پنج شنبه،۱۰اسفند۱۳۹۶
کد: 165338
بحران‌ساز

سفره انقلاب ۴ هزار آقازاده در انگلیس

 

وقتی شما آمار می‌دهید که در انگلیس بیش از ۴ هزار آقازاده در حال تحصیل هستند آیا آنها دچار ماندگاری در کشور انگلیس می‌شوند؟ خیر. عمده آقازاده‌ها به کشور بازمی‌گردند و سهم‌خواهی می‌کنند. حضور پررنگ این آقازاده‌ها در ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، بحران‌ساز می‌شود.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،علی علیزاده تحلیل‌گر و پژوهشگر ‌ در کانال تلگرامی خود به بحث آقازادگی واکنش نشان داد و نوشت: «پدیده دیگر که باید به آن توجه کرد، پدیده «آقازادگی» است.

«تورگینیف» نویسنده شهیر روسی یک رمانی به نام «آشیانه اشراف» نوشته است. در این کتاب بررسی کرده که چرا روسیه تزاری از هم فروپاشید. او در این کتاب بیان می‌کند یک نسلی از اشراف صرفاً دارنده مدرک شدند اما از دامنه مطالباتشان کم نکردند. برخورداری از مدرک این افراد را دچار مطالبات فزاینده کرد که هم دچار سهم‌خواهی در حوزه مسئولیت شدند و هم برخورداری از زندگی مرفه که این دو عارضه اکنون [در ایران] رخ داده است.

یک نسلی از آقازاده‌‌ها در ایران وجود دارند که نه سواد خاصی دارند و نه توان مدیریتی، اما خواهان سهم مدیریتی هستند و به مسئولیت‌های جزئی نیز راضی نیستند. اکنون عده‌ای از آنها برخی از مناصب را گرفته و در سیستم مشغول به کار هستند. بخشی از این به‌هم‌ریختگی در نظام مدیریتی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در ساختار، به خاطر همین آقازاده‌هایی است که در سیستم حضور دارند.

وقتی شما آمار می‌دهید که در انگلیس بیش از ۴ هزار آقازاده در حال تحصیل هستند آیا آنها دچار ماندگاری در کشور انگلیس می‌شوند؟ خیر. عمده آقازاده‌ها به کشور بازمی‌گردند و سهم‌خواهی می‌کنند. حضور پررنگ این آقازاده‌ها در ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، بحران‌ساز می‌شود.»

‌حرف‌های بالا را علی اکبر ولی‌زاده مدیرسیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس در مصاحبه با خبرنگار ایلنا گفته‌است. حرف‌هایی که احتمالاً  طعم دهان تمام مردم عادی این کشور را که نگران آینده خود و فرزندانشان هستند، تلخ می‌کند. چون رانت و امکانات فوق‌العاده برای ۴ هزار یا ۴۰ هزار آقازاده به معنی ضایع شدن حق ۴ میلیون و ۴۰ میلیون ایرانی‌زاده دیگر است.
 این حرف‌ها باید برنامه ریزان و سیاستگذاران حتی بوروکرات و یقه سفید نظام را هم به شدت نگران کند چون سیطره این قبیله سهم خواه نه فقط باعث افزایش ناکارآمدی و افزایش ضریب فسادپذیری نظام می‌شود بلکه احساس تبعیض می‌تواند گسلی عمیق میان حاکمیت و ملت ایجاد کند. گسلی که همانطور که در اغتشاشات دی ماه دیدیم به راحتی توسط دشمنان خارجی این کشور و با ابزارهای جنگ نرم کلاسیک فعال و تسلیحاتی شود.
انصاف معنی‌اش تطهیر نیست
دکتر عبدالله گنجی در کانال تلگرامی خود نوشت: پس از مقایسه رأی دادن موسوی- احمدی‌نژاد در سال ۱۳۹۶ برخی جوانان مؤمن به انقلاب اسلامی خرده گرفتند که نقد احمدی‌نژاد نباید موجب تطهیر اصحاب فتنه شود که البته حرف درستی است و در ابتدا همان مطلب طراحی بودن فتنه۸۸ به عنوان یک خیانت آگاهانه را ذکر کرده بودم و برخلاف نظر بسیاری ، آن طراحی ربطی به احمدی‌نژاد نداشت.
اما علت آن مقایسه این بود که احمدی‌نژاد را متذکر شوم که ممکن است در زیاده‌روی فراتر از کسانی عمل کنید که قبلاً فاقد صلاحیت می‌دانستید و این هشدار جدی است. موسوی صرفاً مثال بود و فرد معروف‌تر برای قیاس در ذهنم نبود. مگر می‌شود کسانی که آگاهانه تصمیم گرفتند به نظام دروغ تقلب ببندند، بخشی از مردم را با آن دروغ مقابل نظام بیاورند، ۴۵ کشته روی دست نظام بگذارند با یک رأی تبرئه شوند؟
اما به صورت دیگری که بعد اخلاق و انصاف است هم می‌شود از آقا الگو و الهام گرفت و مطلق‌گرایی و سیاه و سفید ندید. تقوا اجازه نمی‌دهد به کسی که مشروب می‌خورد دزد هم بگوییم. حد و حدود و مصداق در جرم یا تخلف را باید رعایت کرد.
معتقدم فتنه ۸۸ اثری که بر مقام معظم رهبری داشت کم از اثر منتظری و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بر امام نبود. اما همین رهبر که همه چیز فتنه را مشرف‌تر از همه ماست چطور تقوا را در حق اصحاب فتنه رعایت می‌کند. صحنه‌های جنایت روز عاشورای ۸۸ را که می‌بینند می‌فرمایند: این کار ربطی به اینا (کروبی، موسوی، خاتمی) ندارد، در حالی که موسوی آنان را خداجو معرفی کرده بود. در حالی که رهبری از طراحی فتنه مطلع و از اشراف موسوی بر طرح هم آگاه است اما به موسوی می‌فرماید: «شما جنست با اینها متفاوت است، خودت را کنار بکش». در حالی که می‌داند شعارهای کف خیابان علیه انقلاب و نظام-نه احمدی نژاد- است باز سران اصلاحات را محور آن نمی‌داند و از آنان می‌خواهد: «وقتی می‌بینید علیه آرمان‌های امام شعار می‌دهند بگید اینها از ما نیستند وحرف ما چیز دیگری است. »
در حالی که از توطئه خبر دارد در خطبه۲۹ خرداد از هر چهار کاندیدا به‌علاوه هاشمی و ناطق به نیکی و مثبت یاد می‌کنند. وقتی همه می‌گویند «سران فتنه»( و هنوز هم می‌گویند)فرمودند : «این کسانی که شما سران فتنه می‌دانید من نمی‌دانم ».

آیا این رعایت تقوا ، اخلاق و انصاف است یا تطهیر فتنه‌گران؟ قدر تقوا، عیب‌پوشی و انصاف این مرد را نه اصلاح‌طلبان دانستند نه احمدی نژاد. /

ویژه‌های جوان
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت