دوشنبه،۲۱اسفند۱۳۹۶
کد: 165902
آخرین تحولات خاورمیانه:

انتشار جزئیات جدیدی از کودتای عربستان و امارات علیه قطر/مفقود شدن ۱۱ هزار عراقی/حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین

 

مفقود شدن ۱۱ هزار عراقی، آغاز رزمایش مشترک عربستان و آمریکا، حمله پهبادی به فرودگاه حمیم سوریه، حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین و حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،مفقود شدن ۱۱ هزار عراقی، آغاز رزمایش مشترک عربستان و آمریکا، حمله پهبادی به فرودگاه حمیم سوریه، حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین و حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به انتشار جزئیات بیشتری از کودتای عربستان و امارات علیه قطر نیز اشاره کرد.

 

 مفقود شدن ۱۱ هزار عراقی، آغاز رزمایش مشترک عربستان و آمریکا، حمله پهبادی به فرودگاه حمیم سوریه، حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین و حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به انتشار جزئیات جدیدی از کودتای عربستان و امارات علیه قطر نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک؛ شبکه الجزیره قطر یکشنبه شب برای دومین بار، مستندی از جزئیات کودتای مشترک عربستان و امارات در سال ۱۹۹۶ علیه مقامات وقت دوحه را منتشر کرد.

«فهد المالکی» یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های قطری که در کودتا علیه «حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر سابق قطر در تاریخ ۱۴ فوریه ۱۹۹۶ دست داشت به افشای جزئیات این کودتا پرداخت.

در ابتدای این مستند به سخنان «پاتریک توروس» سفیر اسبق آمریکا در قطر (بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸) استناد می‌شود که به گفته وی، هدف از کودتای ۹۶ علیه قطر، یک سره کردن کار مقامات این کشور و ایجاد شکاف سیاسی بوده است تا زمینه برای بازگرداندن شیخ «خلیفه بن حمد» به حکومت در قطر مهیا شود.

رهبران این کودتا بعد از آنکه موفق به فرار از قطر می‌شوند، ویزاهای رسمی بحرین و امارات دریافت می‌کنند که این مسئله باعث شد که برای تحرکات و اقدام‌هایشان جهت راه اندازی کودتای جدید در قطر پوشش سیاسی داشته باشند.

بر اساس مستند الجزیره، «حمد بن عیسی»، پادشاه بحرین و ولی‌عهد وقت این کشور در تحریک و حمایت مالی از اقدامات تخریبی در قطر دست داشته است.

فهد المالکی، یکی از روایان که خود در این کودتا نقش داشت، می‌‌گوید شخصا از بن عیسی در آن مقطع، ۱۰۰ هزار دینار بحرینی در مقابل قرار دادن مواد منفجره در داخل قطر دریافت کرده بود و هفت هدف مختلف برای این کار نیز مشخص شده بود.

او می‌گوید، یکی از این بمب‌ها در داخل ساختمان صدور ویزای دوحه در ماه اکتبر ۹۶ میلادی جاسازی شد که با هماهنگی ولی‌عهد وقت بحرین صورت گرفته بود.

شیخ زید بن سلطان، حاکم امارات بعد از این رویداد، به کسانی که در کودتای ۹۶ قطر مشارکت داشتند، مصونیت داد و با تحویل آن‌ها به قطر مخالفت کرد.

به گفته مالی حاکم امارات به کودتاچیان و عامل آن در کشورش امان داد ولی محمد بن زاید، پسرش زیر این توافق زد و مصونیت آن‌ها را لغو کرد.

مفقود شدن ۱۱ هزار عراقی

یک مقام پلیس عراق روز یکشنبه به خبرگزاری آلمان گفته است: با وجود آزادسازی شهر موصل از اشغال داعش که در سال ۲۰۱۴ به دست تروریست ها سقوط کرد، همچنان ۱۱ هزار عراقی مفقود هستند.

سرهنگ «باسم علی الحجار» فرمانده پلیس استان نینوا شهر شمالی عراق تاکید کرد: داعش در سال ۲۰۱۴ و پس از سقوط موصل، بیش از ۱۱ هزار غیر نظامی را که بیشتر آنان را جوانان تشکیل می دادند، بازداشت کرد، گروهی که همچنان سرنوشت شان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

الحجار در این باره تصریح کرد: با وجود آن که دولت و نیروهای امنیتی عراقی پس از آزادسازی موصل از اشغال داعش، تمامی زیرزمین های مخفی، تونل ها و مراکز استقرار تروریست ها را جستجو کرده اند و جسد صدها هزار تن به دست آمده است، اما همچنان هیچ رد پایی از افراد مفقود شده در دست نیست.

انتشار جزئیات جدیدی از کودتای عربستان و امارات علیه قطر/مفقود شدن 11 هزار عراقی/حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین/ حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش

در همین حال، «صادق امین» شهروند عراقی که داعش در سال ۲۰۱۵ سه فرزندش را با خود برد، از دولتمردان بغداد می خواهد در مورد پرونده ناپدید شدن فرزاندش ورود کنند و آنها را در زندان های مخفی جستجو کنند.

حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ۱۹ تیرماه ۹۶ آزادی کامل موصل را اعلام کرد.

گروه تروریستی داعش دهم ژوئن ۲۰۱۴ شهر موصل مرکز استان نینوا را به اشغال خود در آورد و متعاقب آن بخش های وسیعی از پنج استان دیگر عراق را نیز در کنترل خود گرفت.

آغاز رزمایش مشترک عربستان و آمریکا

چهارمین رزمایش مشترک واشنگتن و ریاض با نام «صداقت» روز یکشنبه در منطقه شمالی عربستان آغاز شد.

سرلشکر «صالح الزهرانی» معاون فرمانده منطقه شمالی عربستان در این باره گفت: رزمایش سال جاری میلادی (۲۰۱۸) یکی از مهم ترین مانورهای است که فرماندهی نیروی زمینی عربستان به آن اهتمام ویژه ای دارد. این رزمایش سالانه به صورت منظم انجام می شود.

وی در ادامه تاکید کرد که هدف رزمایش برای افزایش آمادگی یگان های نظامی، استفاده از فن آوری جدید رزمی و استفاده از سلاح های سنگین و نیمه سبک است.

انتشار جزئیات جدیدی از کودتای عربستان و امارات علیه قطر/مفقود شدن 11 هزار عراقی/حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین/ حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش

در همین حال سرتیپ «حمدان حمود الشمری» معاون تیپ هشت نیروی زمینی عربستان نیز گفت: رزمایش صداقت ۲۰۱۸ ادامه رزمایش های سال های گذشته است که شامل آموزش نیروهای نظامی و تبادل تجارب در جنگ های کلاسیک و دیگر میدان های جنگی است.

منطقه شمالی عربستان با مرکزیت «عرعر»در مرز با عراق قرار دارد که مساحت آن ۱۲۷ کیلومتر مربع است و ۳۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.

حمله پهبادی به فرودگاه حمیم سوریه

دیده بان موسوم به حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن قرار دارد، یکشنبه شب گزارش کرد: فرودگاه نظامی «حمیمیم» در شهر «جبله» واقع در استان شمالی لاذقیه سوریه که محل استقرار نیروهای روسی است، هدف حملات هواپیمای بدون سرنشین ناشناس قرار گرفته است.

پایگاه «عربی ۲۱» به نقل از دیده بان موسوم به حقوق بشر سوریه گزارش داد: نیروهای روسی مستقر در این فرودگاه، حمله پهپاد را خنثی کردند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله پهپادهای ناشناس را برعهده نگرفته است. دو ماه پیش نیز پهپادهای ناشناس، فرودگاه حمیمیم را هدف حمله قرار داده بودند.

این دیده بان اعلام کرد که این فرودگاه در حال ساخت از سوی روسیه، قرار است به عنوان پایگاه نظامی مسکو مورد استفاده قرار گیرد.

این خبر پس از آن منتشر می شود که ۱۵ اسفندماه گذشته، یک فروند هواپیمای ترابری نظامی آنتونوف ۲۶ روسیه با ۳۹ سرنشین هنگامی که ۵۰۰ متر با زمین فاصله داشت و برای نشستن روی باند آماده می شد، از مسیر منحرف و پس از برخورد به زمین، منفجر شد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

انتشار جزئیات جدیدی از کودتای عربستان و امارات علیه قطر/مفقود شدن 11 هزار عراقی/حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین/ حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش

پایگاه هوایی حمیمیم در نزدیکی شهرکی به همین نام در چهار کیلومتری شهر ‘جبله’ و ۱۹ کیلومتری جنوب شرق شهر لاذقیه در کنار دریای مدیترانه قرار دارد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی توافقنامه ای با دولت سوریه درباره حضور نیروهای روسی در پایگاه نظامی حمیمیم به مدت ۵۰ سال با امکان تمدید آن به مدت ۲۵ سال دیگر، امضا کرد.

حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین

توپخانه ارتش ترکیه روز یکشنبه منطقه ترنده در شرق عفرین در سوریه را هدف حمله توپخانه‎ای قرار دادند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز شنبه ۱۹ اسفند گفت: از زمان آغاز عملیات شاخه زیتون تاکنون ۳۲۱۳ تروریست از پای در آمدند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۸۵۰ کیلومتر مربع از مناطق مختلف عفرین به کنترل ارتش ترکیه درآمده است افزود: هدف ما آزادسازی ۲ هزار کیلومتر مربع در این منطقه است اما پس از عفرین اقدامات لازم در هر جای دیگری که تروریسم باشد را نیز انجام خواهیم داد.

انتشار جزئیات جدیدی از کودتای عربستان و امارات علیه قطر/مفقود شدن 11 هزار عراقی/حمله سنگین توپخانه ارتش ترکیه به شرق عفرین/ حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش

رئیس جمهور ترکیه افزود: همانطور که پس از آزادسازی جرابلس، راعی، اعزاز و الباب، برق، آب، آموزش و بهداشت را تامین و زیرساخت‌ها و روساخت‌ها را نوسازی کردیم در عفرین هم همین کار را انجام خواهیم داد؛ پس از آن عملیات‌ خود را برای پاکسازی منبچ، عین‌العرب، رسولاین و قامیشلی ادامه خواهیم داد.

حمله یک فرد مسلح به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش

منابع محلی اتریش از حمله یک فرد مسلح به محل اقامت سفیر ایران در وین خبر می‌دهند.

پلیس اتریش اعلام کرد که یکی از محافظان ساختمان با شلیک به این مهاجم، او را از پای درآورده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، فرد مهاجم به سلاح سرد مجهز بوده و تلاش داشت وارد محل اقامت سفیر ایران در اتریش شود.

وبگاه «اکسپرس» به نقل از پلیس اتریش نوشت که یکی از محافظان به دلیل جراحت بازو، به بیمارستان منتقل شده است.

وزارت دفاع اتریش اعلام کرد که محافظان ابتدا از اسپری فلفل برای متوقف کردن مهاجم استفاده کردند اما به دلیل موثر واقع نشدن، مجبور به تیراندازی شدند.

با اینکه از انگیزه‌های این مهاجم ۲۶ ساله اطلاعای در دست نیست اما تدابیر امنیتی در تمام سفارتخانه‌ها و اماکن دیپلماتیک در پایتخت اتریش افزایش یافته است.

جزئیات بیشتری از این خبر هنوز منتشر نشده است.

این در حالی است که روز جمعه نیز عده‌ای از طرفداران فرقه شیرازی به سفارتخانه ایران در لندن تعرض کرده و در نهایت توسط پلیس بازداشت شدند.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت