یکشنبه،۱۳اسفند۱۳۹۶
کد: 165034

زنگ اصلاحات در «جمنا»

 

زنگ اصلاحات در «جمنا» به صدا درآمد؛ بنا به گفته اعضای شورای مرکزی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب»، موضوع اصلاح ساختاری «جمنا» در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،در گزیده ای از این گزارش می خوانیم: جبهه مردمی نیروهای انقلاب» که در افواه اهالی رسانه و سیاست به «جمنا» موصوف است، عنوان نهاد تازه تأسیس و انتخاباتی جمعی از اصولگرایان است که در آستانه انتخابات اخیر ریاست جمهوری اعلام موجودیت کرد. تشکلی که تلاش داشت به عنوان یک نهاد بالادستی در اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان به رسمیت شناخته شود.

اصولگرایان بنیانگذار یا حامی «جمنا» معتقد بودند جریان متبوعشان علاوه بر بیرق جدید، نیازمند شاکله‌ای است که به احزاب اتکا نداشته باشد اما از حمایت‌ های آن برخوردار شود. تشکلی که بتواند «انقلابی»‌های ورای جریان اصولگرایی را نیز جذب کند. این گروه همچنین تلاش کردند پارلمانی مردمی و درونی تعریف کنند تا تصمیمات «از پایین به بالا» اتخاذ شود.

نخستین آزمون «جبهه مردمی»، انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بود؛ انتخاباتی که در پایان دولت اول حسن روحانی برگزار می‌شد و رئیس جمهوری مستقر، جدی‌ ترین گزینه آن آوردگاه بود. اگرچه برخی از حامیان «جمنا» بعد از اعلام نتیجه انتخابات مدعی شدند که می ‌دانستند حسن روحانی پیروز میدان است، اما واقعیت هفته‌های منتهی به انتخابات چنین ادعایی را القا نمی‌کرد. چه حمایت شبکه رسانه ‌ای، تریبون‌ های رسمی و محافل تأثیر‌گذاری که در اختیار اصولگرایان بود، یکصدا و یک کلام به دنبال یک دوره‌ای کردن دوران ریاست جمهوری روحانی بودند و در این میان «جمنا» حکم نوک قله یخی را داشت که از بیرون پیدا بود.

با این همه، هم در جریان انتخابات و هم بعد از آن تلاش شد معرفی نامزد واحد و کسب ۱۶ میلیون رأی دستاورد «جمنا» معرفی شود. بعد از انتخابات بود که شماری از ناظران، ورود اصولگرایان به میدان رقابت با روحانی را از اساس تصمیمی اشتباه دانستند. به اعتقاد این طیف، اصلی‌ترین نتیجه حضور و اصرار و ابرام «جمنا» و گزینه تحت الحمایه اش، تحریک آرای خاکستری به نفع حسن روحانی بود به ‌طوری که نامزد اصولگرایان با اختلاف ۸ میلیون رأی در مقام دوم ایستاد.

البته «جمنا» در هفته ‌های گذشته اعلام کرده برای سازمان رأی، کارهای جدی و اساسی خواهد کرد و این اصلاحات، نیازمند ساختاری است که متولی امر باشد. بانیان و حامیان «جبهه مردمی» معتقدند این نهاد تازه تأسیس ظرفیت ایجاد چنین تغییراتی را دارد و حال باید دید در مقام عمل «جمنا» علاوه بر ظرفیت ادعایی، جسارت تحولات جدی را دارد یا نه؟

حسین کنعانی مقدم، دبیر حزب سبز ایران و از اعضای فعال «جمنا» پیش ‌تر در گفت ‌و‌ گویی به «ایران» خبر داده بود که تقویت کمیته ‌ها به ‌عنوان بازوهای فکری و افزایش شمار اعضای مجمع عمومی به ۵ هزار نفر از جمله اصلاحات ساختاری است که «جمنا» دنبال می‌کند. به گفته او، تعیین سهم احزاب و افراد در رأی دادن و اتخاذ تصمیم نیز از جمله این تغییرات خواهد بود. تغییراتی که یک هدف بیشتر ندارد؛ حفظ پایگاه رأی اصولگرایان و جذب آرای خاکستری.

اینکه چنین نتیجه‌ای تا چه حد با اصلاح ساختار «جمنا» به دست بیاید، نیازمند صبوری تا ایستگاه بعدی انتخابات است. اما یکی از گزینه‌هایی که می‌تواند دورنمای فعلی «جبهه مردمی» در این حوزه را تا حدی روشن کند، شفاف شدن ساز و کار انتخاب اعضای مجمع عمومی است. چه شماری اصولگرایان، چهره‌های فعال در «جمنا» را به مهندسی آرا در انتخابات درونی این تشکل متهم کردند./ایران

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت