چهارشنبه،۲۶اردیبهشت۱۳۹۷
کد: 169089
ادامه سیاست بزک برجام توسط زنجیره ای ها:

مردم! نگران نباشید اگر آمریکا نیست اروپا هست!

 

روزنامه‌های زنجیره‌ای و بزک‌کنندگان برجام در حالی به همراهی اروپا دل بسته‌اند که شواهد حکایت از آن دارد که این جنازه دیگر حرکت نخواهد کرد و باید مراسم کفن و دفن برجام را برگزار نمود!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،روزنامه‌های زنجیره‌ای در شماره‌های دیروز خود به سیاست بزک برجام ادامه داده و از مردم خواستند به همراهی اروپا دل ببندند و نگران نباشند!

روزنامه شرق طی یادداشتی نوشته است: «دولت ترامپ سرانجام از برجام خارج شد. این اتفاق مهمی است اما الزاما یک اتفاق منفی و زیان‌‌بار برای ایران محسوب نمی‌شود. تاثیر این اتفاق را کیفیت رایزنی ایران با اروپا و سایر اعضای باقی‌مانده در این توافق‌نامه در ماه‌های آینده تعیین خواهند کرد.»
نویسنده به افکار عمومی و جامعه کسب و کار کشور نیز نهیب‌زده و افزوده است: «‌ افکار عمومی و جامعه کسب‌وکار در ایران باید بدانند وضعیت کشور هرگز به وضعیت دوران پیش از برجام بر نخواهد گشت.»
روزنامه آرمان نیز در این رابطه تصریح کرده است: « با خروج آمریکا از برجام ۱+۵ به ۱+۴ تبدیل شد و ظاهرا ۴ کشور باقی مانده در برجام تمایلی به تغییر مسیر آن ندارند و تاکنون وقعی به تصمیم آمریکا نگذاشته‌اند. در همین راستا مذاکرات برجامی ادامه دارد.»
روزنامه‌های زنجیره‌ای و بزک‌کنندگان برجام در حالی به همراهی اروپا دل بسته‌اند که شواهد حکایت از آن دارد که این جنازه دیگر حرکت نخواهد کرد و باید مراسم کفن و دفن برجام را برگزار نمود!
دولت که از واکنش سخت و پشیمان‌کننده در صورت خروج آمریکا از برجام و یا نقض آن سخن می‌گفت، بدترین گزینه ممکن یعنی برجام بدون آمریکا را انتخاب کرده و می‌خواهد منافع کشور را با این گزینه تامین نماید!

حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، اروپا را همدست آمریکا در این خیمه‌شب‌بازی ندانیم و گمان کنیم که آنان به دنبال رفتاری منطقی و معقول با ایران هستند و می‌خواهند کار را با تهران پیش ببرند، اما باید بدانیم که در واقعیت چنین توانی نداشته و ندارند.

سران اروپا نیز چنین ادعایی ندارند. «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان روز جمعه در سخنانی در مونستر گفت: «ما نباید خود را قوی‌تر از آنچه هستیم نشان دهیم. اروپا نمی‌تواند به تنهایی خود را به‌عنوان قدرت صلح نشان دهد. باید این مسئله مشخص شود که اصلا تا چه حد می‌توان از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد در صورتی که قدرت بزرگ اقتصادی یعنی آمریکا، دیگر در این زمینه مشارکت ندارد».
ساشا لومان، که در حال حاضر در دانشگاه هاروارد، در مباحث مربوط به تحریم‌های اقتصادی تحقیق می‌کند، می‌گوید اروپا از آغاز نمی‌بایست با تحریم‌های ثانویه‌ واشنگتن موافقت می‌کرد، اما از آنجا که این ‌اشتباه را مرتکب شده حالا جز پیروی از منویات آمریکا چاره‌ای ندارد. زیرا به اعتقاد این کارشناس امروزه کنترل واقعی بر شرکت‌ها و بنگاه‌های اروپایی نه در داخل اروپا بلکه در واشنگتن صورت می‌گیرد.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت