احرارگیل به نقل از دیده‌بان شفافیت و عدالت، احمد توکلی رئیس هیات مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در نامه های جداگانه ای به بیژن زنگنه وزیر نفت و محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خواستار برکناری مدیران پروازی کنونی صنایع و پتروشیمی های خوزستان و عدم بکار گیری مدیران پروازی شده است.

وی در این نامه با بیان اینکه در حال حاضر مدیران عامل، اعضای موظف هیئت مدیره و حتی برخی مدیران فنی و مجتمع پتروشیمی‌ها در استان خوزستان پروازی و اغلب غیربومی هستند نوشته است: در مطالبه اخیر ثبت شده در سامانه هوشمند دیده‌بان مطالبه گرانی از استان خوزستان خواستار عدم به‌کارگیری و عزل مدیران پروازی کنونی صنایع و شرکت‌ها و اولویت‌دهی به نیروهای بومی در شرایط برابر شده‌اند؛ زیرا وجود مدیران و اعضای هیئت مدیره موظف پروازی و غیربومی که هیچ‌گونه تعلق خاطری به این استان ندارند باعث بروز مشکلاتی برای مردم و شرکت‌ها شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور نیز در ۱۹ دی‌ماه ۹۵ در بخشنامه‌ای به شماره ۱۲۹۸۹۰/۵۳۸۵۳ این موضوع را تذکر داده و در آن بخشنامه آورده بود: لازم است مدیران به طور تمام‌وقت در محل خدمت خود حضور داشته باشند، همچنین ضروری حضور تمام‌وقت در محل خدمت در ابلاغ انتصاب آنها ذکر و اکیداً از انتصاب مدیرانی که به هر دلیل قادر به حضور دائمی در محل خدمت خود نیستند (به‌اصطلاح پروازی) و یا مدیرانی که در بیش از یک پروژه اشتغال دارند، خودداری شده است. طبق همین بخشنامه استفاده از مدیران محلی و بومی در شرایط مدیریتی و تخصصی مشابه دارای اولویت است.

وزیر محترم نفت نیز در بخشنامه شماره ۱۸۲۴۵۷-۲/۲۰ مورخ ۲۶/۴/۹۵ خواستار سکونت مدیران در محل کار و عدم انتصاب مدیران پروازی شده بود که متاسفانه تاکنون به آن بخشنامه نیز ترتیب اثر داده نشده است.

حال در شرکت‌های زیر مجموعه وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نفت (شرکت‌های زیرمجموعه شستا، صندوق بازنشستگی، مناطق نفت‌خیز و گاز و پتروشیمی‌های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس) مشاهده شده مدیران عامل، اعضای موظف هیئت مدیره و حتی مدیران میانی و فنی مانند برخی مدیران مجتمع این شرکت‌ها نیز پروازی و اغلب غیربومی هستند. دیده‌بان شفافیت و عدالت در کنار آمادگی خود برای شناسایی این مدیران از جنابعالی می‌خواهد این موارد را بررسی و حل آن را پیگیری کنید. ضمناً این مطالبه با امضای نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از مردم شریف خوزستان در سامانه هوشمند دیده‌بان شفافیت و عدالت به ثبت رسیده است.