عراقچی: اگر به نتیجه نرسیم براساس بند ۳۶ از برجام خارج می‌شویم/با ۴ کشور اروپایی درباره یمن گفتگو می‌کنیم - پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
عراقچی: اگر به نتیجه نرسیم براساس بند ۳۶ از برجام خارج می‌شویم/با ۴ کشور اروپایی درباره یمن گفتگو می‌کنیم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما شرکت کرد.

عراقچی در این برنامه گفت: گفتگوهای ما برای ماندن در برجام شامل دو مرحله است. مرحله اول بسته پیشنهادی انهاست که باید ببینیم شامل چه مواردی می‌شود.

وی ادامه داد: شرکتهای بزرگ اروپایی در امریکا سهام دارند مثل ایرباس که این یکی از چالشهای بزرگ اروپاست و این چالش خود اروپاییهاست. سیستم مالی امریکا در دنیا غالب است و باید ببینیم که ایا اروپاییها میتوانند سیستم یورو را جایگزین کنند یا نه.

عراقچی گفت: شرکتهای متعددی بعد از برجام وارد فضای کسب و کار ایران شدند.

وی ادامه داد: باید این را درک کنیم که اروپایی ها برای همکاری با ایران بدون آمریکا با دو مشکل مواجه هستند. یکی مشکل سیاسی است. آمریکا و اروپا شراکت راهبردی دارند. هر چند که در دو سه سال اخیر دچار شکاف هایی شده اند. اگر اروپایی بخواهند الان از شریک استراتژیک خود فاصله بگیرند و در کنار ایران و روسیه قرار گیرند، این برای آنها کمی هزینه سیاسی دارد. آنها هم تحت فشار هستند که با ایران کار نکنند. از این طرف هم فشار جمهوری اسلامی هم روی اروپا وجود دارد.

عراقچی ادامه داد: اروپایی‌ها به لحاظ فنی هم مشکلاتی دارند. شرکتها بر اساس سیستم سرمایه داری توسط مدیران و هبئت مدیران خود اداره می شوند. همین توتال ۴۰ درصد از سرمایه گذارانش آمریکایی هستند. اینها می خواهند که با حضور در ایران بازارشان در آمریکا صدمه نبیند.

وی ادامه داد: اروپایی ها هستند که اگر می خواهند که ایران در برجام باقی بماند باید این چالش‌ها را حل کنند. ما جدیت اروپایی‌ها را برای حفظ برجام شاهد هستیم، اما اینکه توان آن را هم دارند را باید منتظر بمانیم و طی چند هفته آینده ببینیم.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: اروپاییها باید اقدامی را در شورای امنیت حرکتی انجام دهند که این یکی از شروط ماست. اروپاییها ممکن است هر نیتی داشته باشند اما این ما هستیم که مشخص میکنیم از چه مسیری وارد شویم و‌منافع خود را چطور تامین کنیم.

وی افزود: ترامپ مدعی بود که برجام بدترین توافقنامه ای بود که امریکا امضا کرده است و یکی از ایرادات آن را نبود موضوعات موشکی، دیگری دسترسی‌های نظامی و سومین آن را محدودیت زمانی برای فعالیتهای موشکی و‌ هسته ای ایران دانسته بود که چرا این محدودیتها نامحدود نیست.

عراقچی ادامه داد: اروپا قبول دارد که تا وقتی ایران برجام را اجرا می کند باید از مواهب ان نیز استفاده کند.

وی گفت: ما بحثهای موشکی و حقوق بشری را از برجام جدا کردیم و ترامپ بدنبال پیوند زدن دوباره آنهاست. اروپا باید برجام را به همین شکلی که هست اجرا کنند و به آن پایبند باشند و خارج از آن ما تعهد دیگری نداریم. اگر علاقمند هستند درباره مسایل دیگر بحث کنند باید علاقمندی ما را هم جلب کنند.

عراقچی در ادامه اظهار داشت: مذاکرات موشکی تا به حال نداشتیم و مذاکرات منطقه تنها درباره یمن به دلیل مسایل انسانی و رنجی که آنها میبرند تصمیم گرفتیم با اروپایی‌ها گفتگوهای جداگانه ای داشته باشیم. آقای جابری انصاری با تیمی از ایتالیا، فرانسه، انگلیس و فرانسه درباره یمن مذاکرات را پیش می‌برد.

وی ادامه داد: ممکن است در پایان گفتگوها اگر به نتیجه نرسیم بر اساس بند ۳۶ خارج شویم. آمریکا با خروج‌ خود از برجام خود را از بند ۳۷ محروم کرده و‌ نمی‌تواند از مکانیسم‌های آن استفاده کند. اگر از برجام خارج شویم همه چیز به حالت قبل برمی‌گردد و اروپا و شورای امنیت تحریمهای خود را برمی‌گردانند و ما نیز فعالیتهای خود را از سر میگیریم.

عراقچی گفت: اگر ببینیم مذاکرات خوب پیش می‌رود میتوان زمان را تمدید کرد. ما چند هفته به انها وقت داده ایم و اینکه این‌زمان تمدید شود بستگی به تصمیمات نظام دارد.  در این دو دور گفتگو هنوز نمی‌توانیم بگوییم چه نتیجه ای حاصل می‌شود اگرچه بیانیه پایانی مذاکرات اخیر خوب بود.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: جمعه گذشته بیانیه ای که در کمبسیون‌مشترک‌ منتشر شد از بیانیه موگرینی بهتر است و حرکت خوبی دنبال شده است. شروط ما منتقل شده و‌ وضعیت ما‌ روشن است. از این پس مذاکرات کارشناسی دنبال می‌شود با حضور ما‌ تا اگر بسته مورد رضایت ما نبود از همین ابتدا مشخص شود و قدم به قدم پیش برویم.

مذاکره کننده ارشد ایرانی ادامه داد: پیشرفت دو‌ هفته اخیر چشم اندازی به من داد که بگویم وضعیت روشنتر است اما اینکه به آن میرسیم یا نه هنوز نمیتوانیم قضاوت کنیم.

وی ادامه داد: برجام‌ به هیچ‌چیز دیگری ربط ندارد و بجز یمن وارد هیچ‌گفتگو و‌ مذاکره ای‌ نخواهیم شد.

عراقچی گفت: به اروپایی‌ها اصلا نمی توان خوشبین بود. ما در دیپلماسی بر اساس خوشبینی یا بد بینی کار نمیکنیم بخصوص اینکه موارد منفی از گذشته داریم که کودتا از نمونه های ان است. ما با چهار کشوری که علیه ما جبهه بندی کرده اند مذاکره میکنیم و‌کماکان در جبهه انقلاب اسلامی خود هستیم و انها در جبهه مقابل هستند.  برجام براساس بدبینی شکل گرفته است.

وی افزود: در برجام‌منافع بسیاری کسب کردیم که امریکا احساس کرد ضرر کرده و‌خارج شد. با اروپاییها هم بر اساس اعتماد عمل نمیکنیم بلکه بر اساس تضمینها و شروط مقام معظم رهبری کار را دنبال میکنیم. اگر اروپا قادر باشد که بسته پیشنهادی مورد رضایت ما را اریه دهد ما قادر خواهیم بود که تضمینهای لازم را نیز از انها بگیریم.

عراقچی گفت: اف ای تی اف برای مقابله با پولشویی و ‌مقابله با تروریسم است. شورای امنیت و‌اف ای تی اف، القاعده داعش طالبان و النضره را جزو‌گروههای تروریستی قرار داده اند. ما با چالش تروریسم‌واقعی مواجهیم و از سوی دیگر تلاش برای جای دادن گروههای مقاومت در لیست تروریستی مواجهیم. ما در نزدیکی تولید مواد مخدر و قاچاق ان هستیم که باندهای تبهکار‌ پولشویی میکنند و ما باید با ان مبارزه کنیم که راه ان شفافیت وضعیت مالی و بانکی است. با همکاری با اف ای تی اف میتوانیم جلوی این گروههای تروریستی را بگیریم و از سوی دیگر باید جلوی سو استفاده و‌ ورود گروههای مقاومت به لیست تروریستی را بگیریم که ایجاد تعادل بین این دو‌کار دشواری است که باید دنبال کنیم.

معاون وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: صدمه بزرگ امریکا به برجام تخریب فضای کار شرکتهای خارجی در ایران بود که در جلسات کمیسیون مشترک این بحث را دنبال میکردیم. اگر ما از برجام خارج شویم تحریمها بازخواهد گشت اما‌ دیگران هم خسارت خواهند دید، زیرا برجام یک‌توافق سیاسی و امنیتی است که یک‌بحران هسته ای را با گفتگو از بین برد و‌ تبعات زیادی برای منطقه و نظام عدم اشاعه خواهد داشت.  منطقه ما بدون برجام‌ بهتر و امن‌تر نخواهد شد زیرا اولویت اول برجام امنیتی بود و بعد سیاسی و حیثیتی و‌ در آخر اقتصادی.

وی افزود: موضع گیری اروپا در مقابل آمریکا در کیس برجام را من [در جای دیگری] سراغ ندارم که یک دقیقه بعد خانم موگرینی علیه رییس جمهور آمریکا موضع بگیرد. ما باید از این شکاف استفاده کنیم. الان ایران و‌ همه جهان هستند در مقابل آمریکا در حالیکه در گذشته برعکس بود اما هدف ما برداشته شدن تحریمهاست.

عراقچی اظهار داشت: تا الان حرکت ما‌ خوب‌ بوده است. برجام‌موفق‌ شد در دوره ای، بسیاری از هزینه هایی که به کشور‌ تحمیل شده بود را برداشت و الان دنبال بستن وزنه های سنگین تحریم به ما هستند تا دست و‌ پای ما را ببندند. بر همین اساس زمان به زیان ما نیست. الان‌که می‌توانیم با اروپاییها کار را دنبال کنیم‌ دلیلی ندارد که هزینه بازگشت تحریمها را زود برای خود بخریم.

وی افزود: قبل از تحریمهای نفتی فروش نفت ما حدود دو و نیم‌میلیون بشکه بود بعد از تحریم پله پله تا ۸۰۰ هزار بشکه رسیدیم و‌در توافق ژنو‌ فروش نفت ثابت ماند و در برجام ظرف ۶ ماه به همان دو‌و‌نیم میلیون رسیدیم و‌ پولش را هم از مسیرهای بانکی‌ گرفتیم.

عراقچی در خصوص مشکلات بانکی گفت: مشکلات بانکی‌ ما یک‌ چهارمش به تحریمهای هسته ای باز می‌گشت. یک‌ مقداری به تحریمهای اولیه و یک سوم به اف تی اف باز می‌گردد. بعد از برجام‌ یک چهارم مشکلات ما درست شده بود. بانکهای ایرانی در اروپا فوق العاده فعال شدند.

معاون وزیر خارجه در خصوص عبارت «تقریبا هیچ» رئیس بانک مرکزی گفت: عبارت تقریبا هیچ آقای سیف زمانی گفته شد که سه ماه از برجام گذشته بود اما الان بسیاری از مشکلات حل شده است. وضعیت بانکی‌ ما بعد از برجام به حالت عادی بازنگشت اما‌ از بن بست خارج شد. الان در حوزه بانکی‌ از اروپایی‌ها می‌خواهیم که تدابیری بیندیشند که روال بانکی ما مانند گذشته پیش برود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true