یکشنبه،۱۰تیر۱۳۹۷
کد: 171759
مهران دروازه عتبات عالیات برای عاشقان حسینی

دهم تیرماه سالروز آزادسازی مهران قهرمان از چنگال دشمنان بعثی/ یادمانی از ۳ هزار شهید که جان دادند اما خاک نه

 

شهر مهران دروازه عتبات عالیات برای عاشقان حسینی یادمانی از سه هزار شهید کشور است که جان دادند اما خاک نداند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،دهم تیرماه سالروز آزادسازی مهران قهرمان از چنگال دشمنان بعثی در عملیات کربلای یک در سال ۱۳۶۵ است.

آزادسازی این شهر علاوه بر کشیدن خط بطلان بر استراتژی دفاع متحرک رژیم بعث سبب بالا بردن روحیه رزمندگان اسلام برای عملیات‌های بعدی شد.

بعثی‌ها نام اشغال مهران را استراتژی دفاع متحرک گذاشته بودند، پس از عملیات پیروزمندانه والفجر هشت و تصرف شهر فاو در سال ۶۴ رژیم بعث عراق برای جبران این شکست به مهران حمله کرد.

در محلی در آن طرف مرز مهران مکانی تحت عنوان «دیدگاه صدام» وجود دارد که شخص صدام از همین مکان شهر مهران را زیر نظر داشته است و عملیات را هدایت کرده است.

یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس گفت: شهر مهران به شهرهای عراق نزدیک است، بنابرایندشمن بعثی استراتژی دفاع متحرک را در این نقطه استفاده کرد.

جمال شاکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: استراتژی دفاع متحرک به این معناست که استکبار و جبهه متحد غرب و شرق تسلیحات و تجهیزات جنگی را در اختیار صدام قرار دادند.

وی ادامه داد: صدام در ابتدای جنگ برتری آتش نسبت به رزمندگان اسلام داشت و در تلاش برای پیشروی به خاک پاک میهن ایران اسلامی بود.

یکی دیگر از رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس بیان کرد: رسانه‌های مدافع و حامی صدام به صراحت اعلام کردند که صدام استراتژی خود را در جنگ تغییر داده است.

حاجی‌مراد دیمکار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: صدام با حمله به داخل خاک ایران نقاطی را به اشغال درآورد و اعلام داشت که حاضر است مهران را با فاو مبادله کند.

مقام معظم رهبری نیز در آن دوران در فرازی فرمودند «مهران در مقابل فاو» این خنده‌دارترینسخنی است که صدام به زبان آورده است و این درحالی است که همه می‌دانند این دو نقطه چقدر با هم تفاوت دارند.

یکی دیگر از رزمندگان اسلام در این باره گفت: وقتی سخن صدام یعنی مبادله مهران با فاو به گوش حضرت امام خمینی(ره) رسید دستور دادند که باید مهران آزاد شود.

امیر صادقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: عملیات کربلای یک با رمز بزرگ پرچمدار صحنه کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) آغاز شد.

وی ادامه داد: یگان‌های ما موفق شدند که خطوط پدافند دشمن را یکی پس از دیگری در هم بشکنند و کل ارتفاعات مهران توسط رزمندگان اسلام بازپس‌گیری شد و دشمن را تا شهر بدره عراق به عقب راندیم.

جانشین فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام نیز در این باره گفت: مهم‌ترین دستاوردهای عملیات کربلای یک خط بطلان بر استراتژی دفاع متحرک شد.

جمال شاکرمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام تبیین کرد: منسجم کردن عراق از حیث مباحث بین‌المللی و ایجاد روحیه برای رزمندگان اسلام  از دیگر دستاوردهای این عملیات غرورآفرین بود.

وی تشریح کرد: رزمندگان اسلام پس از این عملیات غرورآفرین و بازپس‌گیری شهر مهران توانستند روحیه تهاجمی خود را علیه صدام استفاده کنند.

اکنون پس از ۳۲ سال شهر مهران دروازه عتبات عالیات برای عاشقان حسینی است و مهران یادمانی از سه هزار شهید کشور است که جان دادند اما خاک نداند.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت