پنج شنبه،۱۰خرداد۱۳۹۷
کد: 169921
روحانی پاسخ حرکت در «سطح» سلبریتی‌ها و دوری از «عمق» توده‌ها را گرفت

به وقت افطار!

 

برای یک ملت بزرگ و متمدن هیچ دردی بالاتر از این نیست که رئیس جمهورش به جای حضور در عمق توده ها به سطح سلبریتی‌ها روی بیاورد و به جای نشستن و برخاستن مناسبتی با گروه‌هایی از توده مردم به درون شهرت پیشگان نفوذ کند اما ناگهان همین شهرت پیشگان بعضا وطن فروش به بهانه‌هایی که دشمنان ملت می‌تراشند، دعوت او را پس بزنند تا رئیس جمهور منتخب ملت را تحقیر کنند!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،برای یک ملت بزرگ و متمدن هیچ دردی بالاتر از این نیست که رئیس جمهورش به جای حضور در عمق توده ها به سطح سلبریتی‌ها روی بیاورد و به جای نشستن و برخاستن مناسبتی با گروه‌هایی از توده مردم به درون شهرت پیشگان نفوذ کند اما ناگهان همین شهرت پیشگان بعضا وطن فروش به بهانه‌هایی که دشمنان ملت می‌تراشند، دعوت او را پس بزنند تا رئیس جمهور منتخب ملت را تحقیر کنند! چه دردی بالاتر از اینکه افرادی سطحی اندیش و کم سواد به اسم بازیگر سینما با روحیات ضد دینی و ضد وطنی که حتی حاضر به تولد فرزندشان در ایران نیستند با تحقیر رئیس جمهور دعوت افطاری او را رد کنند و برای او خط و نشان بکشند؟!

حادثه انصراف جمعی از عمدتا بازیگران سینما از افطاری رئیس جمهور، یک بازی باخت-باخت بود. باخت اول آنجاست که رئیس جمهور بازیگر بدنامی را که برای وطن فروشان رسمی و حامیان تحریم ملت ایران، پیام شادی می فرستد و با کمک او برای تولد فرزندش در خارج از «ایران» به امریکا می‌رود و شهرتش به واسطه نیم‌شباهتی است که به یک خواننده پیش از انقلاب دارد، به افطاری دعوت می‌کند و باخت دوم آنجاست که همین بازیگر هتاک به نظام که با همه دولت‌های چپ و راست، رابطه خوبی داشته و سبیلش هم چرب شده است، بهانه مردم را می‌کند و افطاری را نمی‌پذیرد.

سلبریتی ها تا یک سال پیش سفره مردم را چرب می دیدند و امسال چنان در سفره خالی مردم دمیدند که گویی دولت حتی پول یک چلو مرغ ساده را هم ندارد. وقتی جامعه دینی بود و منزلت‌ها عرفی شد، توقعی جز این نمی‌شود داشت که منشأ تولید شخصیت، علم و یک عمر تلاش طاقت فرسا نباشد بلکه محصول حال و حول باشد.
رئیس‌جمهور هر ساله مراسم افطاری را با حضور هنرمندان برگزار می‌کند، امسال با آغاز موج رد دعوت به مراسم افطاری ریاست جمهوری هنرمندان دلایل مختلف و جالبی از توجه به وضعیت بد اقتصادی مردم گرفته تا آزادی زندانی سیاسی و ممنوع التصویری بهروز وثوقی برای حضور نیافتن در این مراسم بیان کرده‌اند!
این برخورد با رئیس‌جمهور درس عبرتی است برای کسانی که روی محبوبیت بازیگران برای رسیدن به اهداف سیاسی حساب باز کرده‌اند. حال می‌شود از روی مواضع به اصطلاح سیاسی برخی هنرمندان متوجه شد که آنها حتی در درک ساده‌ترین مسائل سیاسی هم با مشکلات اساسی روبه‌رو هستند و نباید از آن جماعت چیزی بیشتر از حفظ کردن دیالوگ و نقش بازی کردن جلوی دوربین خواست وگرنه مسئله می‌تواند به فاجعه منجر شود!
دولت نیز از رفتار این افراد متعجب است، بسیاری از آنها که سال گذشته در مراسم افطاری بوده‌اند، امسال یادشان افتاده شرایط زندگی مردم سخت است، برای همین نوبخت سخنگوی دولت در پاسخ به آنها که پارسال شمع محفل دولتی افطار رئیس‌جمهور بوده‌اند و امسال طرف مردم نشسته‌اند، می‌گوید: مگر پارسال سفره مردم بزرگ‌تر بود؟!
اولین واکنش و شروع یک موج
گفته می‌شود اولین پست در مخالفت با دعوت به مراسم افطار رئیس‌جمهور را «آناهیتا همتی» منتشر کرده است. این بازیگر در صفحه اینستاگرامش نوشت: «سلام آقای رئیس‌جمهور من به افطاری شما نخواهم آمد، سفره ما مردم ایران روز به روز خالی‌تر می‌شود.» این بازیگر در ادامه دلایل خودش را برای نپذیرفتن دعوت مراسم افطار نوشت و در نهایت متذکر شد برای خودم حضور در چنین مکانی را جایز نمی‌دانم.
آناهیتا همتی همچنین هشتگ ما به افطاری نخواهیم رفت به راه انداخت؛ هشتگی که به سرعت از سوی هم‌صنف‌های این بازیگر با استقبال روبه‌رو شد.
از سفره خالی تا بهروز وثوقی
پرستو گلستانی نیز در برای روحانی نوشت: جناب آقای حسن روحانی، رئیس‌جمهور محترم، وقتی مردم ما به سختی زندگی می‌کنند و حتی دسته‌ای از مردم سفره سحری‌شان خالی است، این افطاری‌ها از گلویم پایین نمی‌رود، پس نخواهم آمد. دور هم میل بفرمایید، شاید کمی هم در دلتان هنگام اذان به فکر افطاری دردمندان افتادید.
در کنار این نوشته که اغلب رنگ و بوی پوپولیستی دارد و به حل نشدن مشکلات مردم و سرخوردگی از محقق نشدن شعار‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور اشاره می‌کند، برخی از افرادی که دعوت به مراسم افطار را رد کرده‌اند، نظراتی دارند که شباهت زیادی به نظرات اپوزیسیون دارد. آناهیتا همتی در بخشی از دلایلش برای نرفتن به مراسم افطار نوشته است: هنرمندانی که ممنوع هستند، هنری که سانسور می‌شود، آدم‌هایی که حذف می‌شوند. سرپنجه آهنینی گلوی‌مان را سال‌هاست که سخت می‌فشارد، در حال خفه شدنیم! یا فلور نظری، شرایطی را برای قبول نکردن دعوت رئیس‌جمهور بیان کرده: «در شرایطى که همکارانم یا ممنوع‌الکار یا ممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الخروج یا ممنوع‌الورود هستند و بسیارى خانه‌نشین و فراموش شده‌اند و بیکارند و دلمان از این اتفاقات پاره پاره است. در شرایطى که به وعده‌هایتان عمل نکردید و حتى توضیحى هم نمى‌دهید.» سپیده گلچین هم ممنوع‌التصویر بودن بهروز وثوقی و عدم‌توجه به حقوق حیوانات را از دلایل نرفتن به مهمانی رئیس‌جمهور عنوان کرده است. مهناز افشار هم که چند روز پیش تولد یک ضدانقلاب را تبریک گفته بود، از رئیس‌جمهور خواسته به جای دعوت به افطار یک زندانی که به خاطر تبلیغ علیه کشور در زندان به سر می‌برد را به مراسم دعوت کند.
شیلا خداداد هم با انتشار متنی کنایه آمیز، دعوت از هنرمندان به مراسم افطاری را روشی برای سوءاستفاده از آنها دانسته و نوشته است: «جناب آقای رئیس‌جمهور باز چه کمکی از ما بر می‌آید؟ باز هم احتیاج به حمایت بازیگران و نخبگان و ورزشکاران دارید؟»
مگر سفره مردم پارسال بزرگ‌تر بود؟!
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در واکنش به پست‌های اعتراضی هنرمندانی که دست رد به دعوت دولت زده‌اند، می‌گوید: ما همه تلاشمان را کردیم تا مشکلات حل شود، برای بزرگ‌ شدن سفره مردم بیشتر تلاش می‌کنیم. واقعاً اگر به ما بگویند چه کاری انجام دهیم همان کار را انجام می‌دهیم، مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟!
این کنایه سخنگوی دولت را می‌شود در کنار دیگر انتقادها به این حرکت به ظاهر مردم‌گرایانه گذاشت.
استقبال نه چندان گرم از تحریم افطاری
متن‌های انتقادی هنرمندان و رد دعوت افطار رئیس‌جمهور در بسیاری از نقد و نظرهای منتشر شده، به «شو آف» و نمایش تشبیه شده است. اینکه امثال مازیار میری که در جشنواره جهانی فیلم فجر مسئولیت داشته و این جشنواره از نظر اهالی سینما ریخت و پاش بیت‌المال تلقی می‌شود، اکنون دم از نگرانی برای مردم می‌زند، از نظر منتقدان نوعی موج‌سواری است تا بیان اعتقادات قلبی! که اگر واقعاً مازیارمیری و دیگر بازیگران سینما که در جشنواره جهانی مسئولیت داشتند، به فکر مردم بودند، از ریخت و پاش‌های آن جشنواره جلوگیری می‌کردند.
برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی این رفتار گروهی از هنرمندان را «عوام فریبی» نامیده و از آن انتقاد کرده‌اند. به نظر این کاربران هنرمندانی که امروز برای نگرانی از وضعیت بد اقتصادی مردم مراسم افطاری را نمی‌روند چرا در زمان انتخابات ریاست جمهوری در میتینگ‌های تبلیغاتی حضور پررنگی داشته اند! یک کاربر فضای مجازی، می‌نویسد: «عوام فریبی بسه! این سلبریتی‌ها که دعوت افطاری روحانی رو رد کردند ریخت و پاش انتخاباتی ایشون رو نمیدیدن؟ تو اون میتینگ‌ها حضور نداشتن؟ دختر مظلوم وزیر و نمیشناختن؟اون موقع فقر نبود یا چی؟ آها یادم اومد، اون زمان دفاع از فقرا رو عوام فریبی و پوپولیستی میدونستن!»
ژست‌های منتقدانه در برخورد با مهمانی رئیس‌جمهور و بیان مواضع عجیب از سوی برخی از چهره‌های سینما که به مدد فضای رسانه‌ای چهره شده‌اند، نشان می‌دهد جامعه چقدر از عرفی شدن روابط اجتماعی آسیب می‌بیند به حدی که زیر سؤال بردن نظام قضایی و قوه مجریه کشور از سوی چند بازیگر دست چندم سینما، حرکتی مردمی عنوان می‌شود!/ هادی عسگری

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت