سه شنبه،۲۲اسفند۱۳۹۶
کد: 165979
اطمینان واشنگتن به تل‌آویو برای خروج از برجام

ترامپ به نتانیاهو: اروپا توافق هسته‌ای را اصلاح نکند، حتماً از آن خارج می‌شویم

 

رئیس‌جمهور امریکا از هم‌اکنون آب پاکی را روی دست اروپایی‌‌‌‌‌ها ریخته و به مقامات صهیونیستی اطمینان داده است که اگر خواسته او مبنی بر اعمال اصلاحات چشمگیر در برجام برآورده نشود، واشنگتن از برجام خارج خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،در شرایطی که قرار است دولت امریکا در ماه می ‌تصمیم نهایی خود را برای تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران بگیرد، رئیس‌جمهور امریکا از هم‌اکنون آب پاکی را روی دست اروپایی‌‌‌‌‌ها ریخته و به مقامات صهیونیستی اطمینان داده است که اگر خواسته او مبنی بر اعمال اصلاحات چشمگیر در برجام برآورده نشود، واشنگتن از برجام خارج خواهد شد.

تنها دو ماه تا مهلت ۱۲۰ روزه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا برای بازنگری در برجام باقی مانده است که کاخ سفید خود را برای خروج از برجام آماده می‌کند. دونالد ترامپ هفته گذشته و در گفت‌وگویی که با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل داشته، به او اطمینان داده، در مذاکره با قدرت‌های اروپایی بر سر تغییر برجام و توافق هسته‌ای ایران، هیچ‌گونه انعطافی نشان نخواهد داد. به گزارش نشریه «اکسیوس»، دونالد ترامپ در این گفت وگو با نتانیاهو بیان کرده است که وی خواهان «تغییرات مهم و اساسی» در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران است اما قدرت‌های اروپایی یعنی آلمان و فرانسه و انگلستان تاکنون تنها اقدام به ارائه پیشنهاد برای «تغییراتی نمایشی و تزئینی» در برجام کرده‌اند. مقاماتی که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود، گفته‌اند:«دو‌‌‌‌شنبه هفته گذشته طی گفت‌وگو با نتانیاهو در کاخ سفید، ترامپ تأکید کرده که امریکا از توافق هسته‌ای با ایران‌ خارج خواهد شد، مگر آنکه اروپایی‌‌‌‌‌ها اقدام به ترمیم آن کنند». همچنین مقامات اسرائیلی هم به نقل از ترامپ به کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفته‌اند:«اروپایی‌‌‌‌‌ها اصلاحاتی را پیشنهاد کرده‌اند که نمایشی هستند و من را راضی نمی‌کنند.» بنیامین نتانیاهو هم که مخالف سرسخت برجام است، بار‌‌‌‌ها مدعی شده است که در صورت خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران، اسرائیل در کنار واشنگتن خواهد ماند. ترامپ مدعی است که برجام نتوانسته منافع امریکا را تأمین کند و بیشتر به نفع ایران بوده است. ترامپ که بار‌‌‌‌ها توافق هسته‌ای با ایران را توافق فاجعه‌بار خوانده، دو ماه پیش به اتحادیه اروپا و کنگره ۱۲۰ روز فرصت داد تا نواقص برجام را برطرف کنند. ابدی شدن محدودیت غنی‌سازی ایران، محدود شدن برنامه موشکی ایران و ارائه دسترسی آزادانه به اماکن نظامی ایران از جمله شروط ترامپ برای ماندن در توافق هسته‌ای است. مقامات ایرانی بار‌‌‌‌ها گفته‌اند که هیچ بندی به برجام اضافه یا از آن کم نخواهد شد. امریکا و اروپا سعی دارند با اعمال تحریم‌‌‌‌ها به ایران، این کشور را به عقب‌نشینی از برنامه موشکی خود وادار کنند اما مقامات تهران گفته‌اند که موشک‌های ایران تنها جنبه دفاعی دارد و هیچ تهدیدی علیه کشور‌‌‌‌ها نیست و به هیچ وجه قابل مذاکره نیست. حتی هفته گذشته ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به تهران آمد و درباره نگرانی غرب از برنامه موشکی ایران با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو کرد اما با دست خالی از ایران رفت.
امریکا در حالی مدعی اصلاح برجام است که تاکنون به هیچ یک از تعهدات خود در این توافق عمل نکرده است و حتی با اعمال تحریم‌های جدید عملاً در مسیر نقض برجام حرکت کرده است. امریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، از بازنگری در برجام سخن گفته است و ترامپ مدعی شده است که اگر تا ۱۲ می ‌برجام اصلاح نشود، تحریم‌های ایران را بار دیگر تعلیق نخواهد کرد. ترامپ گفته است که نمی‌تواند پایبندی ایران به تعهداتش را در برجام تأیید کند. این درحالی است که سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بار‌‌‌‌ها در گزارش‌های خود پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است.
در دو ماه گذشته مقامات امریکایی برای همراه کردن اروپایی‌ها، با مقامات این قاره دیدار‌‌‌‌هایی داشته‌اند تا بتوانند با افزایش فشار‌‌‌‌ها و یکدست کردن مواضع خود، تغییراتی در برجام ایجاد کنند تا به ادعای ترامپ، نواقص آن را برطرف کنند. به نوشته نشریه «آکسیوس‌» تاکنون دو دور مذاکره در لندن و پاریس با مشارکت دیپلمات‌های چهار کشور برگزار شده است. قرار است دور سوم مذاکرات نیز روز پنج‌‌شنبه در برلین برگزار شود. هرچند اروپایی‌‌‌‌‌ها در بحث برنامه موشکی ایران و مسائل حقوق بشری، با امریکا هماهنگ هستند اما در مورد برنامه هسته‌ای ایران با واشنگتن اختلاف نظر دارند. اروپایی‌‌‌‌ها سعی می‌کنند تا دونالد ترامپ را به ماندن در برجام متقاعد کنند اما ترامپ همچنان به تغییر برجام اصرار دارد و همین مسئله اروپایی‌‌‌‌‌ها را نگران کرده است. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار‌‌‌‌ها گفته است که برجام توافقی یکجانبه نیست که امریکا بتواند از آن خارج شود، بلکه توافقی چندجانبه است و همه اعضای امضاکننده در قبال آن مسئولیت دارند.
اروپایی‌‌‌‌‌ها برای اینکه بتوانند امریکا را همچنان در چارچوب برجام حفظ کنند، در ماه‌های گذشته پیشنهاد برجام موشکی (غیر از برجام هسته‌ای) را به ایران داده‌اند. روسیه نسبت به همسویی اروپا با امریکا برای اصلاح برجام، هشدار داده است و گفته که مسکو از این اقدام تبعیت نخواهد کرد. واشنگتن درحالی می‌خواهد اروپایی‌‌‌‌‌ها را علیه ایران با خود همسو کند که تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه گمرکی برای واردات فولاد و آلومینیوم، تنش‌‌‌‌ها بین دو طرف را تشدید کرده است.

خروج امریکا با هزینه ایران

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران با برجام و بدون آن نیز در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت:« بدون برجام دست‌مان باز است و می‌توانیم با سرعت برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خودمان را در ابعاد مختلف گسترش دهیم، اما ترجیح می‌دهیم برجامی که مذاکرات آن حدود سه سال طول کشیده، باقی بماند.» به گزارش خبرگزاری فارس، کمالوندی تأکید کرد:«امریکا به دنبال بهانه‌ای است تا بتواند با هزینه ایران از برجام خارج شود، اما این بهانه را نمی‌تواند به دست بیاورد. » سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اظهارات مقامات امریکا مبنی بر اینکه اگر برجام در ماه‌های آینده تغییر نکند، امریکا از آن خارج می‌شود، تصریح کرد:«امریکایی‌‌‌‌‌ها بار‌‌‌‌ها این حرف‌ را زده‌اند، اما برجام تعهداتی را ایجاد می‌کند که فقط مربوط به یک دولت نیست.»‌کمالوندی بیان کرد:«امریکایی‌‌‌‌‌ها در تلاشند به ما فشار وارد کنند و در این مسیر هزینه‌های زیادی می‌کنند، اما در نهایت ما بر تلاش آنها غلبه می‌کنیم». کمالوندی هفته گذشته در سخنانی گفته بود که در صورت خروج امریکا از برجام، ایران در مدت ۴۸ ساعت، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر خواهد گرفت.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت