یکشنبه،۲اردیبهشت۱۳۹۷
کد: 167965
انفجار و تیراندازی شدید در اطراف کاخ پادشاه سعودی؛

آیا در عربستان کودتا رخ داده است؟

 

برخی منابع در شبکه های اجتماعی با انتشار ویدیوهایی از انفجار و تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاه عربستان در ریاض خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،برخی منابع در شبکه های اجتماعی با انتشار ویدیوهایی از انفجار و تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاه عربستان در ریاض خبر دادند.

برخی منابع در شبکه های اجتماعی با انتشار ویدیوهایی از انفجار و تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاه عربستان در ریاض خبر دادند.
به گزارش اعتدال، برخی منابع در شبکه های اجتماعی ویدیوهایی منتشر کردند که حاکی از وقوع انفجار و تیراندازی در نزدیکی کاخ ملک سلمان پادشاه عربستان در ریاض پایتخت این کشور است.
به گفته این منابع، کودتایی علیه پادشاه عربستان در جریان است و کاخ وی تخلیه شده است.
خبرگزاری اسپوتنیک نیز اعلام کرد که تیراندازی در داخل محل اقامت محمد سلمان ولیعد سعودی رخ داده است.
همچنین خبرهای دیگری حاکی است که سلمان بن عبدالعزیر پادشاه عربستان به محل امن منتقل شده است.
شبکه های اجتماعی نیز فیلمی ویدیویی را پخش کردند که صدای تیراندازی از داخل یکی از کاخ های پادشاهی واقع در منطقه الخزامی در پایتخت سعودی به گوش می رسد.
غانم الدوسری یک فعال حقوق بشر سعودی نیز ویدیویی را منتشر کرد که نشان می دهد تیراندازی نزدیک کاخی رخ داده که گفته می شود مقر اقامت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است.
وی به نقل از یک منبع در دیوان پادشاهی سعودی اعلام کرد که پادشاه به پایگاه هوایی نظامی منتقل شده است.
رسانه ها به نقل از یک مقام سعودی اعلام کردند که ماجرای شنبه شب ریاض مربوط به تیراندازی به سوی یک پهپاد اسباب بازی در نزدیکی کاخ پادشاه در ریاض بوده است.
به گفته وی این پهپاد نزدیک کاخ الخزامی در حال پرواز بوده و از راه دور کنترل می شده است.
رویترز هم به نقل از مقام های سعودی افزود: پهباد یادشده با تیراندازی نیروهای امنیتی کاخ سلطنتی ساقط شده است.
روزنامه میرور نیز به نقل از برخی منابع در شبکه‌های اجتماعی از «تیراندازی شدید» در نزدیکی کاخ پادشاهی در ریاض خبر داد.
العالم گزارش می‌دهد، برخی فعالان سعودی در توئیتر با راه انداختن هشتگ «تیراندازی در محله الخزامی» شهر ریاض فیلم‌هایی منتشر کرده‌اند که بنا بر ادعای آن‌ها حادثه تیراندازی در نزدیک کاخ ملک سلمان را نشان می‌دهد. این کاربران با انتشار ویدیوئی‌های که در آن صدای تیراندازی ممتد به گوش می‌رسد، از تداوم تیراندازی‌ها خبر می‌دهند.
راشاتودی و برخی منابع صهیونیستی هم صحت این خبر را تأیید نکرده‌اند و تنها به گزارش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی مبنی بر وقوع تیراندازی استناد دارند.
برخی گزارش ها حکایت از پرواز جت های ارتش سعودی در سطح پایین بر فراز اسمان ریاض دارد.
مارقریتا استانکاتی خبرنگار وال استریت ژورنال در دبی نوشت: کوتایی در کار نیست. ظاهرا یک پهباد (اسباب بازی) به کاخ ملک سلمان نزدیک شده بود و به همین دلیل ساقط شد.
عمر خلیفه روزنامه نگار مصری نوشت: حامیان بن سلمان می گوید در ریاض خبری از درگیری نیست، اما ویدیوها همگی نشان از تیراندازی های شدیدی در پایتخت سعودی دارد.
حیدر سومری خبرنگار عراقی نوشت: بزودی همه چیز روشن می شود. برخی گزارش ها می گویند که تیراندازی ها بابت یک پهپاد بوده است. اما این میزان از تیراندازی برای یک پهباد، با عقل جور در نمی آید
عوض الفیاض خبرنگار «ام بی سی» سعودی نوشت :یک پهباد اسباب بازی به منطقه ممنوعی و نزدیکی به ایست بازرسی نزدیک شده بود و ماموران مجبور به ساقط کردن آن بودند.
علی شهابی، مدیر بنیاد عربی در واشنگتن به نقل از منابعهود نوشت: تیراندازی در ریاض تایید شده اما موضوع جدی نیست و بزودی بیانیه ای در این خصوص انتشار پیدا می کند.
علی الاحمد تحلیلگر عرب در واشنگتن: ممکن است گزارش ها در مورد پرواز یک پهباد بر فراز کاخ ملک سلمان درست باشد اما این نشان می دهد که حاکمان سعودی چه مقدار از وقوع یک کودتا در هراسند
پلیس ریاض از تیراندازی به یک پهپاد خبر داده است.
رویترز از قول یک مقام سعودی نوشت: ملک سلمان در زمان ساقط کردن پهپاد، در کاخش نبود
شبکه خبر اعلام کرد: گفته می‌شود پادشاه سعودی با یک کامیون از کاخ فراری داده شده است.
براساس برخی گزارش های تایید نشده، ملک سلمان به پناهگاهی امن در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی منتقل شده است.
اورشلیم پست به نقل از منابع تأییدنشده نیز از تیراندازی و انفجار در نزدیکی محل اقامت ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در ریاض خبر داد. براساس گزارش اورشلیم پست، برخی از منابع با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از صحنه درگیری در توییتر گفته‌اند که این تیراندازی بخشی از یک پروژه کودتا علیه ملک سلمان بوده و شاه سعودی نیز از محل اقامتش فراری داده شده است. اورشلیم پست اعلام کرده که قادر به تأیید مستقل این خبرها نیست.
اسپوتنیک‌ عربی خبر تیراندازی در کاخ سعودی را تائید کرد.
برخی گزارش‌ها در فضای مجازی حاکی از ان است که تیراندازی‌ها در نزدیکی کاخ پادشاه سعودی مربوط به یک پهپاد است که به کاخ نزدیک شده بود و مورد هدف قرار گرفته است.
سانه فلسطینی maan به نقل از برخی منابع اسرائیلی نوشت که تبادل آتش بین شاهزادگان در کاخ بن سلمان اتفاق افتاده است
درپی درگیری شدید در اطراف کاخ آل سعود در ریاض، منابع توئیتری نزدیک به پادشاهی از انتقال فوری ولیعهد این رژیم به نقطه‌ای نامعلوم خبر دادند.
درگیری ها با سلاح سبک انفرادی در حد کلاش و ژ ۳ در داخل کاخ الخزامی محل استقرار بن سلمان ولیعهد عربستان بوده و همینطور ادامه دارد.
به محض آغاز درگیری ها هم بن سلمان ولیعهد و هم خود سلمان شاه عربستان از محل خارج شده و کاخهایشان هم در سه لایه به محاصره کامل نیروهای ویژه و زره پوشهای مجهز به تسلیحات سنگین در امده اند.
منابع وابسته به معارضان سعودی در خبری که مورد تأیید قرار نگرفته اعلام کردند یک افسر ارشد نیروی زمینی عربستان سعودی با هویت مشخص احتمالا برای کودتا و قتل شاه و ولیعهد تلاش کرده است.
منابع منطقه ای خبر کشته شدن ۸ نفر از گارد کاخ محل تیراندازی می دهند.
پادشاه سعودی تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفت
انتقال شاه و ولیعهد سعودی به پایگاه نظامی در اطراف ریاض که تحت حفاظت مستقیم نیروهای آمریکایی قرار گرفته اند.
آسمان بر روی کلیه پروازهای تجاری و نظامی بسته و گارد ویژه بن سلمان زمین و آسمان را بدست گرفته بالگردهایی که در آسمان هستند هم مربوط به گارد ویژه بن سلمان هستند.
برخی منابع سعودی از اصابت گلوله به دستان ملک سلمان (پادشاه سعودی) خبر دادند و گفتند که وی به بیمارستان منتقل شده است.
یک کاربر سعودی مدعی شد: ماجرا یک عملیات اطلاعاتی بوده برای شناسایی افراد متمایل به کودتا و‌در ساعات آینده دستگیری‌هایی صورت خواهد گرفت.
نیروهای سعودی به یک پهپاد تیراندازی می‌کرده‌اند
خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات ارشد سعودی گزارش داد که نیروهای امنیتی این کشور به سوی یک پهپاد اسباب‌بازی تیراندازی کرده و آن را منهدم کرده‌اند.
بنابر گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی پلیس ریاض نیز اعلام کرده که این پهپاد در منطقه خزامی (محل اقامت شاه سعودی) شناسایی شده و تیراندازی از سوی نیروهای حاضر در یک پاسگاه پلیس در همین منطقه و بنا به دستور نیروهای مافوق صورت گرفته است.
توضیح خبرگزاری رسمی عربستان درباره حادثه امشب ریاض
به دنبال انتشار اخباری درباره تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاهی عربستان، خبرگزاری رسمی سعودی‌ها (واس) به عنوان اولین رسانه رسمی ریاض گزارشی در این باره منتشر کرد.
در این گزارش آمده است، سخنگوی رسمی پلیس ریاض اعلام کرد، پلیس ساعت ۱۹:۵۰ روز شنبه به وقت محلی به پرواز درآمدن یک هواپیمای کوچک بی‌سیم تفریحی را در محله الخزامی ریاض رصد کرده است. محل برخاستن این پهپاد مشخص نیست.
وی ادامه داد: یک هواپیمای بدون سرنشین تفریحی بدون مجوز در این منطقه در حال پرواز بوده و نیروهای امنیتی مطابق با دستوراتی که گرفته‌اند، در این زمینه اقدام کرده‌اند.
براساس گزارش خبرگزاری عربستان، مقام‌های سعودی در حال انجام بررسی‌های لازم درباره وضعیت به وجود آمده هستند.
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت