چهارشنبه،۱۲اردیبهشت۱۳۹۷
کد: 168373

ادعا‌های مغرب درباره دلایل قطع رابطه با ایران

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،وزیر خارجه مغرب ادعا‌هایی درباره دلیل قطع رابطه کشورش با ایران مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،وزیر خارجه مغرب ادعا‌هایی درباره دلیل قطع رابطه کشورش با ایران مطرح کرد.

 “ناصر بوریطه” وزیر خارجه مغرب در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره درباره دلایل قطع رابطه با ایران گفت: ما مستندات حمایت حزب الله از جبهه پولیسارو را به ایران ارائه کردیم، اما ایران پاسخی در این زمینه به ما نداده است.

وی افزود: ما روابط خود با ایران را به دلایلی که به امنیت شهروندانمان مربوط می‌شود، قطع کردیم.

بوریطه در ادامه مدعی شد که دیپلمات‌های ایران از جبهه پولیسارو حمایت کردند.

وی افزود: ما مستنداتی دال بر حمایت‌های نظامی حزب الله از جبهه پولیسارو در اختیار داریم.

وزیر خارجه مغرب مدعی شد که حزب الله از طریق سفارت ایران در الجزایر از پولیسارو حمایت کرده است.

مغرب ساعتی پیش با متهم کردن ایران به حمایت از «جبهه پولیسارو» در مناقشه صحرای غربی روابطش با ایران را قطع کرد. این کشور همچنین اعلام کرد سفارتش در تهران را تعطیل خواهد کرد. مراکش سفیر ایران را هم اخراج کرده است.

وزیر خارجه مغرب در جمع خبرنگاران اعلام کرد این کشور سفارتش در تهران را تعطیل کرده و سفیر ایران در رباط را اخراج خواهد کرد.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که «جبهه پولیسارو» و پادشاهی مغرب بر سر کنترل آن مناقشه دارند.

جبهه پولیسارو سازمانی سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعماری اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیسارو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ از این منطقه و تقسیم آن بین مغرب و موریتانی به مخالفت با این دو کشور پرداخت. موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند اما مغرب تمام منطقه صحرای غربی را ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیسارو به مقاومت علیه مغرب ادامه داده است.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت