جمعه،۲۰بهمن۱۳۹۶
کد: 163913
خاتمی در دیدار انجمن اسلامی پزشکان:

محمدخاتمی: سردمداران آمریکا عقل ندارند و باید در برابرشان بیدار باشیم/ کدام فرد ایرانی حاضر است به دوران شاه برگردد؟

 

خاتمی با بیان اینکه انقلاب، ساده بوجود نیامد و دشمنان بزرگی داشت اظهار کرد: سردمداران آمریکا که عقل و تدبیر و فهم درست از دنیا ندارند، امروز خیلی صریح دشمنی خودشان را اعلام می‌کنند. ما باید در مقابل اینها بیدار باشیم. صحبت دفاع از یک حقیقت و حیثیت است و خون‌هایی است که در پای آن ریخته شده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،محمد خاتمی، یکبار دیگر بر حمایت خود از حسن روحانی تاکید کرد و گفت:هیچگاه از حمایت خود از رییس‌جمهور پشیمان نیستیم .

گزیده سخنان محمد خاتمی در دیدار انجمن اسلامی پزشکان به شرح ذیل است:*انقلاب نقطه‌ی عطفی در تاریخ پر فراز و نشیب ایران است که با حضور همه‌ی مردم با همه‌ی گرایش ها، دین‌ها و مذاهب مختلف، با یک رهبری فرهمند و بیدار و دلیر رخ داد؛ البته رهبرها نیستند که انقلاب‌ها و تحولات را ایجاد می‌کنند بلکه زمان خاص و شرایط خاص خود را دارد. و رهبر شایسته با درک آن شرایط و و اقتضائات به‌درستی جامعه را هدایت می‌کند.

*خاتمی با انتقاد از به‌کار بردن صفت «معمار اصلاحات» از سوی یکی از حاضران توضیح داد: خیر! اصلاحات مثل یک ساختمان نیست که یک معمار داشته باشد و بعد هم یک عده بنّا بیایند، آن را بسازند. ما در متن جریان اصلاحات هستیم و هویت ما در ارتباط و نسبت با این جریان مشخص می‌شود.

*انقلاب اسلامی با وجود کاستیها و احیاناً اشتباهات –که هر کار بشری دارای اشتباه است- در مقایسه با انقلاب‌های دیگر کم هزینه‌تر و اخلاقی تر بوده است.

*وی با انتقاد از کسانی که مردم یکبار آنها را با انقلاب خود پس زده‌اند و حالا آمده‌اند و صحبت از عبور از انقلاب می‌کنند، پرسید: کدام فرد ایرانی است که دوباره حاضر باشد برگردد به دورانی که از آن گذر کرده است؟ دوران وابستگی به بیگانه، دوران حقارت، دورانی که انسان ارزشی به آن معنا نداشت.

*خاتمی با تاکید بر اینکه جریان اصلاحات جریانی است که از جمهوری اسلامی دفاع می‌کند گفت: جمهوری یعنی حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و تامین خیر عمومی که برجسته ترین خیر عمومی، عدالت است. جمهوری یعنی اینکه مردم ارباب کشور باشند و در تولید پیشرفته باشیم و در توزیع عادلانه رفتار کنیم و فاصله‌ی طبقات کم شود و از بین برود. اینها جمهوری است. ما این جمهوری را به این صورت قبول داریم. اسلامی هم که قبول داریم اسلامی است که با اینها سازگار است، نه تنها سازگار است بلکه مؤید اینهاست. ممکن است شما برداشتی هم از اسلام داشته باشید که هیچ ربطی با حق و حقوق مردم و آزادی‌های مردم نداشته باشد. اما آن اسلام اسلام انقلاب و اسلامی که مردم به آن دلبسته بودند، نیست.

*خاتمی با بیان اینکه انقلاب، ساده بوجود نیامد و دشمنان بزرگی داشت اظهار کرد: سردمداران آمریکا که عقل و تدبیر و فهم درست از دنیا ندارند، امروز خیلی صریح دشمنی خودشان را اعلام می‌کنند. ما باید در مقابل اینها بیدار باشیم. صحبت دفاع از یک حقیقت و حیثیت است و خون‌هایی است که در پای آن ریخته شده است.

*اصلاح‌طلبان اولین کسانی هستند که از تمامیت ارضی این سرزمین، از استقلال این سرزمین، از پیشرفت و از عدم دخالت بیگانه دفاع می‌کنند و به آن پایبند هستند. این پایبندی به معنی ندیدن مشکلات در این مملکت نیست بلکه می‌دانیم که مشکل ساختاری، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و بینشی داریم.

*وقتی سخن از تنش‌زدایی در سیاست خارجی مطرح شد به معنی کوتاه آمدن از اصول نبود بلکه ما در دنیایی هستیم که دیگران هم هستند و باید بتوانیم در عین حفظ اصول و مصلحت عمومی با دنیا تعامل کنیم.

*خاتمی با تاکید بر اینکه آنچه اصلاحات به لحاظ شرایط تاریخی دارد، می‌تواند مملکت و هویت و فرهنگ و مردم را حفظ کند، اظهار کرد: هیچ کس نمی‌خواهد امنیت و ثبات کشور از دست برود و مملکت به دست تصادف‌ها و توطئه‌ها رها شود.

*وی با تاکید بر اینکه جامعه نیاز به گفت‌وگو دارد بیان کرد: تشکل‌ها و احزاب باید برای شکل‌گیری یک گفت‌وگوی ملی بسترسازی کنند تا دل‌ها بهم نزدیک شود و گفت‌وگو جای نفرت‌پراکنی از تریبون‌ها و دستگاه‌ها را بگیرد.

*وی در بخشی از سخنانش، وضعیت به ارث رسیده به دولت آقای روحانی را میراثی تلخ و سخت توصیف کرد. خاتمی با بیان اینکه هیچگاه از حمایت خود از رییس‌جمهور پشیمان نیستیم، این حمایت را به منزله بی‌توجهی به مطالبات مردم یا انتقادهای صحیح ندانست و تاکید کرد: برای ما در درجه اول نظر مردم مهم است و ما باید نماینده‌ی مطالبات آنها باشیم و البته جامعه را نیز توجیه کنیم و اگر واقعاً تبلیغاتی می‌شود که مردم را نگران و ناامید کند، باید مردم را آگاه کنیم تا درجریان باشند در هر حال مشکلات را ببینیم و برایش راه حل داشته باشیم چه آن مشکل در دولت باشد، چه قوه‌ی قضائیه و چه مجلس.

*اگر کل نظام ما از صدر تا ذیل، انتقاد را بپذیرند و گوش باز برای شنیدن حرف‌های مردم داشته باشند، هیچ نگرانی‌ای نخواهد بود و وضعیت اقتصادی کشور بهتر می‌شود و توطئه‌های بیگانگان برای ضربه زدن به کشور با انسجام مردم و اعتماد متقابل مردم و حاکمیت به یکدیگر، خنثی می‌شود.

 

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت