یکشنبه،۱۳اسفند۱۳۹۶
کد: 165398
نيويورکر فاش کرد

ملاقات محرمانه دو دلواپس برجام در مونیخ

 

محمدجواد ظریف در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ با جان کری همتای سابق خود در دولت اوباما ملاقات کرده‌، ملاقاتی که در آن کری از او خواسته نه برجام را ر‌‌‌ها کند نه اینکه این توافق را نقض کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،کری به ظریف: برجام را ر‌‌‌ها نکنید

محمدجواد ظریف در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ با جان کری همتای سابق خود در دولت اوباما ملاقات کرده‌، ملاقاتی که در آن کری از او خواسته نه برجام را ر‌‌‌ها کند نه اینکه این توافق را نقض کند.
جان کری که بعد از مذاکرات منجر به توافق هسته‌ای گفته بود« جواد یک مذاکره‌کننده سرسخت و پرتوان و در تمام مدت یک وطن‌پرست است که به سختی برای منافع کشورش جنگید‌» در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ محرمانه با محمدجواد ظریف ملاقات کرده ولی حالا  نیویورکر خبر ملاقات این دو را که در هفته قبل برگزار شده منتشر کرده است. ظاهراً این دومین ملاقات ظریف با کری بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ است، دو زوجی که ظاهراً نگران از بین رفتن دو سال تلاش دیپلماتیک‌شان به دست دولت جدید امریکا هستند.
نیویورکر نوشته که کری خصوصی به ظریف توصیه کرده که ایران نه توافق هسته‌ای را ر‌‌‌ها کند و نه اینکه آن را نقض کند ولی اینکه واکنش ظریف به توصیه کری چه بوده، مشخص نیست.
به نوشته نیویورکر، این زوج عجیب دیپلماتیک در خلال دو سال مذاکرات پر تب و تاب بر سر توافق هسته‌ای ایران به صورت علنی و به دفعات و بیش از هر مقام دیگری از سایر کشور‌‌‌ها با یکدیگر دیدار می‌کردند. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر هشدار‌های ایران درباره خروج از برجام بیشتر شده است.
ظریف در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفته بود که ایران انتخاب‌های متعددی در صورت خروج امریکا از برجام دارد و عراقچی هم در لندن گفته بود ایران در توافقی که فایده‌ای برایش نداشته باشد، نخواهد ماند.
 آخرین هشدار را دیروز مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه صادر کرد و گفت که تهران همواره به بدعهدی‌های غرب واقف بوده و خود را برای خروج امریکا از توافق هسته‌ای برجام آماده کرده است. نیویورکر با اشاره به دیدار کری و ظریف گفته که دیدار این دو در مونیخ که با حضور افراد دیگری که در توافق دخیل بودند، برگزار شد، احتمالاً منجر به بروز واکنش‌‌‌‌هایی هم در واشنگتن و هم در تهران خواهد شد.
نیویورکر می‌گوید که بعد از توافق هسته‌ای، پوتین نگران بود که روابط ایران و امریکا بهبود پیدا کند. او می‌خواست از این اتفاق جلوگیری کند که این حادثه با درگیری‌های سوریه همزمان شد. همه چیز تغییر کرد. روس‌‌‌ها امروز مهم‌‌ترین و قدرتمند‌‌‌ترین متحد ایران هستند. /جوان
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت