شنبه،۶مرداد۱۳۹۷
کد: 173444
قانون

روزنامه اصلاح طلب: سیاست دولت در کنترل نرخ تورم شکست خورد

 

حاضر آخرین آمارهای بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در تهران حاکی از این است که در این ماه همه ۱۱ گروه کالای اساسی رشد قیمت داشته‌اند که بین سه‌دهم درصد در نرخ تخم‌مرغ و حبوب تا ۱۲.۸ درصد بهای گوشت مرغ متغیر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، روزنامه قانون در مطلبی نوشت:

«در فروردین امسال دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را مبنای سیاست‌های جدید ارزی خود قرار داد؛ بااین‌حال نرخ آن را برای تأمین کالاهای اساسی، دارو و نهاده‌های بخش کشاورزی با تخصیص یارانه ۳۸۰۰ تومان اعلام کرد. این حرکت دولت به‌منظور کنترل نرخ تورم در این بخش و همچنین کمک به تأمین نیازهای عمومی مردم بود. این در حالی است که در حال حاضر آخرین آمارهای بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در تهران حاکی از این است که در این ماه همه ۱۱ گروه کالای اساسی رشد قیمت داشته‌اند که بین سه‌دهم درصد در نرخ تخم‌مرغ و حبوب تا ۱۲.۸ درصد بهای گوشت مرغ متغیر است. علاوه بر کالاهای اساسی میوه نیز جزو محصولاتی است که بیشترین افزایش قیمت را داشته؛ به‌طوری‌که رشد ۵۵ درصدی قیمت را تجربه کرده است».

چندی پیش روزنامه حامی دولت «ابتکار» در مطلبی نوشته بود: «هر اقتصاد خوانده‌ای می‌داند که سیاست‌های اقتصادی اخیر دولت بدون منطق و علم اقتصادی انجام شده است. در واقع به دلیل نادرست بودن اعضای تصمیم‌گیر اقتصادی دولت و مجلس است که اکنون این اتفاقات رخ داده‌است. زمانی که دولت اعلام کرد که می‌خواهد ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تک‌نرخی کند، هرکسی که دو کلاس سواد داشت، می‌دانست که آربیتراژ ارزی که در بازار معامله می‌شود و تومان ۴۲۰۰ آن‌قدر زیاد است که بازار را متعادل نمی‌کند، بلکه به بحران ارزی دامن می‌زند که البته این اتفاق هم افتاد».

گفتنی است در فروردین ۹۷ برخی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب، با هیاهوی رسانه‌ای و با تیترهایی همچون «بازگشت اسحاق»، «بازگشت جهانگیری» و…به تعریف و تمجید از اسحاق جهانگیری و دستور وی برای تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای دلار پرداختند.

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت