پنج شنبه،۱۰خرداد۱۳۹۷
کد: 169914
تعرض به دانش‌آموزان

حاشیه‌های یک آموزش و پرورش حاشیه‌ای

 

تعرض به دانش‌آموزان یکی از مدارس غیردولتی غرب تهران توسط یکی از نیروها واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. با انتشار اقرار معلم، اعتراض و شکایت خانواده‌ها ورود مراجع قضایی به این پرونده جدی‌تر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،وزیر آموزش و پرورش به دنبال حادثه آزار جنسی در یکی از مدارس تهران بر لزوم اصلاح روند گزینش نیرو در آموزش و پرورش تأکید کرد

نیره ساری

تعرض به دانش‌آموزان یکی از مدارس غیردولتی غرب تهران توسط یکی از نیروها واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. با انتشار اقرار معلم، اعتراض و شکایت خانواده‌ها ورود مراجع قضایی به این پرونده جدی‌تر شد. وزیر آموزش و پرورش نیز بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش‌آموزان مدرسه منطقه ۲ تهران کرد و از گزینش و نظارت سختگیرانه بر معلمان خبر داد. نظارتی که باید خیلی قبل‌تر از اینها صورت می‌گرفت و به جای درج شرایطی چون قد و وزن و ارزیابی‌های ظاهری که پیش از این مورد نقد واقع شده بود، پیچیدگی‌های شخصیتی، روحی و اخلاقی هر فردی ملاک قرار می‌گرفت. بعد دیگر ضعف نظارتی بر مدارس غیر دولتی است که به رغم دریافت هزینه‌های کلان سالانه از خانواده‌ها، ابعاد نظارتی خاصی وجود ندارد و چه بسا که همانند همین مدرسه حتی مدیر مدرسه هم مواضع بعضاً مبهم و مسئله‌سازی در قبال اسناد بالادستی کشور داشته است. زاویه دیگر این این ماجرا رفتار قابل پیش‌بینی و موج‌سواری فرصت‌طلبان از جنایت رخ داده با مطرح کردن فقدان اجرایی‌شدن سند ۲۰۳۰ است که در نهایت با واکنش رهبر انقلاب در راستای محاکمه و اجرای حدود الهی روی مقصران کمرنگ‌تر شد.
ضمن ارج نهادن به جایگاه معلم به عنوان قشری دلسوز و زحمتکش که به رغم مشکلات مالی همواره حاکم بر نهاد آموزش و پرورش با پاک‌دستی و تلاش در راستای آموزش و تربیت نسل‌های آینده از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند،‌اما فاجعه اخیر رخ داده در یکی از مدارس غیر انتفاعی تهران، قلب عامه مردم را جریحه‌دار و بسیاری از خانواده‌ها را نگران کرد.
به دنبال انتشار فیلم اعترافات فرد خاطی و اعتراضات گسترده خانواده‌ها نسبت به اتفاق رخ داده بود که وزیر آموزش و پرورش در رشته توییت‌هایی به موضوع تعرض به گروهی از دانش‌آموزان مدرسه غیردولتی غرب تهران پرداخت و بر به‌روزرسانی فرایند گزینش تأکید کرد.
تغییر روند گزینش بعد از وقوع جنایت
به‌روزرسانی که شخص وزیر از آن صحبت به میان آورده‌است، همان مورد قابل اهمیتی است که پیش از این در فضای مجازی تحت عنوان «استخدام معلمان خوش‌تیپ» مورد نقد و تمسخر واقع شده بود؛‌چراکه جذابیت بصری به عنوان مؤلفه یادگیری یاد شد و ظاهراً فراموش کردند معلمان علاوه بر تعلیم، وظیفه تربیت دانش‌آموزان را نیز به عهده دارند. اکنون کارشناسان آموزش و پرورش با وقوع جنایت اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که با جدی‌تر کردن بعد نظارتی باید پایش بیشتری در گزینش معلمان صورت گیرد و از آنجایی که انسان‌ها پیچیدگی‌های خود را دارند و نمی‌شود از ظاهرشان قضاوت کرد که چه در درونشان می‌گذرد، لازم است روند گزینش‌ها تغییر کند.
نظارت بر مدارس غیر‌دولتی
حساسیتی که امروز آموزش و پرورش نسبت به سرنوشت فرزندان ‌این مملکت پیدا کرده‌است، لازم بود قبل‌تر از این جنایت وجود داشته باشد. اعتراض عمیق بسیاری از والدین این است که به رغم هزینه‌های کلانی که پرداخت کرده‌اند،‌اما هیچ‌گونه نظارتی نه در بخش گزینش نیرو وجود داشته است و نه در داخل مدرسه کسی مطلع از چنین جنایتی بوده است. این در حالی است که آموزش و پرورش هر ساله در آستانه ثبت‌نام مدرسه بخش وسیعی از زمان خود را صرف هزینه و شهریه مدارس غیر‌دولتی می‌کند و تأکید دارد در این بعد نظارت صورت می‌گیرد.
موج سواری ضد انقلاب 
به دنبال وقایع اخیر بود که موج‌سواری ضد انقلاب شروع شد. ابتدا فرد خاطی را به مرحوم آیت الله حائری شیرازی امام جمعه سابق شیراز نسبت دادند. این در حالی است که فامیل این فرد حائری‌زاده است و تنها شباهت فامیلی موجب جوسازی ضدانقلاب علیه مرحوم حائری شیرازی شد که از مخالفان جدی پیاده‌سازی سند استعماری ۲۰۳۰ در ایران بود.
پس از این، بیت مرحوم آیت‌الله محی‌الدین حائری‌شیرازی (امام جمعه اسبق شیراز) با صدور اطلاعیه‌ای، خبر منتشر شده در برخی شبکه‌های اجتماعی مربوط به انتساب فرد متجاوز به دانش‌آموزان را در یکی از دبیرستان‌های تهران به خاندان این روحانی تکذیب کرد.
دستور رهبر انقلاب و رئیس قوه قضائیه 
در ادامه رسانه‌های خارجی و مخالف و برخی خبرنگاران حامی دولت در رفتاری قابل پیش‌بینی با ماهیگیری از آب گل‌آلود اقدام به قلب واقعیت مسئله تعرض به نوجوانان کردند و این جنایت را حاصل پیاده نکردن سند ۲۰۳۰ در ایران دانستند. در حالی که شواهد گویای واقعیتی غیراز این بود. حال آنکه مطابق اسناد و آمارها در همان کشورهایی که همین سند اجرایی می‌شود، دستورات ویژه‌ای برای کنترل صحیح به دانش‌آموزان داده می‌شود و از سوی دیگر در همان کشورها آمار تجاوز از کلاس‌های متفرقه گرفته تا کنار خیابان‌ها جنجال خبرهای سال سپری شده بوده است.
جالب این است که مطابق با اسناد منتشر شده در فضای مجازی حسین مدرسی، هیئت مؤسس مدرسه‌ای که این حادثه رخ داده است از طرفداران سرسخت کسانی است که حامیان جدی اجرایی شدن این سند هستند.
هرچند که موج‌سواری ضدانقلاب لحظه به لحظه اوج می‌گرفت و رسانه‌های متعدد سعی در چسباندن این مسئله به نظام جمهوری اسلامی و انداختن اتهام به گردن دین به عنوان مانع بزرگ قبح‌زدایی از اخلاق جامعه با اجرای اسناد استعماری چون ۲۰۳۰ کردند، در نهایت با دستور رهبر انقلاب نسبت به این مسئله که در حکمی خطاب به رئیس قوه قضائیه با جنایت خواندن این حادثه، خواستار محاکمه و اجرای حدود الهی روی مقصران و عاملان تعرض به نوجوانان شدند، آب سردی بر پیکر ضدانقلاب ریخته شد. این در حالی است که طبق دستور رئیس قوه قضائیه به رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در اسرع وقت نسبت به رسیدگی قانونی به پرونده مربوط به حادثه تکان‌دهنده یکی از مدارس غرب تهران اقدام می‌شود.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت