شنبه،۵اسفند۱۳۹۶
کد: 165026
نشانه‌های اولیه از حركت ایران در مسیر جدید سیاست هسته‌ای

عراقچی: در«برجام بی‌فایده» نمی‌مانیم

 

ایران هم سرانجام زنگ‌های هشدار درباره خروج از توافق هسته‌ای با ۱+۵ را به صدا درآورد. معاون وزیر خارجه ایران برای اولین بار گفت که...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،ایران هم سرانجام زنگ‌های هشدار درباره خروج از توافق هسته‌ای با ۱+۵ را به صدا درآورد. معاون وزیر خارجه ایران برای اولین بار گفت که  اگر این وضعیت «آشفتگی و بی‌اطمینانی» حول توافق هسته‌ای ادامه پیدا کند و شرکت‌‌‌ها و بانک‌‌‌های خارجی با ایران کار نکنند، ایران در توافقی که هیچ نفعی برایش نداشته باشد، باقی نمی‌ماند. همزمان، آژانس در گزارش جدید خود گفته که ایران تصمیم خود را برای ساخت پیشران هسته‌ای دریایی به اطلاع آژانس رسانده است؛ اقدامی که نشان از حرکت سیاست برجامی ایران به سمت و سویی جدید دارد.

به گزارش «جوان» روز چهار‌‌‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دهمین گزارش پایبندی ایران به برجام را منتشر کرد، گزارشی که در آن تأیید شده که ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم در حیطه تعیین‌شده فعالیت می‌کند، ذخایر غیرقانونی اورانیوم یا آب سنگین ندارد و بازرسان نیز «‌بدون مشکل‌» به همه اهداف مهم مورد نظر دسترسی داشته‌اند. اما ظاهراً تصمیم‌سازان سیاست خارجی ایران بعد از ۲۶ ماه اجرای مو به موی ‌بند‌های برجام، در حال نزدیک شدن به یک جمع‌بندی جدید هستند. آژانس در گزارش روز پنج‌‌شنبه خود ضمن تأیید پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفته که ایران در نامه‌ای به آژانس اطلاع داده است که قصد دارد پیشران هسته‌ای دریایی بسازد. بهروز کمالوندی، گفته که سرعت دادن به کار پیشران هسته‌ای بی‌ارتباط با رفتار امریکا در برجام نیست.  علنی شدن این تصمیم نشان‌دهنده حرکت ایران به سمت یک جمع‌بندی جدید از رفتارهای برجامی امریکا است‌، رفتار‌‌‌هایی که انعکاس آنها پیش از این جسته و گریخته از زبان برخی مقام‌های دولت دوازدهم شنیده‌‌‌ می‌شد، ولی عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه روز پنج‌‌شنبه آن را در اندیشکده چتم‌هاوس انگلیس به زبان آورد:« اگر همین سیاست آشفتگی و بی‌اطمینانی حول برجام ادامه پیدا کند که شرکت‌‌‌ها و بانک‌‌‌ها با ایران کار نمی‌کنند، ما نمی‌توانیم در توافقی بمانیم که هیچ نفعی برایمان ندارد واین یک واقعیت است.»‌عراقچی البته به این نکته مهم هم اشاره کرد که مردم ایران هم انتظارات‌شان از برجام برآورده نشده است:‌« در ایران، انتظارات مردم از برجام برآورده نشده و بیشتر این نیز ناشی از فضای بی‌اطمینانی است که پرزیدنت ترامپ ایجاد کرده است.» معاون ظریف، همین موضع‌گیری را در گفت‌وگویی جداگانه با شبکه الجزیره نیز البته با کمی احتیاط تکرار کرد:« اگر توافق هسته‌ای مزایای اقتصادی برای ایران نداشته باشد، تهران ممکن است از این توافق مهم که در سال ۲۰۱۵ حاصل شد، خارج شود.»‌عراقچی گفت:« فکر می‌کنم موضع ما کاملاً واضح و روشن است. ما مادامی که بتوانیم از توافق هسته‌ای سود ببریم و از مزایای آن بهره‌مند شویم به آن پایبند می‌مانیم.»
برجام بدون امریکا… ؟
به رغم اینکه برخی تصمیم‌سازان سیاست خارجی در تهران گزینه برجام بدون امریکا را هم ممکن می‌دانند، به نظر می‌رسد موضع سیاست خارجی ایران در این مورد نیز در حال تغییر است. عراقچی می‌گوید:‌« اگر امریکا از این توافق کنار بکشد، این سؤال مهم مطرح می‌شود که آیا همچنان می‌توانیم از این توافق سود ببریم یا خیر. در حال حاضر، ما متقاعد نشده‌ایم و به این نتیجه نرسیده‌ایم که (بدون حضور امریکا) این توافق بقا خواهد داشت و ایران می‌تواند از مزایای آن بهره‌مند شود.»‌به گفته معاون ظریف،«این موضوع همچنین به صورت گسترده‌ای به دیگر طرف‌های امضا‌کننده برجام هم بستگی دارد. همان‌گونه که گفتم، فعلاً فکر نمی‌کنم آنها بتوانند بدون امریکا به توافق پایبند بمانند. این یک موضوع مهم است.»  معاون وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنرانی خود در چتم هاوس، شکست برجام را یک بحران هسته‌ای نه فقط برای ایران، بلکه برای اروپا و جهان خوانده است:‌« اگر ما برجام را از دست بدهیم، با بحران هسته‌ای دیگری روبه‌رو خواهیم شد.  برای اروپاییان یا جامعه جهانی، وقتی که از حفظ برجام صحبت می‌کنیم، این یک انتخاب بین بازار ایران یا امریکا نیست و انتخابی برای همکاری اقتصادی هم نیست. این (حفظ برجام)، انتخاب بین داشتن امنت و ناامنی است.»‌عراقچی گفته که تعهد ایران به اینکه دنبال سلاح هسته‌ای نباشد، یک تعهد دائمی است که مشمول بند غروب آفتاب نمی‌شود ولی محدودیت‌های تعیین شده برای ایران، دائمی نیست بلکه صرفاً برای اعتماد‌سازی بوده است:‌ «تعهد ایران برای اینکه دنبال سلاح هسته‌ای نباشد، دائمی است و مشمول بند غروب آفتاب نمی‌شود. دائمی کردن این محدودیت‌‌‌ها معنی‌اش نابود کردن توافق است. ما ده، پانزده سال محدودیت را برای اعتماد‌سازی پذیرفتیم ولی معنی‌اش این نیست که باید تا ابد اعتمادسازی بکنیم. اینکه حالا بیایند و برجام را بخواهند به هر مسئله دیگری ربط بدهند، یک اشتباه بزرگ است. این چیزی است که وقتی ما (برجام) را امضا کردیم بر سر آن توافق کردیم. موضوع توافق هسته‌ای، امنیت است و با مسائل دیگر، باید جداگانه برخورد کرد.»
چرا باید مذاکره موشکی کنیم؟
عراقچی همچنین در گفت‌وگویی جداگانه با شبکه بی‌بی‌سی، گفت که اینکه ترامپ هر بار می‌گوید که این «بد‌‌‌ترین توافق است‌، من می‌خواهم آن را اصلاح کنم می‌خواهم آن را تغییر بدهم، همه این اظهارات نقض توافق است، آن هم نقض متن توافق نه روح آن‌» او گفته که به رغم فشارها‌، ایران در مورد برنامه موشکی خود مذاکره نخواهد کرد:«اینها مسائل امنیت ملی ماست و هیچ کس بر سر مسائل امنیت ملی خود مصالحه نمی‌کند.»‌ او می‌گوید که ایران «بر سر مسئله هسته‌ای خود مذاکره کرد ولی توافق به دست آمده، تجربه موفقیت‌آمیزی برای ایران نبود. چرا ما باید بر سر مسئله دیگری مذاکره کنیم؟»
منبع: روزنامه جوان
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت