جمعه،۱۵تیر۱۳۹۷
کد: 171337
«یادی که دردلهاهرگزنمی میردیادشهیدان است»

شهید عزیز درویش نیا؛ جوان ۱۶ ساله لاهیجانی که پیکر مطهرش در ارتفاعات حاج عمران جا ماند

 

شهید عزیز درویش نیا که در زمان اعزام به جبهه فقط ۱۶ سال سن داشت در ۱۰ شهریور ۱۳۶۵ در عملیات کربلای دو و در ارتفاعات حاج عمران به همراه جمعی دیگر از رزمندگان لشکر ۱۶ قدس به شهادت رسید و پیکر پاک و مطهرش در ارتفاعات حاج عمران جا ماند.

گروه ایثار و مقاومت پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل: شهید عزیز درویش نیا که در زمان اعزام به جبهه فقط ۱۶ سال سن داشت در ۱۰ شهریور ۱۳۶۵ در عملیات کربلای دو و در ارتفاعات حاج عمران به همراه جمعی دیگر از رزمندگان لشکر ۱۶ قدس به شهادت رسید و پیکر پاک و مطهرش در ارتفاعات حاج عمران جا ماند.

شهید عزیز درویش نیا فرزند محمد در سال ۱۳۴۸ در خانواده‌ای مؤمن و مذهبی در روستای کوشال شهرستان لاهیجان دیده به جهان گشود.

وی در یک خانواده مذهبی و متوسط رشد کرد، تحصیلات ابتدایی را در روستای محل زندگی خود گذراند و در سال ۱۳۵۷ به همراه خانواده خود به شهر لاهیجان سفر کردند و ادامه تحصیلات را در مدرسه شهادت لاهیجان سپری کرد.

او در سال ۱۳۶۴ به بسیج علاقه‌مند شد و در بسیج شهرستان لاهیجان عضو و در پایگاه شهید پژوم خمیرکلایه مشغول فعالیت شد.

عزیز در سال ۱۳۶۴ برای گذراندن آموزش نظامی به پادگان منجیل اعزام شد و پس از گذراندن آموزش نظامی به‌عنوان بسیجی و داوطلبانه به جبهه اعزام شد.

او در زمان اعزام به جبهه فقط ۱۶ سال سن داشت و با این سن کمش توانست بااخلاق و رفتار نیکی که داشت دوستان زیادی را جذب خود کند.

وی پس از دوره مأموریت سه‌ماهه که در جبهه بود در عملیات والفجر نه در منطقه شمال سلیمانیه شرکت کرد، او در گردان کمیل تیپ دو لشکر ۱۶ قدس آن زمان و لشکر ۱۶ قدس فعلی به‌عنوان تک‌تیرانداز مشغول بود.

عزیز پس از انجام عملیات و اتمام مأموریت به آغوش گرم خانواده برگشت و مجدداً در پایگاه مقاومت شروع به فعالیت کرد و دیگران را نیز تشویق می‌کرد تا به جبهه بروند و برای باز دوم از پدر تقاضای رفتن به جبهه کرد که پدرش موافقت کرد.

وی مجدداً در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۶۵ به جبهه اعزام شد و در گردان حمزه سید الشهداء لشکر ۱۶ قدس گیلان به‌عنوان کمک آرپی‌جی انجام‌وظیفه کرد و سپس به مرخصی آمد و به پدر و مادرش گفت که این دفعه که عملیات شود یکی از ما دو برادر که در جبهه هستیم شهید خواهیم شد، این را گفت و مجدداً به‌سوی جبهه رفت.

شهید عزیز درویش نیا پس از رشادت‌های فراوان سرانجام در ۱۰ شهریور ۱۳۶۵ در عملیات کربلای دو و در ارتفاعات حاج عمران به همراه جمعی دیگر از رزمندگان لشکر ۱۶ قدس به شهادت رسید و پیکر پاک و مطهرش در ارتفاعات حاج عمران جا ماند.

پیکر پاک و مطهر شهید درویش نیا که مشتی استخوان، یک عدد پلاک و پیشانی‌بند مزین به یا ثارالله بود پس از گذشت ۹ سال در سال ۱۳۷۴ پس از تشییع باشکوه مردم در روستای کوشال اهیجان به خاک سپرده شد.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت