دوشنبه،۱۴خرداد۱۳۹۷
کد: 170196
امام، نماد انقلاب است

رهبر معظّم انقلاب در حرم مطهر: وای ازهمرهان سست کمربند…

 

سخنرانی رهبر معظّم انقلاب اسلامی در بیست و نهمین سالگرد ارتحال امام(ره) آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی عصر امروز در مراسم بیست‌و نهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب در آغاز سخنان خود با اشاره به آیه چهارم سوره فتح «هُوَ الَّذى اَنزَلَ السَّکینَهَ فى قُلوبِ المُؤمِنینَ…» فرمودند: یاد عظمت‌ها و قله‌های بلند و پروازهای معنوی انسان‌های بزرگ به دل‌ها آرامش و اطمینان و اعتماد به نفس می‌بخشد. آیه شریفه، سکینه و آرامش را در دل‌های مسلمانان، ناشی از فتح و نصرت الهی می‌داند. و آرامش و اطمینان و سکینه قلبی را، مایه‌ی تقویت ایمان و ازدیاد ایمان معرفی می‌کند.

ایشان با بیان اینکه دشمن، عکس و ضدّ این را برای امّت اسلامی و برای جامعه مومن و متحرک و پویای ما دنبال می‌کند تصریح کردند: سی سال است از امام بزرگوار در چنین روزی سخن می‌گوییم. امام، یکی از قله های بلند است. بعد از این هم، ملّت و امّت ما همواره از امام سخن خواهد گفت و شایسته هم همین است؛ زیرا امام، نماد انقلاب است و این کشور بدون موتور پرقدرت انقلاب به هدف‌های خود و آرزوهای بزرگ خود دست نخواهد یافت.

شباهت‌های امام و حضرت امیرالمومنین

رهبر انقلاب ادامه دادند: امسال، این همزمانی با ایّام شهادت امیرالمومنین، شباهت‌هایی را به ذهن می‌آورد میان این پیرو صادق و این پیرو حقیقی امیر‌المومنین و آن پیشوای بزرگ.

ایشان در ادامه افزودند: توجه به این شباهت‌ها مهم و مفید است. برای پیدا کردن راه درست و همچنین آشنایی بیشتر با امام بزرگوارمان.

رهبر معظم انقلاب همچنین خاطرنشان کردند: من سه سرفصل را درباره این شباهت‌ها آماده کردم که مطرح کنم که یکی از این سرفصل‌ها این است که در امیرالمومنین دو خصوصیت به ظاهر متضاد جمع شده بود، یکی صلابت، ایستادگی و شدت و یکی لطافت، صفا و رقت هر دو در امیرالمومنینی (ع) در اوج و کمال خود وجود داشت.

ایشان ادامه دادند: صلابت و شدت در برابر هر حرکت نا بحق در برابر ظلم و ظالم در برابر انحراف از راه خدا و طغیان‌گری و اغواگری امیرالمومنین با منتهی صلابت و استحکام می‌ایستاد که نظیر آن تا امروز دیده نشده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دادند: لطافت و رقت در مقام مواجه با ذکر و یاد الهی از سویی و در برخورد با مظلومین و محرومان و ضعفا و مستضعفان از سوی دیگر در نهایت لطافت و رقت عمل می‌کرد.

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان عنوان کردند: امیرالمومنین (ع) در برابر معاویه با آن صلابت برخورد کرد. به امیرالمومنین (ع) مشورت دادند که مدتی صبر کنید و معاویه را از استانداری شام عزل نکنید اما او  زیر بار نرفت.

صلابت امیرالمومنین (ع) در مقابل آن دو صحابی قدیمی

ایشان با اشاره به اینکه صلابت امیرالمومنین (ع) در مقابل آن دو صحابی قدیمی و موجه و بسیار آبرومند که توقعاتی داشتند که به نظر امیرالمومنین (ع) نابحق بود زیر بار توقعات آنها نرفت، افزودند: این امام همام با کمال ایستادگی و صلابت مقاومت کرد در برابر خوارج هم که مدعی اسلام بودند و در مقابل امیرالمومنین (ع) که میزان حقیقی اسلام بود، ایستاده بودند. در مقابل کج‌فهمی و کج‌روی این‌ها در نهایت استحکام و صلابت ایستاد.

ایشان ادامه دادند: از یک طرف چنین صلابتی را انسان از این انسان والا و ولی بزرگ خدا مشاهده می‌کند اما از طرفی هم در مقابل ضعفا، مستضعفان آنچنان رقت، لطافتی  و صفایی از امیرالمومنین (ع) دیده می‌شود که انسان متحیر می‌ماند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنانشان عنوان کردند: داستان رفتن به خانه همسر شهیدی که یتیمانی دارد به صورت ناشناس و رفتن کنار تنور و نان پختن برای آنها، سرگرم کودکان آنها داستان معروفی است که انسان از آن حیرت می‌کند از این همه لطافت متحیر می‌ماند و یا در ماجرای حمله به استان الانبار عراق که اشرار سپاهیان شام حمله کردند و استاندار امیرالمومنین (ع) را به قتل رساندند و به خانه‌های مردم حمله کردند کودکان را کشتند، زنان را تهدید کردند امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند، اگر انسان مسلمان از اینکه که بشنود که بیگانگان به خانه مردم بی‌دفاع حمله کردند و زیورها و زینت‌های زنان را از آنها گرفتند اگر از غصه و تأسف بمیرد انسان مسلمان او را ملامت و سرزنش نباید کرد.

دو خصوصیت متضاد در امیرالمومنین (ع)

رهبر معظم انقلاب اضافه کردند: امیرالمومنین (ع) نسبت به حقوق ضعفا چنین رفتار عجیبی انسان مشاهده می‌کند این دو خصوصیت متضاد در امیرالمومنین (ع) بود، در امام راحل ما هم عیناً همین دو خصوصیت مشاهده می‌شود از یک سو صلابت، استحکام، ایستادگی محکم در مقابل ستمگران و بدی‌ها و همچنین در مقابل رژیم منحط و طاغوتی و فاسد پهلوی مانند صخره مستحکمی ایستاد در مقابل آمریکا مثل کوه ایستادگی کرد، در برابر تهدیدها و صدام متجاوز در جنگ تحمیلی و دفاع ۸ ساله همچنین در برابر فتنه‌های داخلی حتی در برابر شاگرد قدیمی و صحابه خود به خاطر اینکه رفتار او را بر خلاف حق مشاهده می‌کرد بدون هیچ ملاحظه‌ای ایستاد این صلابت امام را نشان می‌داد.

رهبر معظم انقلاب در ادامه با تشریح دیگر ویژگی‌های بارز حضرت امام (ره) خاطرنشان کردند: لطافت امام بزرگوار را انسان مشاهده می‌کند. پیغامی از مادر شهید به آن بزرگوار می‌رسد، بنده پیامی را از مادر شهیدی برای امام بزرگوار بردم، آن مرد با صلابت چشمانش پر از اشک شد.

ایشان ادامه دادند: تأثر در مقابل پیغام ارادت و فداکاری و گذشت مادر شهید و دفاعش از مستضعفان و پابرهنگان که در کلمات امام بزرگوار فراوان است مشاهده می‌شود؛ بنابراین شباهت عجیب امام بزرگوار به پیشوای متقیان کاملاً مشهود است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در سرفصل دوم در امیرالمومنین (ع) پدیده شگفت‌آوری وجود دارد؛ در واقع سه خصوصیت به ظاهر ناسازگار در امیرالمومنین (ع) جمع شده است. امیرالمومنین (ع) هم انسان قوی و مقتدر و انسان قدرتمندی است و هم در عین حال مظلوم است و هم در عین در حوادث گوناگون پیروز نهایی است. این سه خصوصیت در امیرالمومنین (ع) در حالت آن بزرگوار مشهود است.

این خبر تکمیل می‌شود…

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت