وی در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان، از ۶ فقیه و ۶ حقوقدان تشکیل شده است، اگر نتیجه بررسی‌ صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات، برابر شود، نتیجه چگونه خواهد بود؟، اظهار داشت: نتیجه بررسی صلاحیت کاندیدای مورد نظر به نفع وی خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: باید به نظرات همه اقشار مردم، به‌خصوص نسل جوان کشور توجه کنیم و به آنها فارغ از نگرش و عقایدشان پاسخ دهیم، ما در حوزه اجرا، کمتر حضور داریم، زیرا کار ما، کار شورایی است و نتیجه نهایی، حاصل رایی است که از مجموع اعضای شورا جمع می‌شود.

کدخدایی تصریح کرد: ما به عنوان حقوقدان حق داریم که براساس معیارهای حقوقی حرکت کنیم، نه براساس معیارهای سیاسی، زیرا شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست و یک نهاد حقوقی است.

وی درباره میزان همکاری‌های شورای نگهبان با مجلس در رابطه با بررسی قوانین و مصوبات مجلس، گفت: بنده معمولا یکشنبه‌ها به مجلس می‌روم و فقط به این دلیل که می‌خواهم نظرات نمایندگان را بشنوم.

قائم‌‌مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: وقتی قوانین تصویب می‌شود، انتظار می‌رود که اجرا شوند، اما برخی قوانین در مسیر اجرا، یا اجرا نمی‌شوند یا با انحراف انجام می‌شوند، عده‌ای می‌گویند “CFT” موافق منافع ملی و عده‌ای می‌گویند مخالف منافع ملی است، هیچ نگاه سیاسی به “CFT” وجود ندارد و مانند همه مصوبات است، وظیفه ما اعلام مغایرت مصوبات با قانون اساسی و شرع است.

کدخدایی اضافه کرد: ما اگر قرار است، حرفی بزنیم باید در چارچوب قانون باشد. اگر یک طرح، با قانون مغایرت داشته باشد و ما سکوت کنیم، مردم درباره ما چه می‌گویند؟ بنده در مجلس اعلام کردم که برخی ایرادات قابل اصلاح است؛ مهم است همه نهادها وظیفه قانونی خود را انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام باید تشخیص دهد که مصوبه‌ای منطبق با منافع ملی هست یا خیر؟، گفت: ما ۱۵۰ مصوبه داشتیم که به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به تشکیل هیئت عالی نظارت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: مرحوم هاشمی، پیشنهاد تشکیل هیئت عالی نظارت را دادند، تغییری در رویه صورت نگرفته است. به جای “مجمع”، هیئتی از مجمع تشخیص، حق نظارت دارند، مقام معظم رهبری نیز این مسئله را پذیرفتند.

کدخدایی همچنین از قانون انتخابات انتقاد و تصریح کرد: قانون انتخابات ما، قانون خوبی نیست، به عنوان مثال در بحث تبلیغات، ما نسبت به ورود پول‌های کثیف به تبلیغات انتخابات حساسیت بالایی داریم، دوستان در مجلس هنوز این حساسیت را ندارند؛ در انتخابات مجلس شورای اسلامی، چرا باید ۱۳ هزار نفر برای ۳۰۰ کُرسی در مجلس رقابت کنند؟

وی در پاسخ به این سوال که در کجای قانون آمده است که اعضای شورای نگهبان از یک قانون مصوب مجلس مثل منع بکارگیری بازنشستگان مستثنی هستند؟،گفت: قانون فقط اعضای شورای نگهبان را مستثنی نکرده، مثلا رئیس‌جمهور و برخی مقامات هم مستنثنی هستند.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: اگر مشکل با کنار رفتن ما حل می‌شود، ما آماده‌ایم، در هیچ کجای دنیا برای سیاستمداران محدودیت سنی نمی‌گذارند. مثلا “ماهاتیر محمد” ۹۲ ساله است، در قانون فقط ۱۲ تن از اعضای شورای نگهبان مستثنی شدند که کادر اداری ما حدود ۵۲ نفر بازنشسته شدند.