سه شنبه،۴اردیبهشت۱۳۹۷
کد: 168077

رئیس جمهور: اگر برجام به هم بخورد، آمریکا بالا‌ترین هزینه سیاسی و تاریخی را می‌دهد

 

رئیس جمهور با بیان اینکه در ۴۰ سال اخیر در برابر توطئه‌ها ایستادیم گفت: امروز اگر برجام به هم برخورد بالا‌ترین هزینه سیاسی و تاریخی متحمل آمریکا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز در جلسه توسعه و برگزیدگان آذربایجان شرقی و افتتاح همزمان پروژه‌های زیربنایی و اقتصادی با اشاره به اعیاد شعبانیه اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) پیامبر رحمت، خلق زیبا و همه خوبی‌هاست و این ماه نیز ماه پیامبر(ص) است که در این ایام مبارک میهمان مردم آذربایجان هستیم.

وی افزود: همیشه در سفر به آذربایجان و تبریز از میهمان نوازی مردم این خطه روحیه می‌گیرم و از پیوستگی مردم با آزادی، آزادگی و انقلاب خوشنود می‌شوم چرا که تبریز از جمله پایه‌ها و ستون‌های انقلاب‌های کشور بوده است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به قیام مردم تبریز در سال ۱۳۵۶ ابراز داشت: اگر این حرکت مردم تبریز نبود به این آسانی انقلاب اسلامی ایران پیروز نمی‌شد.

وی با بیان اینکه مردم در همه زمینه‌ها با حمایتشان سبب موفقیت دولت و نظام می‌شود ادامه داد: طرح‌های دولت زمانی موفق می‌شود که مورد حمایت مردم قرار گیرد و تمام موفقیت‌های دولت زیرسایه امید و اعتماد مردم محقق شده است.

روحانی با بیان اینکه عبور از مشکلات کار آسانی نبود، ادامه داد: البته این به معنای این نیست که مشکلات تمام شده است. مشکلات هنوز وجود دارد و اساسا نمی‌شود که انسان روزی از خواب بیدار شود و ببیند مشکلی نیست، حالا مشکلات یا سخت هستند یا معمولی اما خدا ما را ساخته است تا با مشکلات، جهل، فقر و عقب‌ماندگی یا حوادث طبیعی مقابله کنیم و با مبارزه و مقابله قدم به قدم پیش برویم.

رئیس جمهور با اشاره به زلزله اخیر بیان کرد: شاید برخی از مشکلاتی پیش آمده تقصیر خود ما باشد مثلا در این زلزله‌های اخیر ما به دو روستا سفر کردیم که در کنار یکدیگر بودند که در هر دوی آن‌ها زلزله تاثیر گذاشته بود اما یک روستا که خانه‌هایشان بازسازی شده بودند سالم مانده بود و روستای دیگر به شکل کامل تخریب شده است و در آن تنها یک خانه سالم مانده بود. وقتی ما از صاحب آن خانه علتش را پرسیدیم گفت که من خانه‌ام را دقیق ساخته بودم.

وی همچنین ادامه داد: بنابراین اگر ما گاهی با مشکلاتی روبه‌رو می‌شویم دلیلش این است که خودمان کم کاری کردیم.

روحانی با بیان اینکه کشور ما در شرایط متفاوتی با سایر کشور‌ها قرار دارد تصریح کرد: این حساسیت‌ها از مدت‌ها قبل از انقلاب نیز وجود داشت و طوایف و گروه‌هایی از خیلی قدیم در این منطقه بوده و هستند که نسبت به ایران حسادت کرده و می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه با روی کار آمدن انقلاب اسلامی این حساسیت افزایش یافت ادامه داد: چشم‌های طمع‌کاری نسبت به این سرزمین وجود دارد و ما حتی این موضوع را قبل از انقلاب نیز مشاهده می‌کردیم و اکنون که منافعشان به خطر افتاده بیشتر در پی مشکل تراشی هستند.

وی با بیان اینکه در ۴۰ سال اخیر در برابر توطئه‌ها ایستادیم، تصریح کرد: باید در برابر توطئه‌ها وحدت، انسجام و برنامه‌های دقیقی اجرا کنیم تا جایگاه کشورمان را حفظ کنیم.

رئیس‌جمهور همچنین ادامه داد: جایگاه ایران یک جایگاه فوق‌العاده‌ای است و نقاط مهم و حساسی از جمله دریای عمان، خلیج‌فارس، تنگه هرمز، اقیانوس هند در کنار سرزمین ما قرار دارد.

وی به سالگرد حادثه طبس اشاره کرد و افزود: در این حادثه مشاهده کردیم که چگونه آمریکایی می‌خواستند در امور داخلی کشورمان دخالت کنند و در این ارتباط برنامه‌ریزی کرده بودند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز دنیا درگیر جنگ اراده‌هاست ادامه داد: اراده ما در برابر اراده دشمنان قرار گرفته و امروز شاهد آنیم که اراده ما آن‌ها را شکست داده است.

وی همچنین ادامه داد: ما در برابر اراده‌ها ایستادگی کردیم و در پیمان‌هایمان با دنیا، منافع ملی را در نظر گرفتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در نقطه‌ای قرار گرفتیم که هزینه دشمن را بالا بردیم، ادامه داد: اگر سیاست خارجه در مقابل اراده‌ها کم هزینه دهد یعنی سیاست خارجه ما موفق بوده که این مهم با همکاری همه ارگان‌ها، رهبری و مردم صورت گرفته است.

وی با اشاره به برجام تصریح کرد: امروز اگر برجام بهم برخورد بالا‌ترین هزینه سیاسی و تاریخی متحمل آمریکا می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: امروز که دولت ترامپ به عنوان بی‌اخلاق‌ترین و بی‌تعهد‌ترین دولت آمریکا است نمی‌تواند برجام را لغو کند چرا که آمریکا و اروپا متحمل سنگین‌ترین هزینه‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه مسئله برجام ایران هراسی را از بین برده است تصریح کرد: هنر ما در برجام ایجاد جدایی بین آمریکا و اروپا بود که اروپایی‌ها در مقابل آمریکا ایستادند.

رئیس‌جمهور همچنین ادامه داد: همه ما خوب می‌دانیم که آمریکا چقدر به واسطه سازمان ملل، دنیا را تاراج کرده و از عربستان پول گرفته ولی امروز در مسیری قرار گرفتیم که اگر آمریکا نخواهد تعهدش را انجام دهد متحمل هزینه سنگینی می‌شود.

روحانی با بیان اینکه ملت ایران از هر زمان آماده‌تر است، افزود: در مسئله ارز اگر تدابیری اتخاذ نمی‌کردیم و پشتیبانی‌های رهبری، مجلس، قوه قضاییه و مردم نبود دولت نمی‌توانست در این امر موفق شود.

وی در ادامه افزود: نباید در مسئله ارز منافع ۸۱ میلیون نفر را پای یک عده‌ای خُرد بریزیم لذا در آینده تصمیمات قاطع و محکم‌تری خواهیم گرفت.

رئیس جمهور با بیان اینکه نباید به هیچ عنوان برای آینده کشور نامید باشیم، عنوان کرد: نباید فکر کنیم کشور در آینده با معضل بزرگی مواجه می‌شود که با کمک مردم همه مشکلات را برطرف می‌کنیم و در مسیر پیشرفت گام برخواهیم داشت.

روحانی تاکید کرد: ما با هم پیمان بستیم تا با هم حرکت کنیم و با هم ادامه دهیم تا مشکلات پیشرو را برطرف کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به وعده‌های انتخاباتی‌اش تصریح کرد: در انتخابات به مردم وعده‌هایی دادیم و برخی‌ها فکر می‌کنند به فکر تحقق قول نیستیم این در حالی است که روزی نبوده که آن وعده‌ها را دنبال نکرده نباشم و در راستای تحقق این وعده‌ها گام‌های خوبی برداشتیم.

وی در ادامه با اشاره به روابط خارجی اظهار کرد: در مسیر رشد و توسعه کشور روابط خود را با جهان به ویژه همسایگانمان افزایش دادیم و در این راستا کمک‌هایی به منطقه کردیم.

 روحانی در بخش پایانی سخنان خود به افتتاح چندین طرح پروژه در آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: امروز شاهد افتتاح چندین پروژه با اعتباری افزون بر سه هزار میلیارد تومان بودیم و همچنین اعتبار شش هزار میلیارد تومانی دیگر در این استان در حال کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی است.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت