متن کامل بیانیه کمیسیون مشترک برجام پس از نشست وین - پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
متن کامل بیانیه کمیسیون مشترک برجام پس از نشست وین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، کمیسیون مشترک پیگیری برجام، بیانیه ای درباره نشست وین منتشر کرد.

متن کامل این بیانیه به نقل از پایگاه رسمی اتحادیه اروپا و کمیسیون مشترک مذکور به قرار زیر است:
بیانیه ریاست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پس از نشست بیستم و پنجم ماه مه دو هزار و هجده:
نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز بیستم و پنجم ماه مه ۲۰۱۸ بنابه درخواست جمهوری اسلامی ایران به منظور بررسی پیامدهای خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بحث درباره راه پیش رو به منظور حصول اطمینان از اجرای این توافق در همه ابعاد آن، برگزار شد.
براساس مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق هسته ای را برعهده دارد. ریاست نشست امروز کمیسیون مشترک را هلگا اشمیت به نمایندگی از فدریکا موگرینی نماینده بلندپایه اتحادیه اروپا برعهده داشت. این نشست که پس از خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برگزار شد با حضور نمایندگان گروه سه کشور اروپایی و دو کشور دیگر یعنی چین، فرانسه، آلمان، روسیه،انگلستان و ایران در سطح معاونان سیاسی/ معاونان وزرای امورخارجه (کشورهای عضو این گروه) تشکیل شد.
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ابتدای این نشست کمیسیون مشترک با استناد به گزارش یازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که اخیرا منتشر شده است در این نشست حضور داشت. شرکت کنندگان از این واقعیت استقبال کردند که آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر استمرار پایندی ایران را به تعهدات هسته ای مرتبطش تایید کرده است. درعین حال، آنها نقش بیطرفانه و حرفه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی را در این زمینه ستودند. آژانس تنها نهادی است که مسئولیت پایش و راستی آزمایی اجرای تعهدات مرتبط با برنامه هسته ای ایران را براساس برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) و قطعنامه ۲۲۳۱ مصوبه ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد برعهده دارد.
شرکت کنندگان در نشست مذکور، از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای و اعلام اعمال مجدد تحریمهای ایالات متحده ابراز تاسف کردند که براساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برداشته شده بود. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بخشی کلیدی از معماری منع اشاعه هسته ای در جهان و دستاورد دیپلماتیک چشمگیری است که در قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرای اعضاء موردحمایت قرار گرفت.
نشست کمیسیون مشترک (برجام)، این فرصت را فراهم آورد تا به خروج یکجانبه ایالات متحده و پیامدهای آن پرداخته شود و درباره مسیر پیش رو و استمرار اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) باتوجه به تعهدات هسته ای و تعهدات مرتبط با برداشته شدن تحریمها و همچنین مسئله کانال تامین و همکاری هسته ای غیرنظامی بحث شود.
شرکت کنندگان (در نشست امروز) تعهد خود درزمینه اجرای مستمر و کامل و موثر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را با حسن نیت و در فضای مثبت یادآوری و تاکید کردند رفع تحریمهای مرتبط با مسئله هسته ای ایران که امکان عادی سازی روابط اقتصادی و تجاری را به ایران می دهد، بخشی اساسی از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) است.
شرکت کنندگان، آثار سیاسی اعمال مجدد تحریمهای ایالات متحده را پس از نشست گروه کاری اجرای روند رفع تحریمها بررسی کردند. نشست گروه مذکور روز قبل برگزار شد. در این خصوص، شرکت کنندگان (نشست امروز) درباره تلاشهای مشترک باعنایت به حل و فصل عملی مسائل ذیل در چند هفته آتی بحث و تبادل نظر کردند:
– حفظ و تعمیق مناسبات اقتصادی با ایران.
– فروش مستمر نفت و فراورده های نفتی گازی و پتروشیمی و انتقال مرتبط با این مواد
– مبادلات بانکی موثر با ایران
– مناسبات مستمر حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی با ایران
– تامین هرچه بیشتر اعتبارات صادراتی و توسعه راهکارها با مقاصد ویژه در نظام بانکی و مالی و بیمه ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری های مالی و اقتصادی ازجمله حمایت عملی از تجارت و سرمایه گذاری
– توسعه بیشتر و اجرای یادداشت تفاهم و قراردادها بین شرکتهای کشورهای ثالت و همتایان ایرانی آنها
– سرمایه گذاری بیشتر در ایران
– محافظت از فعالان اقتصادی و حمایت قانونی کامل از آنها
– توسعه هرچه بیشتر فضای کسب و کار شفاف و قانونی در ایران
هدف از این تلاشها، حفظ منافع فعالان اقتصادی و سرمایه گذارانی است که با ایران همکاری دارند.
شرکت کنندگان (در نشست امروز) تاکید کردند فعالان اقتصادی که منافع مشروع تجاری را با ایران دنبال می کنند با حسن نیت و براساس تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) فعالیت می کنند و در بالاترین سطح از حمایت برخوردارند همانطور که با اتفاق آراء در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به این مسئله اشاره شده است.
شرکت کنندگان برتعهد خود برای تلاش به منظور حصول اطمینان از جاری بودن این منافع تاکید کردند و توافق کردند که برای این منظور، گفتگوهای خود را در همه سطوح عمیق کنند ازجمله گفتگو در سطح کارشناسان به منظور تلاش برای یافتن راه حلهای عملی برای این مشکلات.
شرکت کنندگان (در نشست وین) توافق کردند تلاشهای جاری خود را در کمیسیون مشترک و همه نهادهای آن در قالب گروه متشکل از سه کشور اروپایی و دو کشور دیگر بویژه در قالب گروه کاری اجرای روند رفع تحریمها تقویت کنند.
ایران پیشنهاد کرد که گام بعدی، جلسه وزرای کشورهای عضو کمیسیون مشترک باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true