سه شنبه،۲۲اسفند۱۳۹۶
کد: 165980

نطق نمایندگان موافق و مخالف و دفاعیات ربیعی در مجلس/ بررسی استیضاح وزیر کار

 

نخستین دستور کار امروز جلسه علنی مجلس، بررسی استیضاح ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با نطق نمایندگان موافق و مخالف استیضاح و دفاعیات وزیر درنهایت رای گیری انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،استیضاح وزیرکار با سخنان نمایندگان موافق و مخالف و دفاعیات وزیر در جلسه علنی مجلس در حال بررسی است.

نخستین دستور کار امروز جلسه علنی مجلس، بررسی استیضاح ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با نطق نمایندگان موافق و مخالف استیضاح و دفاعیات وزیر درنهایت رای گیری انجام می شود.

موافق استیضاح وزیر تعاون/ مقصودی : اوضاع وزارت کار بیمارگونه و تعطیل است
عضو کمیسیون شوراهای مجلس تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اوضاع درستی برخوردار نیست.
حسین مقصودی در نشست علنی امروز در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سوگندی را که نمایندگان در روز اول و در دفاع از نظام یاد کردند یادآور شد و گفت: اوضاع و احوال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیمارگونه و تعطیل است، در حقیقت وزیری که با تمام لایه های جامعه به خصوص کارگران، روستایی ها، عشایر، قالیبافان، زنان بی سرپرست و بازنشسته ها سر و کار دارد آقای ربیعی است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضعیت این صاحبان انقلاب خوب نیست متاسفانه احوال و اوضاع این گروه ها سبب بی اعتمادی آن ها به نظام شده است که پیامدهای منفی در پی خواهد داشت.
وی با اشاره به مصوبه مجلس دهم در خصوص بازنشستگی روستاییان با سن ۷۰ سال افزود: آقای ربیعی از تیرماه سال ۹۶ حتی یک روستایی را بازنشسته نکرده ای، لابی برای پول بیمه بازنشسته ها خوب است اما لابی برای ماندن چند صباحی بیشتر بر مسند قدرت درست نیست.
مقصودی ادامه داد: متاسفانه اگر یک قالیباف به خاطر معلولیت چشمی یا دیسک کمر تنها یک روز سرکار نرود بیمه اش قطع می شود بنابراین بهتر است آقای ربیعی اوضاع و احوال وزارت بزرگی را که در دست گرفته است به خوبی مشاهده کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اگر صدای بازنشسته ها و کارگران فولاد را می شنید قطعا اعتراضات اخیر رخ نمی داد لذا نشنیدن صدای کارگران سبب تبدیل اعتراضات به اغتشاشات شد.
وی افزود: رئیس جمهور نیز اگر صدای اعتراض مردم را می شنید آقای ربیعی را مانند آقای فانی مجبور به استعفا می کرد، متاسفانه کارگران زیادی دو سال پیاپی عیدی دریافت نکردند، همچنین برای ماه ها است که حقوق ناچیز ۵۰۰ هزار تومانی خود را نیز دریافت نکرده اند.
مقصودی با بیان اینکه بازار تهمت ها و توهین ها و لابی گری ها و شایعات زیاد است تاکید کرد: مجلس دهم باید عزت خود را نشان دهد و امید را در دولت تدبیر و امید به کارگران و بازنشستگان برگرداند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با یادآوری سوالات بسیار نمایندگان در مدت اخیر از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به نفع مردم، بازنشسته ها، دولت و نظام است که آقای ربیعی با رأی نمایندگان به دنبال کاری رود که شایسته وی است.

موافق استیضاح وزیر تعاون/ حسن بیکی: وزارت کار نیاز به مدیری قدرتمند دارد
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید وزیری قدرتمند با نگاه اقتصادی، صنعتی و مدیریتی برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب شود نه وزیری که نگاه جنگ روانی دارد و با گریه وزارتخانه را به سراشیبی پیش ببرد.
ابوالفضل حسن بیکی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۲ اسفند) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همه نمایندگان باید برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی سخن حق بگویند و در این بین آن افرادی که توانایی انجام دادن امور را ندارند هیچ سمت و مقامی را قبول نکنند.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متأسفانه آقای ربیعی بر اساس فشارها طی چند سال گذشته در مقام وزارت تعاون باقی مانده است، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی با نیت خیرخواهانه بخشی از ثروت کشور را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است تا وزیر و عوامل این مجموعه به بازنشستگان، نیروهای محروم و غیره خدمت کنند.
وی با اشاره به اینکه وزارتخانه مذکور۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه در اختیار دارد، ادامه داد: اگر این رقم در اختیار بانک‌ها قرار گیرد سالانه ۳۰ میلیارد دلار سود ایجاد می‌کند که طی مدت چهار سال تصدی وزارت باید ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سود ایجاد شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم بر این اساس افزود: طبق اعداد و ارقام اعلام شده نباید حقوق و مزایای هیچ فرد بازنشسته‌ای عقب بیفتد.
حسن بیکی با اشاره به اینکه شرکت نفتکش ایران که سومین شرکت بزرگ بین‌المللی است در اختیار وزارتخانه مذکور است، گفت: همچنین ۶۰ درصد پالایشگاه‌های کشور نیز به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از پتروشیمی‌های کشور نیز زیرمجموعه وزارتخانه یاد شده است، اظهار داشت: پتروشیمی‌ها باید سالانه ۳۰ میلیارد دلار سود داشته باشند و بر این اساس سود حاصل به خزانه واریز شود اما این اتفاق رخ نمی‌دهد.
وی با اشاره به اینکه سهام رجا نیز در اختیار این وزارتخانه قرار دارد، ادامه داد: مجموعه شستا نیز زیرمجموعه این وزارتخانه است و با سود حاصل از آن می‌توان یک کشور را اداره کرد؛ در این بین همه دولتمردان، کارگران و غیره اذعان می‌کنند که ۱۰ سال آینده ظلم‌های صورت گرفته مشخص خواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه متأسفانه پالایشگاه‌‌های تحت نظر وزارتخانه نمی‌توانند اورهال شوند، افزود: پتروشیمی‌ها نیز در حال انهدام و از بین رفتن هستند.
حسن بیکی خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: آقای جهانگیری باید وزیری قدرتمند با نگاه اقتصادی، صنعتی و مدیریتی برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب شود نه وزیری که نگاه جنگ روانی دارد و با گریه وزارتخانه را به سراشیبی پیش ببرد؛ خطاب به جناحی که عنوان می‌کند این وزیر سهمیه ماست عنوان می‌کنم ربیعی را بردارید و وزیر قدرتمندی برگزینید که مجلس هم به او رأی بدهد.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی خطاب به ربیعی گفت: مگر شما اعلام نکردید نگاه جوانگرایانه دارید؟ چرا به جوانان بها نمی‌دهید؟
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ربیعی اشک‌هایش را نشان‌ می‌دهد و کارهای احساسی انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: امیدوارم مجلس احساسی برخورد نکند و وزیر جدیدی برای وزارتخانه مذکور انتخاب شود و آقای ربیعی به عنوان رئیس سازمان تأمین اجتماعی منصوب شود.
موافق استیضاح وزیر تعاون/ عثمانی : تغییر رویکرد وزارت کار از حمایت کارگران به حمایت کارفرمایان
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از همراهی وزیر کار برای استثمار کارگران گفت: ربیعی وزارت رفاه اجتماعی را به وزارت تبعیض اجتماعی تبدیل کرده و سرمایه‌های صندوق تأمین اجتماعی را وجه المصالحه سیاسی، جناحی و باندی کرده است.
محمدقسیم عثمانی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، ۲۲ اسفند) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و افزود: اینجانب در دوره بعدی کاندیدای مجلس نخواهم شد که تصور شود موافقت با این استیضاح برای کسب رأی در انتخابات مجلس آینده است.
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه استیضاح یکی از ابزارهای قوی نظارتی در ید نمایندگان ملت است، اظهار داشت: استیضاح برای دولت نه یک تهدید بلکه فرصتی برای تبیین عملکرد است و در نهایت نمایندگان درباره ادامه فعالیت وزیر یا جایگزینی آن تصمیم می گیرند اما طبیعی است وزیری که عملکرد مثبتی نداشته باشد استیضاح را تهدیدی جدی ببیند و از هر ابزاری برای آن جلوگیری کند.
وی در ادامه ربیعی را نمونه بارز مبارزه با استیضاح معرفی و عنوان کرد: اگر ایشان به جای ممارست در رفع استیضاح در حل مشکلات مهارت داشت هرگز استیضاح مطرح نمی شد لذا باید به قدرت لابی گری ایشان تحسین گفت و خوب است که وی بعد از وزارت مدیریت استیضاح سایر وزرا را عهده دار شود و اگر واقعا این تیم منسجمی که ایشان برای مهار کردن استیضاح طراحی کرده است، برای مهار کردن مشکلات حوزه وظایف خود آماده می کرد وضع به گونه دیگری می شد.
عثمانی ادامه داد: قدرت شایعه پراکنی و ایجاد شک و دودلی در دل نمایندگان در تیم مهارکننده استیضاح ایشان قابل تحسین است، اظهار داشت: جناب ربیعی همدستان شما در این تیم مدعی هستند که شما چون به عده ای باج نداده اید، شما را استیضاح کرده اند و هدف از استیضاح سهم خواهی و رانتجویی است که اگر واقعا اینگونه است مرد باشید و پشت همین تریبون بفرمایید که کدام نماینده ملت از شما سهم خواهی کرده و چه کسی از شما باج خواهی کرده و به دنبال منافع شخصی بوده است تا در هیأت نظارت بر نمایندگان عذر چنین نماینده ای را بخواهیم ولی اگر اعلام نمی کنید این نمایندگان هستند که امروز برای حفاظت از کیان مجلس حداقل به جرم تهمت به نمایندگان عذر شما را خواهند خواست.
این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه خطاب به ربیعی با بیان اینکه وزارت شما وزارت تعاون نیست و وزارت حذف تعاون است، یادآور شد: مدیریت شما باعث شده است سهم تعاونی که در اقتصاد باید به ۲۵ درصد برسد، هر روز سهم تعاونی ها از اقتصاد کاهش یافته و در این دوره وزارت به بیش از ۲۸٫۶ درصد تعاونی ها به حالت تعطیل درآمده و استمرار وزارت جنابعالی باعث می شود تعاون از عرصه اقتصاد پاک شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه شما وزیر کار نیستید، وزیر کارفرما هستید، عنوان کرد: شما به جای تمرکز بر بخش کارگری کشور بر احزاب کارگری و تشکل هایی متمرکز شده اید تا بلندگوی شما شوند و متأسفانه به جای ایفای وظیفه خود در قبال کارگران و کارکنان زحمتکش کشور به برخی از احزاب و تشکل ها می رسید تا چنین روزی فضا را برای شما مهیا کنند.
عثمانی ادامه داد: وزارت شما وزارت کارفرماست و نه کارگر و شما با چشم بستن بر واقعیت تلخ زیر پا گذاشتن حقوق کارگران و عدم نظارت بر شرایط کاری کارمندان، با کارفرمایان همدست شده اید که کارگر از حداقل حقوق قانونی خود یعنی بیمه هم محروم بماند و شما در این فضا افزایش عرضه نیروی کار را می بینید و به جای اینکه با کارمند و فارغ التحصیل بیکار ما همراه شوید و جلو استثمار کارگران را بگیرید برای استثمار آنها همراهی کرده اید.
عضو کمیسیون شوراهای مجلس در ادامه تصریح کرد: بر اثر عدم نظارت شما تعداد قابل توجهی از نیروهای تحصیلکرده که به کار مشغول هستند، حتی حداقل حقوق کارگری را نیز دریافت نمی کنند و لیسانس و فوق لیسانس های کشور که کار هم می کنند ماهیانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به آنها می پردازند و اگر کارگری و کارمندی کوچک ترین اعتراضی کند آنها را اخراج و از خیل بیکاران فارغ التحصیل فرد دیگری را استثمار می کنند و از این طریق زبان اعتراض دیگران را نیز قفل می کنند.
وی همچنین با بیان اینکه این فارغ التحصیلان بی پناه از حق بیمه هم برخوردار نیستند، عنوان کرد: وزارت تعاون مسئول مستقیم این اتفاقات ناگور است که با اینکه گفته می شود به اعتراضات رسیدگی می شود باید گفت کسی که اعتراض کند شغل ۵۰۰ هزار تومانی خود را نیز از دست می دهد و از چاله به چاه می افتد لذا شما آقای ربیعی مسئول تمام این چاه ها و چاله ها هستید که جلو پای فارغ التحصیلان قرار گرفته است.
عثمانی ادامه داد: کارگران زیادی هستند که در روز ۱۲ ساعت کار می کنند اما حتی اضافه کاری نیز بر اثر عدم نظارت وزیر تعاون، پرداخت نمی شود؛ رو به روی وزارت خانه شما دفتر پیشخوان دولتی است که لیسانس و فوق لیسانس های خانم در آنجا با ماهی ۵۰۰ هزار تومان بیش از ۱۰ ساعت کار می کنند و حق بیمه ندارند و اضافه کاری به آنها پرداخت نمی شود و از حداقل های ممکن نیز برخوردار نیستند.
نماینده مردم بوکان در ادامه عنوان کرد: اگر توانایی خروج از اتاق خود را ندارید لاقل پرده اتاق خود را کنار بزنید تا وضعیت کار در رو به روی وزارتخانه خود را ببینید، لذا شما وزیر رفاه اجتماعی نیستید بلکه وزیر تبعیض اجتماعی هستید و صندوق تأمین اجتماعی را که سرمایه آن متعلق به خیل عظیم شاغلان و بازنشستگان است به وجه المصالحه سیاسی و جناحی و باندی تبدیل کرده اید.
وی افزود: آقای ربیعی استاد تمام گماردن افراد متخصص در تخصص های غیرمرتبط است چنانچه آقای نوربخش که جراح قابلی است به عنوان مدیرعامل تأمین اجتماعی منصوب شده که باعث غرق شدن و ورشکستگی این سازمان شده است و تا بحث بیکاری عده ای مطرح می شود می گویند ورشکسته شده ایم؛ وقتی یک ناخدای قابل را به عنوان خلبان هواپیما انتخاب می کنید، طبیعی است که هواپیما به مقصد نرسد و طبیعی است که به دنا بخورد.
عثمانی همچنین تصریح کرد: شما متخصص جامعه شناسی را به عنوان رئیس سازمان فنی و حرفه ای منصوب کرده اید و گزارش می کنید چون یک نفر کرد و اهل سنت را انتخاب کرده ام به همین دلیل از استیضاح انصراف دهید، شما با این کار خود نه تنها راه را برای اهل سنت باز نکردید بلکه کاری کردید که یک متخصص جامعه شناسی در محلی قرار گیرد که موفق نشود و زمینه به کارگیری نیروهای توانمند ما فراهم نیاید لذا شما اگر دلسوز بودید، از این متخصص در حوزه تخصصی خود استفاده می کردید.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در ادامه خطاب به ربیعی بیان داشت: فضا را نباید احساسی کرد و باید از بازنشستگانی حمایت کرد که شب عید پولی در جیب خود ندارند و باید پذیرفت که وزیر تعاون و معاونان وی توان حرکت بیش از این را ندارد و باید راه را برای حضور جوان ترها باز کرد.
محورهای مهم طرح استیضاح وزیر تعاون
مشکلات بنگاه های وابسته به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از محورهای مهم استیضاح علی ربیعی در مجلس است.
محورهای طرح استیضاح وزیر تعاون به این شرح است:
مشکلات بنگاه های وابسته به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ازجمله شستا ، هواپیمایی آسمان، کشتیرانی و سازمان بازنشستگی کشور؛ ناتوانی در اداره امور بنگاه های وابسته به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از قبیل شستا، هواپیمایی آسمان، و کشتیرانی؛ بی توجهی به ساماندهی ساختار و نیروی انسانی و مقابله با باندهای سیاسی و اقتصادی در بنگاه های وابسته، بالارفتن بدهی بیش از حد سازمان های وابسته از قبیل تأمین اجتماعی و بازنشستگی به نظام بانکی در شرایطی که این بنگاه ها متعلق به نسل های مختلف است، فقدان نوسازی و نبود مدیریت مناسب در آنچه که در خدمات عمومی به مردم نقش مهم دارند از قبیل هواپیمایی آسمان، اجرانشدن قانون بازنشستگان بیمه روستاییان و عشایر، افزایش نرخ بیکاری، سوءمدیریت در سازمان بازنشستگی کشور و بسیاری از شرکت های وابسته، فقدان رسیدگی به اوضاع معیشتی و رفاهی بازنشستگان و ارائه نشدن خدمات از طریق صندوق های بازنشستگی،​ تخصیص نیافتن منابع و نبود برنامه ریزی لازم جهت توانمند سازی تعاونی ها، عدم تدوین و تصویب و اجرایی کردن سند کار شایسته، عدم اصلاح ساماندهی نظام اطلاعاتی بازار کار و همچنین مشکلات دیگر این وزارتخانه و حرکت به سمت رکود.

دستورکار های جلسه علنی امروز
قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس درخصوص دستور کار مجلس گفت: اولین دستور کار بررسی استیضاح علی ربیعی وزیر کار رفاه و امور اجتماعی خواهد بود.
وی ادامه داد: بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و همچنین طرح یک فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی و اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، گزارش کمیسیون حمایت از تولید ملی در مورد اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار دیگر دستور کار امروز خانه ملت خواهد بود.

رنجبرزاده در صحن علنی؛ تشریح نحوه رسیدگی به استیضاح ربیعی
عضوهیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نحوه رسیدگی به استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تشریح کرد.
اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس در جلسه علنی امروز (سه شنبه، ۲۲ اسفند) به تشریح نحوه برگزاری جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و گفت: طبق توافق صورت گرفته بین استیضاح کنندگان و وزیر، این جلسه سه ساعت به طول خواهد انجامید.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: آقایان محمدقسیم عثمانی، حسین مقصودی، ابوالفضل حسن بیکی، شهاب نادری، محمدحسین فرهنگی و فریدون حسنوند به عنوان متقاضیان استیضاح سخنرانی می کنند و بعد از آن وزیر تعاون به مدت یک ساعت صحبت خواهد کرد و بعد از دفاع وزیر، محمدرضا پور ابراهیمی و غلامرضا تاجگردون صحبت خواهند کرد.
این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: براساس توافق صورت گرفته استیضاح کنندگان نیم ساعت کمتر از دو ساعت پیش بینی شده و وزیر یک ساعت کمتر از سه ساعت پیش بینی شده صحبت خواهند کرد که بر این اساس ساعت جلسه استیضاح به جای ۵ ساعت، ۳ ساعت به طول خواهد انجامید.

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی، حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهوری، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیدتقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی برای همراهی وزیر تعاون در صحن علنی حاضر شدند.
رئیس دفتر رئیس جمهور و وزیر دادگستری  نیز به جمع اعضای کابینه حاضر در جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس پیوستند.
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت