شنبه،۲۲اردیبهشت۱۳۹۷
کد: 168848

طرحی که ۱۲میلیون خانوار ایرانی را ۵ساله صاحب‌خانه می‎کند

 

با اجرای ملی طرح موفق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ساخت خانه‌های باکیفیت روز و قیمت ارزان، می‌توان در یک بازه زمانی ۵ساله برای ۱۲میلیون خانوار ایرانی خانه شخصی لوکس ساخت و اصل قانون اساسی را محقق نمود.

به گزارش احرارگیل ، می‌توان با اعتماد به الگوی ساخت مسکن اجراشده توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ۱۲ میلیون خانوار ایرانی؛ ۵۰ درصد کل خانوارهای کشور؛ خانه‌های شخصی با ۵۰۰ متر زمین و ۱۵۰ متر زیربنا ساخت. هزینه ساخت این خانه‌های شخصی با فناوری مدرن امروزی تنها ۸۱ میلیون تومان است که اگر مردم به‌طور مطلق در تأمین هزینه‌های ساخت مشارکت نکنند و تمام هزینه ساخت را دولت از منابع عمومی پرداخت کند به ۹۷۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱۳۳ میلیارد دلار نیاز دارد (دلار به‌نرخ روز در بازار و معادل ۷۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده است)، این رقم به‌راحتی با هدایت منابع بانکی که بازگشت قطعی دارد (مانند بازگشت ۹۸درصدی وام‌های پرداختی به مسکن مهر) تولید و اشتغال را فعال خواهد کرد.

پرداخت ۸۱ میلیون تومان برای دارا شدن یک خانه شخصی ۵۰۰متری بسیار اندک است و قریب به اتفاق خانوارهای ایرانی از عهده پرداخت این هزینه اندک برمی‌آیند. مردم با وضعیت بی‌منطق کنونی چند برابر این مبلغ را برای زندگی در آپارتمان‌های تنگ و تاریک هزینه می‌کنند و در یک برآورد ساده؛ هزینه ساخت این تعداد خانه مسکونی که نیمی از ۲۴ میلیون خانوار ایرانی را صاحب خانه شخصی می‌کند توسط خود مردم قابل تأمین است.

در حال حاضر ۶۰ درصد از مردم ایران در خانه شخصی (عموماً در شهرستانها و روستاها در خانه‌هایی با متراژ پایین و بی‌کیفیت) زندگی می‌کنند. با اجرای این طرح، نه‌تنها مشکل مسکن ۵ دهک پایین جامعه خواهد شد، و در بلندمدت قابل تعمیم به تمام خانه‌های کشور است، بلکه به استاندارد بسیار بالایی در سکونت هم دست پیدا می‌کنیم. هم‌اکنون ۰٫۱ درصد یعنی تنها ۳۲ هزار و ۸۹۶ واحد مسکونی با مساحت بالاتر از ۵۰۰ متر در کشور وجود دارد که رقمی بسیار اندک و تقریباً نشانی از درصدی از مردم است که در خانه‌های لوکس زندگی می‌کنند، یعنی با اجرای طرح سپاه ۱۲ میلیون ایرانی دیگر هم می‌توانند در خانه‌هایی سکنی گزینند که با استانداردهای رایج فعلی لوکس محسوب می‌شود.

حل مشکل مسکن در سطح ایران و به‌گردش درآوردن چرخ‌های اقتصادی کشور که نتیجه آن رونق تولید و افزایش اشتغال است تنها به ۱۳۳ میلیارد دلار نیاز دارد. رونق ساخت‌وساز با ساخت خانه‌های شخصی نه‌تنها رفاه مردم را به‌طور جهشی افزایش می‌دهد، بلکه تمام زنجیره‌های تولید را فعال و چنان حجمی از اشتغال ایجاد می‌کند که بحران بیکاری به‌طور کامل رفع خواهد شد.

علی طیب‌نیا وزیر سابق اقتصاد در سال ۹۴ اعلام کرد که برای ساخت هر ۶۴ متر مسکن ۱ شغل ثابت و ۰٫۸ شغل غیرثابت ایجاد می‌شود، بنابراین برای ساخت ۱۲ میلیون واحد ۱۵۰متری ۲٫۳ شغل ثابت و ۱٫۸ شغل غیرثابت یعنی سالی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ثابت و ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار شغل غیرثابت در یک دوره زمانی ۵ساله (هرساله) ایجاد می‌شود. اگر رقم ۱۳۳ میلیارد دلار در بازه زمانی ۵ساله هزینه شود سالی ۲۶٫۵ میلیارد دلار هزینه می‌شود که در عمل نیازی به ورود آن‌چنانی دولت ندارد و با روش‌هایی ساده‌تر هم قابل انجام است.

در کم‌کاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت راه و شهرسازی که در ۴۰ سال گذشته روزمرگی کرده و هنوز با فرقون و آجر و سیمان و با قیمت‌هایی تا ۴ برابر و حتی بیشتر از استاندارد ساخت‌و‌ساز می‌کنند، سپاه توانسته است هزینه ساخت با فناوری روز را به ۵۵۰ هزار تومان برای هر مترمربع کاهش دهد. ضمن اینکه به‌دلیل فناوری برتر که عایق قدرتمند صوتی و گرمایشی و سرمایشی هم هست، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف انرژی مانند گاز و برق هم خواهد شد و باعث می‌شود دولت سهم کمتری از نفت و گاز را به داخل تزریق کرده و توان صادرات بیشتر و دسترسی به منابع ارزی بالاتری داشته باشد، ضمن اینکه افزایش حجم کار؛ صرفه‌های نسبت به مقیاس را باعث شده و هزینه را می‌توان از ۵۵۰ هزار تومان هم پایین‌تر آورد.

مجموع معوقات بانکی دولتی و غیردولتی کشور در ابتدای سال گذشته (۱۳۹۶) ۲۱۴ هزار میلیارد تومان بود که بی‌تردید در سال منتهی به بهار ۹۷ افزایش یافته است، یعنی با پس‌گرفتن و وام دادن مجدد وام‌های معوق (و یا سوخت‌شده) می‌توان ۲۵ درصد از هزینه طرح «انقلاب در ساخت خانه برای ملت ایران» را تأمین کرد. می‌توان وضعیت تأمین مالی اصلاح زیربنایی وضعیت مسکن ایران را در جدول زیر طی بازه زمانی ۵ساله به‌روش زیر توضیح داد.

نیازی به توضیح نیست که اگر طرح مسکن مهر را که ایراد بلندمرتبه‌سازی و استفاده از شیوه کهنه ساخت‌وساز؛ در خود دارد توانست میلیون‌ها ایرانی را خانه‌دار کرده و برای نخستین بار باعث شد تورم زمین و مسکن از تورم کل کمتر شود؛ و اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد کرد؛ طرح سپاه برای ساخت خانه‌های شخصی با فناوری روز یک انقلاب تمام‌عیار در مسکن ایجاد کرده و رفاه ملت ایران را به‌شکل بی‌سابقه‌ای افزایش خواهد داد.

درحالی که در ۳ دهه گذشته میانگین متراژ خانه‌های مردم آمریکا ۳۰ متر بیشتر شده است، در ایران شاهد کاهش متراژ خانه‌ها و آپارتمان‌های مردم بوده‌ایم. نزدیک به ۳۰ درصد از واحدهای مسکونی در ایران کمتر از ۷۵ متر مساحت دارند، در این میان سهم واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۷۵ متری از کل واحدهای مسکونی ۲۱٫۷ درصد و سهم واحدهای مسکونی کمتر از ۵۰ متر اندکی بیش از ۹ درصد است. اگر مبنای محاسبه واحدهای مسکونی کمتر از ۱۰۰ متر باشد، سهم واحدهایی که متراژ آنها کمتر از هشتاد متر است، از کل واحدهای مسکونی موجود در کشور، به اندکی بیش از ۴۰ درصد می‌رسد. سهم واحدهای مسکونی که متراژ آنها ۸۱ تا ۱۰۰ متر است ۲۵٫۲ درصد و سهم واحدهایی که بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر مساحت دارند ۲۳٫۳ درصد اعلام شده است.

در استانداردهای آلمان، کشوری که ۲۰ درصد ایران مساحت و بیش از ایران جمعیت دارد، متوسط سرانهٔ مسکونی ۷۳ مترمربع است، در حالی که این رقم برای ایران با دارا بودن سرزمینی پهناور ۲۰ تا ۵۰ مترمربع است که نشان می‌دهد یک مدیریت فاجعه‌بار در بخش مسکن اعمال شده است.

طرح مسکن سپاه به‌راحتی می‌تواند حق مردم برای دسترسی به خانه مناسب را که در قانون اساسی تصریح شده است برآورده کند. مانع نشدن و همراهی دولت می‌تواند به‌سرعت وضع را اصلاح کرده و ضمن رفع رکود، ایجاد اشتغال و بهبود اقتصاد، مردم را از بحران مسکن برهاند. این طرح مصداق واقعی مردمی کردن اقتصاد؛ یکی از بندهای اساسی سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب است، و برای اجرا تنها به همراهی دولت نیاز دارد. عدد ۱۲ میلیون خانه (نیمی از خانه‌های موجود) به این معنی نیست که این طرح را نمی‌توان با حجم بیشتر انجام داد و صرفاً تأکیدی است تا ساده بودن طرح را توضیح دهد./تسنیم

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت