دوشنبه،۲۱خرداد۱۳۹۷
کد: 170579
هر لحظه بخواهیم می‌توانیم از کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم خارج شویم!

از قسم جلاله صالحی تا شهادت با زبان روزه عراقچی!

 

هرچند که معاون وزیر خارجه در ابتدای صحبت‌های خود اعلام کرد:‌ « در اینجا و در پشت تریبون مجلس با زبان روزه شهادت می‌دهم که جز حرف حق نگویم» اما متن اظهارات وی بر خلاف اظهاراتش بود و نشان می‌ داد که عراقچی به این گفته خود نیز پایبند نبوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، عباس عراقچی امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شد تا به دفاع از لایحه « الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم» بپردازد.

به گزارش رجانیوز هرچند که معاون وزیر خارجه در ابتدای صحبت‌های خود اعلام کرد:‌ « در اینجا و در پشت تریبون مجلس با زبان روزه شهادت می‌دهم که جز حرف حق نگویم» اما متن اظهارات وی بر خلاف اظهاراتش بود و نشان می‌ داد که عراقچی به این گفته خود نیز پایبند نبوده است.
در همین راستا معاون وزیر خارجه  در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که هر لحظه که ایران بخواهد می‌تواند از این کنوانسیون خارج شود تصریح کرد: « در این کنوانسیون راه خروج پیش‌بینی شده است، اگر ما ببینیم منافع گروه‌های مقاومت و حق حاکمیت ایران زیر سوال رفته و در خطر قرار گیرد از کنوانسیون خارج می‌شویم. ما حق حاکمیتی خود را داریم و هر لحظه که احساس کنیم حضورمان در این کنوانسیون ضرر دارد از آن خارج می‌شویم پس چرا بخواهیم از الان به خودمان خسارت تحمیل کنیم.»
اما اظهارات عراقچی یک ایراد آشکار حقوقی دارد که خبر از عدم مطالعه دقیق متن کنوانسیون توسط معاون وزیر خارجه می‌دهد چرا که مطابق با بند ۲۷٫۲ کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم هر کشور تا یک سال پس از اعلام خروج از معاهده باید تعهدات خود را اجرایی کند و قادر به ترک این کنوانسیون نیست. در این بند می‌خوانیم: « انصراف از عضویت، یک‌سال پس از تاریخ وصول اطلاعیه توسط دبیرکل سازمان ملل نافذ خواهد گردید.»(۱)
با این تفاسیر باید اذعان کرد که خروج از این معاهده دارای قید یک ساله است و ایران نمی‌تواند هر لحظه که خواست از آن خارج شود. از همین جهت صحبت‌های معاون وزیر خارجه یک خلاف‌گویی آشکار است و مشخص نیست که عباس عراقچی چگونه با زبان روزه و باوجود شهادت ابتدایی خود این سخنان را به زبان آورده است.
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت