دوشنبه،۱۴اسفند۱۳۹۶
کد: 165486

آغاز دوران جدید مبارزه با قاچاق با وارد شدن سپاه

 

سپرده شدن مسئولیت مبارزه با قاچاق در خلیج فارس به سپاه پاسداران را می‌توان آغاز دورانی جدید از مبارزه با اژدهای هفت سر قاچاق دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران در بندر عباس مبنی بر واگذار کردن مسئولیت مبارزه با قاچاق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبری بود که انعکاس فراوانی چه در رسانه‌ها و نشریات داخلی و چه خارجی داشت.  البته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز پیش از این حضوری گسترده و قاطعانه برای برقراری امنیت در منطقه خلیج فارس داشت. بر طبق رویکرد دفاع نامتقارن در نظام جمهوری اسلامی ایران وظیفه دفاع از منطقه خلیج فارس بر عهده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین قایق‌های تندرو این نیرو قرار دارد ؛ حضوری که به شدت برای ناوهای امریکایی آزاردهنده است و بارها مقامات امریکایی این ماجرا را به صورت علنی در رسانه‌ها بیان کرده‌اند. البته در این میان می‌توان به اسارت چندین تن از ملوانان امریکایی به دست نیروهای دریایی سپاه پاسداران که انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های جهان نیز داشت، اشاره کرد.  حالا به نظر می‌رسد که عالی‌ترین نهاد سیاستگذاری در حوزه امنیت ملی وظیفه‌ای تازه بر عهده نیروی دریایی سپاه در این حوزه قرار داده است. آن هم در حوزه‌ای که پیش از این جای خالی سپاه در آن به شدت احساس می‌شد.

معضلی که گریبانگیر تولید است
شاید امروز از هر فعال اقتصادی و کارآفرین ایرانی در خصوص مهم ترین معضلی که گریبانگیر تولید ملی شده سوالی بکنیم بلافاصله به قاچاق اشاره می‌کنند.  مسئله‌ای که سبب شده میلیون‌ها شغل در کشور به واسطه واردات میلیون‌ها تن کالای قاچاق از بین برود. برآورد درستی از میزان قاچاق وارده به کشور وجود ندارد اما اظهارنظرهایی که در این باره از سوی برخی مقامات داخلی منتشر شده حاکی است که حداقل میزان قاچاق کالا به کشور نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار است. این حجم از واردات نزدیک به یک سوم از واردات قانونی کشور را در بر می‌گیرد.
راه‌های زیادی برای ورود کالای قاچاق به کشور وجود دارد، به عنوان مثال یکی از این راه‌ها ورود کالا از مبادی غیررسمی است که بسیار هم در بین قاچاقچیان متداول است.  در این حالت قاچاقچیان محصولات خود را از روش‌های غیرمتعارفی چون کوله‌بری وارد کشور می‌نمایند. این روش سختی‌های زیادی برای قاچاقچیان دارد و تا زمانی که آنها بتوانند محصولات خود را از روش‌های رسمی وارد کشور نمایند، به سراغ این روش نمی‌روند؛ به همین دلیل حجم کمی از قاچاق کالا با استفاده از این روش‌های نامتعارف وارد کشور می‌شود. اما یک استثنا در این میان وجود دارد و آن هم مسیرهای آبی کشور در جنوب ایران است.
دریا مهم‌ترین راه برای تبادل کالا در سطح جهان است و به علت ظرفیت بالای آن به راحتی می‌توان حجم زیادی از کالا را جابه‌جا کرد. در ایران اصلی‌ترین بار حمل و نقل کالا از طریق جنوب و بنادر جنوبی ایران انجام می‌شود. این بنادر به صورت سنتی و از گذشته‌های بسیار دور از مهم‌ترین مسیرهای اصلی برای انتقال کالا بوده‌اند.
درکنار این سواحل بسیار طولانی خلیج فارس و دریای عمان علاوه بر فرصت‌های بی نظیری که در اختیار کشور برای توسعه قرارداده‌اند به عنوان معبری برای ورود قاچاق کالا نیز شناخته شده‌اند. حالا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وظیفه یافته است، این حفره مهم در حوزه تبادل کالا را مسدود کند.
تکرار یک تجربه خوشایند
این اولین باری نیست که درحوزه حفاظت مرزها وظیفه‌ای خاص و موردی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپرده می‌شود. شاید یکی از مواردی که هم اکنون در خاطره‌ها باقی مانده سپرده شدن امنیت مرزها در جنوب شرق ایران به سپاه پاسداران بود؛ مسئله‌ای که نتیجه یکی از طولانی‌ترین و جنجالی‌ترین آدم ربایی‌های سال بود.
در سال ۹۳ و پس از ربوده شدن تعدادی از سربازان نیروی انتظامی در جنوب شرق و ایجاد یک موج گسترده و مطالبه گری مردمی در خصوص برقراری امنیت در مرزهای شرقی با مصوبه شورای امنیت ملی سپاه پاسداران و نیروی زمینی این نهاد انقلابی وظیفه برقراری امنیت در این نقطه حساس را بر عهده گرفت.  سپس از گذشت نزدیک به سه سال از این واقعه به نظر می‌رسد که امنیت مرزهای شرقی دچار یک تحول اساسی شده و معضلات امنیتی در این منطقه به شدت کاشته شده است. حالا نیز می‌توان انتظار داشت که با محول شدن وظیفه برقراری امنیت در مرزهای دریایی و مبارزه با قاچاق در این منطقه باز هم شاهد یک تحول اساسی در حوزه باشیم.  البته شاید برای ایفای بهتر این نقش توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامنه اختیارات این نیرو برای نظارت بر امنیت مرزها گسترش یابد. به عنوان مثال یکی از مهم ترین راه‌ها برای قاچاق محصولات استفاده از مناطق آزاد در مرزهایی آبی است. چنانچه کالایی از این طریق وارد مناطق آزاد تجاری شود، امکان واردات آن به سرزمین اصلی بسیار راحت تر از واردات آن از روش‌های دیگر است و این مسئله موجب شده‌است مناطق آزاد تجاری، راهی برای ورود کالاهای قاچاق به داخل کشور باشند.
شاید بد نباشد که متولیان این امر مسئله فوق را در نظر بگیرند و اختیارات بیشتری نیز در این باره به سپاه واگذار شود. در این صورت نه تنها میزان قاچاق از طریق مرزهای دریایی به کشور کاهش قابل توجهی می‌یابد، بلکه می‌توان انتظار کاهش قاچاق از مبادی رسمی را نیز داشت. در این مسیر برخی جنجال سازی‌های سیاسی نیز صورت می‌گیرد اما به طور حتم حفظ تولید ملی و اشتغال جوانان بسیار مهم تر از حاشیه سازی‌های سیاسی است.
ابلاغ مکانیزم اجرایی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح
سـردار سرتیـپ دوم پاسـدار رمضان شریف،  سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفت: به‌رغم تلاش‌های به‌عمل آمده و حتی تشکیل ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا و مواجه شدن نظام و ملت ایران با یک جنگ اقتصادی تمام عیار و تحریم ظالمانه؛ با گذشت ۱۵ سال همچنان نیازمند استمرار تلاش‌ها و تقویت ظرفیت‌ها در این عرصه مهم هستیم.
 وی خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی براساس رسالت و وظایف ذاتی خود و درخواست دولت و سایر دستگاه‌ها آماده گره گشایی از مشکلات کشور و پاسخ به نیازهای نظام و انقلاب اسلامی در هر عرصه‌ای بوده است و هم اکنون نیز با تصمیم و تصریح شورای عالی امنیت ملی عهده دار مسئولیت خطیر مبارزه با قاچاق در خیلج فارس شده است.
سخنگوی سپاه مبارزه جدی و فراگیر با قاچاق کالا و ارز را کمک به رونق اقتصاد و ایجاد اشتغال در کشور قلمداد کرد و گفت: یکی از مبادی ورودی قاچاق به کشور مرزهای دریایی است و سپاه با حضور گسترده و سیال در سواحل دریایی می‌تواند کمک تعیین کننده‌ای در این زمینه ایفا نماید و ان‌شاء‌الله روند و حاصل اقدامات خود در این عرصه را در فرصت‌های مقتضی به آگاهی ملت عظیم الشأن ایران خواهیم رساند.   مسئول روابط عمومی کل سپاه چگونگی ورود سپاه به عرصه مقابله با قاچاق در خلیج فارس را مستلزم شفاف شدن جزییات دانست و تأکید کرد: با ابلاغ جزییات و مکانیزم اجرایی توسط ستاد کل نیروهای مسلح، در آینده نزدیک فرمانده نیروی دریایی سپاه توضیحات بیشتری راجع به این موضوع خواهند داشت.
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت