چهارشنبه،۲۵بهمن۱۳۹۶
کد: 164322
پيشنهاد ارگان دولت:

رفراندوم برای انحلال مجلس توسط دولت!

 

رئیس جمهور در جمع مردمی که حضورشان در راهپیمایی ۲۲ بهمن همیشه از نگاه دوست و دشمن یک رفراندوم همراهی با نظام به شمار می‌رفته و می‌رود...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،رئیس جمهور در جمع مردمی که حضورشان در راهپیمایی ۲۲ بهمن همیشه از نگاه دوست و دشمن یک رفراندوم همراهی با نظام به شمار می‌رفته و می‌رود، از رفراندوم گفت، بدون آنکه مشخص کند برای چه موضوعی نیاز به رفراندوم دارد و یا چرا به جای سخنرانی تبلیغاتی پیشنهاد رسمی رفراندوم برای موضوعات مدنظرش را ارائه نمی‌کند. حالا رسانه رسمی دولت از سخنان روحانی کمی رمزگشایی کرده است؛ انحلال مجلس توسط دولت! همان مجلسی که خانه ملت و نهاد مردم‌سالاری ایران است و در رأس امور است و … روزنامه ایران می‌نویسد: «قانون اساسی بحث همه‌پرسی را ضعیف دیده است. این امر نیز به نوبه خود ناشی از این امر است که در تدوین قانون اساسی تلاش شده رئیس جمهوری به عنوان رئیس قوه مجریه از استبداد دور باشد.

اما در توجه به این رویکرد، به این مسئله توجه نشده است که هرچند رئیس جمهوری مستبد خوب نیست، اما رئیس‌جمهوری می‌بایست اختیارات کافی برای اجرای سیاست‌های دولت خود را که برای آن از مردم رأی گرفته است در اختیار داشته باشد. به دلیل پیش بینی نشدن این سازوکارها در قانون اساسی، می‌بینیم که رئیس جمهوری در بسیاری از موارد به بن بست می‌خورد. به عنوان مثال، رئیس جمهوری هیچ گاه نمی‌تواند مجلس را منحل کند، درحالی که در مواردی رئیس جمهوری مستقر با مجلسی رو‌به‌رو می‌شود که عملاً اپوزیسیون دولت او محسوب شده و این مجلس دست دولت را برای انجام اقدامات وعده داده شده به مردم می‌بندد. »
مجلسی که از بعد نظارتی می‌توان گفت نهاد بالادستی دولت است و بر کار رئیس جمهور و وزرا باید نظارت داشته باشد، مجلسی که فراتر از طرح سوال و استیضاح رئیس جمهور و وزرا می‌تواند طرح عدم کفایت رئیس جمهور را تصویب و مقدمات عزل او را فراهم کند، اگر قرار باشد توسط همان رئیس جمهور منحل شود، دیگر به چه درد می‌خورد؟! در همین وضعیت کنونی هم به هزار ترفند و تهدید و تطمیع امضاهای نمایندگان علیه دولت مدام پس گرفته می‌شود و بعد نظارتی مجلس نیمه تعطیل است، اگر ابزار تهدیدی همچون انحلال هم بالای سر مجلس باشد که دیگر کوچک‌ترین نظارتی بر دولت نمی‌توان متصور بود. از سویی احترام به رأی مردم فقط در مورد رأی به رئیس جمهور نیست، به رأیی هم که به قوه مقننه و نمایندگان مجلس گذاشته‌اند، باید احترام گذاشت. آغاز مسیر استبداد از همین زیاده خواهی‌هاست؛ نمی‌شود به اسم مراجعه به رأی مردم، مجلسی را که مردم با رأی خود ساخته‌اند، ویران کرد.
سرمقاله روزنامه ایران در ادامه موضوع دیگر همه پرسی و رجوع به رأی مردم را «برجام» دانسته، اما اشاره نکرده که حامیان دولت زمان مذاکرات هسته‌ای راننده تاکسی‌ها و لبوفروش‌ها را مورد تمسخر قرار می‌دادند که نباید در مورد مذاکرات هسته‌ای نظر بدهند.
حال بماند که طبق اصل ۵۹ قانون اساسی، همه‌پرسی از مردم، از اختیارات مجلس است نه دولت؛ ربطی به علاقه شخصی رئیس قوه مجریه هم ندارد.
منبع: روزنامه جوان
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت