفت: نخست این که طرحی اینچنین پیشرفته مستلزم صبر زیاد و امید بستن به آینده دور است به ویژه در کشوری مانند عراق که در آتش تروریسم گداخته شده و هنوز پیامدهای آن در کشور نمودار است. اما این صبر و تامل در ولی عهد عجول سعودی که به دنبال دستیابی به اهداف خود به صورت یکجا و به سرعت است وجود ندارد.

دوم، طرف های دیگری هستند که با عربستان رقابت می کنند به عنوان مثال ایران اواخر سال ۲۰۱۷ بزرگ ترین طرح تجاری خود را در بازار عراق افتتاح کرد. البته این طرف ها عناصر قدرت دیگری هم دارند که شاید مهم ترین آنها وجود نیروی مهمی مانند بسیج مردمی است. برخی دیگر هم با بغداد منافع راهبردی دارند که همکاری دوجانبه را می طلبد.

سوم، عراق پیچیدگی های سیاسی دارد که کمتر از یمن نیست از این رو عربستان خود را درون گردابی می بیند که خروج از آن آسان نیست.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت