کلیات طرح استانی شدن انتخابات تصویب شد - پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
کلیات طرح استانی شدن انتخابات تصویب شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل،نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی را به صدا درآورد.

علی مطهری گفت: جلسه بعدی مجلس یکشنبه، ۳۰ دی رأس ساعت ۸ با دستور هفتگی قوه مقننه برگزار خواهد شد.

۱۲:۳۸ اعلام وصول طرح اصلاح قانون شورا‌های حل اختلاف

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح قانون شورا‌های حل اختلاف به صورت علنی اعلام وصول شد.
علیرضا رحیمی در جلسه علنی امروز اعلام کرد: همچنین طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور اعلام وصول شد.

۱۲:۳۶ بیانیه ۲۴۱ نماینده در تقدیر از خدمات وزیر سابق بهداشت

عضو هیات رئیسه مجلس بیانیه ۲۴۱ نماینده در تقدیر از خدمات سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت و درمان را قرائت کرد.
علی اصغر یوسف نژاد در نشست علنی امروز این بیانیه را به شرح زیر قرائت کرد:
حضور مستمر، موثر و خالصانه جنابعالی به عنوان وزیر بهداشت و درمان در اقصی نقاط کشور به ویژه مناطق مرزی، سبب به ثمر نشستن طرح‌ها و پروژه‌های متعدد نظام سلامت به کام شریف مردم ایران شد و خاطرات حرکات جهادی اوایل انقلاب را در اذهان زنده کرد.
خدمتگزاری بی منت توأم با صداقت و تلاش خستگی ناپذیرتان موج عظیمی از امید و رضایت را در میان آحاد جامعه فراهم نمود. در این قریب ۶ سال که به عنوان خادم ملت و معتمد نمایندگان مجلس در سنگر بهداشت و درمان قرار داشتید، به وضوح حرکت به سمت آرمان‌ها و اهداف سیاست‌های کلان در نظام سلامت مشهود بوده است.
در دوران مسئولیت شما وزارت بهداشت و درمان طرح‌های بدیعی را در جهت ارتقای سلامت اجرا کرد که موجب افق درخشان در برابر ملت شریف ایران شد. ملت ایران آثار بی بدیل آن را در زندگی خود درک و لمس کردند و تاریخ گواهی خواهد داد در دوران تنگنا‌ها و ناملایمات اقتصادی و تحریم همه جانبه جهان استکبار، خدمات وزارت بهداشت با مدیریت جهادی منجر به وقوع انقلاب عظیمی در عرصه سلامت شد.
شما در مسیر خدمت، پایمردی کردید و الگوی مثال زدنی از مدیریت جهادی را به جوانان این مرز و بوم معرفی نمودید، لذا با توجه به آموزه‌های دینی و به واسطه خدمات و زحمات زیاد از درگاه خداوند منان خواستار موفقیت روزافزون شما هستیم.

۱۲:۳۳ مطهری: دفاعیه افراد مورد اتهام از سوی نمایندگان در صحن علنی قرائت می‌شود
نایب رئیس مجلس اعلام کرد: براساس آیین نامه داخلی، فرصت قانونی برای پاسخگویی افرادی که از سوی نمایندگان مورد اتهام قرار گرفته اند، پیش بینی شده است.
علی مطهری در نشست علنی امروز چهار‌شنبه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشی از نطق شهاب الدین بی مقدار مبنی بر اینکه در نطق یکی از نمایندگان مجلس نسبت‌های سوئی به چند تن از شخصیت‌های انقلاب و کشور داده شده است و تاکید بر ضرورت ورود مجلس در این باره گفت: حرف وی مبنی بر اینکه مجلس باید در این باره عکس العمل نشان می‌داد، درست است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در ماده ۷۴ آیین نامه داخلی مجلس آمده است که چنانچه به تشخیص هیئت رئیسه، نماینده‌ای در سخنان خود در صحن علنی به کسی نسبت ناروا داده و یا هتک حرمت کند، فرد مزبور می‌تواند در دفاع از خود به صورت مکتوب به اتهام وارده پاسخ بگوید و پاسخ ارسالی در صورتی که بیش از دو برابر اصل مطلب اظهار شده نبود و متضمن توهین و افترا نباشد، در اولین فرصت در جلسه علنی قرائت خواهد شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر افرادی که مورد اتهام واقع شده اند، نامه‌ای مبنی بر پاسخگویی بفرستند، در هیئت رئیسه بررسی خواهد شد.
مطهری، علی اصغر یوسف نژاد را مسئول این کار در هیات رئیسه معرفی کرد و افزود: اگر هیات رئیسه تشخیص دهد، پاسخ در مجلس قرائت خواهد شد.

۱۲:۳۰ بیانیه ۱۵۰ نماینده درباره تمرکز خدمات درمانی ایثارگران در بنیاد شهید
عضو هیات رئیسه مجلس بیانیه ۱۵۰ نفر از نمایندگان خطاب به رئیس جمهور درباره تمرکز خدمات درمانی ایثارگران در بنیاد شهید را قرائت کرد.
علی اصغر یوسف نژاد در نشست علنی امروز این بیانیه را به شرح زیر قرائت کرد:
از آنجایی که خدمات درمانی ایثارگران امری تخصصی است، انتظار می‌رود به دلیل ذیل دولت خدمات درمانی جانبازان و ایثارگران را به صورت متمرکز در بنیاد شهید انجام دهد.
دولت در حالی به استناد ماده ۱۳ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران از ابتدای آبان ۹۷ رویه منظم بیمه تکمیلی را به دستگاه‌های اجرایی محول نمود که زیرساخت‌های آن تعبیه نشده است. این موضوع موجب از بین رفتن آرامش روحی و روانی ایثارگران و بازنشستگان این حوزه و همچنین سبب تبعض در درمان ایثارگران و جانبازان در مراکز درمانی شده است.
با توجه به سردرگمی برای جانبازان و ایثارگران بازنشسته و وضعیت خاص صندوق‌های بازنشستگی و به جهت شأن و مقام بالای ایثارگران دستور فرمایید تا خدمات درمانی جانبازان و ایثارگران در بنیاد شهید تمرکز شود و آنچه از بودجه که قرار است از هر منبعی در اختیار وزارتخانه‌ها قرار گیرد به بنیاد شهید داده شود تا سردرگمی و دغدغه‌ها مرتفع گردد.

۱۲:۰۹ اعلام وصول طرح اصلاح قانون شورا‌های حل اختلاف
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح قانون شورا‌های حل اختلاف به صورت علنی اعلام وصول شد.
علیرضا رحیمی در جلسه علنی امروز اعلام کرد: همچنین طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور اعلام وصول شد.

۱۱:۳۶ مطهری در صحن مجلس یاد مرحوم هاشمی رفسنجانی را گرامی داشت
نایب رئیس مجلس با اشاره به نقش پررنگ مرحوم علی اکبر هاشمی رفسنجانی در پیروزی انقلاب، یاد و خاطره وی را گرامی داشت.
علی مطهری در نشست علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروز مصادف با روز رحلت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و نخستین قیام مردم ایران در سال ۱۳۵۶ در قم است گفت: نقش وی از سال ۱۳۴۱ تا پیروزی انقلاب و مراحل مختلف پس از انقلاب اسلامی بسیار است.
مطهری افزود: هاشمی رفسنجانی ۳ دوره ریاست مجلس شورای اسلامی، ۲ دوره ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرماندهی کل نیرو‌های مسلح در دوران جنگ را بر عهده داشت.
مطهری با اشاره به قیام مردم ایران در سال ۱۳۵۶ در قم گفت: این قیام منجر به شهادت ۵ نفر شد که یکی از آن‌ها فرزند مرحوم آیت الله خزعلی بود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: قیام مردم قم نقطه شروع نهضت اسلامی در دوره جدید بود که به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد.

۱۰:۵۳ محاسبه حق بیمه پیمان‌های غیرعمرانی و پیمانکاران طراحی و ساخت اصلاح شد
نمایندگان مردم در خانه ملت با اصلاح وظایف سازمان تأمین اجتماعی در پرداخت حق بیمه پیمان‌های غیرعمرانی و پیمانکاران طراحی و ساخت موافقت کردند.
نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در بررسی ماده (۱۲) ارجاع شده از کمیسیون مربوط به طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی با ۱۱۹ رأی موافق، ۴۹ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع موافقت کردند.
در این ماده ارجاعی آمده است: سازمان تأمین اجتماعی موظف است حق بیمه قرارداد‌ها و پیمان‌های غیرعمرانی، پیمانکاران و یا پیمانکاران طراحی و ساخت دارای کارگاه‌های صنعتی، خدماتی، تولیدی و یا فنی و مهندسی ثابت را برمبنای صورت مزد یا حقوق ماهیانه کارکنان یا بازرسی انجام شده محاسبه و وصول و مفاصاحساب قرارداد یا پیمان را صادر کند.
در مواردی که در این‌گونه قرارداد‌ها و پیمان‌ها عملیات اجرایی شامل ساخت توأم با یکپارچه سازی، مونتاژ، نصب، نظارت، بازرسی، تست و راه‌اندازی، آموزش، سرویس و نگهداری و خدمات پس از فروش توسط کارکنان شاغل همان کارگاه انجام شود، به طریق فوق اقدام و مفاصاحساب قرارداد را صادر کند. محاسبه و مطالبه حق بیمه بر اساس روش نسبت مزد به کل کار انجام گرفته در این قرارداد‌ها و پیمان‌ها ممنوع است.
در صورتی که پیمانکاران و یا پیمانکاران طراحی و ساخت برای اجرای قرارداد‌ها و یا پیمان‌های صدر این ماده از کارکنان غیرثابت استفاده کنند، منحصراً این بخش از پیمان و یا قرارداد مشمول روش نسبت مزد به کل کار انجام یافته خواهد بود.
نمایندگان همچنین با ارجاع مجدد بند (ب) ماده ۱۳ طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیاز‌های کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات درباره معاف مالیاتی پژوهش‌های تحقیقاتی دستگاه ها، به کمیسیون با ۱۲۶ رأی موافق، ۱۱ رأی ممتنع و یک رأی ممتنع موافقت کردند.

۱۰:۳۵ مسئولیت بیمه آزادگان و جانبازان به بنیاد شهید عودت داده شد
نمایندگان مردم در خانه ملت، با عودت مسئولیت بیمه آزادگان و جانبازان به بنیاد شهید موافقت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز در جریان بررسی طرح اصلاح ماده ۱۳ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، با کلیات این طرح با ۱۷۳ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
در ادامه نمایندگان به بررسی ماده واحده این طرح پرداختند که بند (الف) ماده ۱۳ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را که برای تصویب به بیش از دو سوم رأی نمایندگان نیاز داشت، با ۱۶۵ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.
براساس بند الف اصلاح شده ماده ۱۳ قانون مذکور؛ بعد از عبارت «هر ساله» عبارت «براساس تعداد و سرانه» و بعد از عبارت «بودجه سنواتی» عبارت «به صورت صددرصد تخصیص یافته» اضافه می‌شود و تبصره‌های ۱ تا ۴ آن حذف می‌شوند.
در ادامه نمایندگان به بررسی بند (ب) ماده واحده این طرح پرداختند و آن را با ۱۶۰ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.
در بند (ب) اصلاح شده ماده ۱۳ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران نیز آمده است؛ با اجرای حکم این ماده خدمات بهداشتی و بیمه درمانی مکمل آزادگان، جانبازان، ایثارگران شاغل و غیرشاغل، بازنشسته و والدین، همسران و فرزندان شهدا و افراد تحت تکفل آنان، برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
تعهدات دستگاه‌های اجرایی و بیمه‌های ذیربط در این خصوص، از تاریخ ۱ آبان ۹۷ تا زمان تصویب این قانون و تا پایان سال ۹۷ به بنیاد شهید و امور ایثارگران منتقل می‌شود.
اجرای احکام این ماده مانع ارائه خدمات بیمه درمانی تکمیلی توسط دستگاه‌های اجرایی ذی ربط به کارکنان شاغل موضوع این ماده نیست. این قانون از تاریخ تصویب لازم الاجرا می‌باشد.
محمدباقر نوبخت در تشریح موضع دولت پیرامون طرح اصلاح ماده (۱۳) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اظهار کرد: هدف از ارائه این طرح از سوی نمایندگان رفع مشکل بیمه تکمیلی خانواده ایثارگران است، اگر رفع این مشکل با چند اصلاح جزئی که در این طرح آمده میسر بود قطعاٌ دولت از این طرح استقبال می‌کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران دولت باید صد درصد هزینه‌های درمانی خانواده شاهد، ایثارگران و جانبازان را تأمین کند و هر ساله در قانون بودجه اعتبارات این امر لحاظ شود.
وی افزد: بر اساس تبصره (۱) ماده (۱۳) این قانون کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که از محل اعتبارات خود نسبت به تأمین هزینه‌های بیمه تکمیلی ایثارگران اقدام کنند.
نوبخت گفت: ارائه خدمات بیمه تکمیلی به ایثارگران اگر از سوی هر دستگاهی به صورت مجزا انجام شود کیفیت ارائه خدمات بهتر خواهد بود، زیرا بنا بر شرایط موجود، بنیاد شهید و امور ایثارگران به تنهایی نمی‌تواند خدمات مناسب را در این زمینه به خانواده ایثارگران ارائه کند.

۱۰:۰۹ کلیات طرح استانی شدن انتخابات تصویب شد

نمایندگان مردم در خانه ملت با تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات موافقت کردند.
نمایندگان در جلسه علنی امروز در جریان بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ۱۵۵ رأی موافق، ۶۴ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارجاع جزئیات طرح استانی شدن انتخابات به کمیسیون با ۱۸۶ رأی موافق، ۲۳ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند؛ بنابراین مقرر شد کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس ظرف مدت یک هفته به جزئیات این طرح رسیدگی کنند.
بر اساس این گزارش پیش از بررسی کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نمایندگان درخواست سلب فوریت از این طرح را مطرح کردند.
دکتر علی لاریجانی گفت: درخواست سلب فوریت وجهی ندارد چرا که نمایندگان روز گذشته به اولویت آن رأی دادند و این طرح در دستور کار قرار گرفته است. اولویت دادن به طرح به معنای تعیین تکلیف قانون است و به معنای رأی مثبت به آن نیست.
همچنین نمایندگان درخواست ۳ ماه مسکوت ماندن طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را مطرح کردند.

حاجی دلیگانی: استانی شدن انتخابات باعث کاهش انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات می‌شود
حسینعلی حاجی دلیگانی در توضیح این درخواست گفت: استانی شدن انتخابات از سال ۷۸ در مجلس پنجم مطرح شد، این طرح در دوره‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفت، اما به نتیجه نرسید.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر در هفته‌های پایانی سال هستیم و مهمترین موضوع بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ است. مردم این روز‌ها با مشکلاتی نظیر عدم درآمد کافی، اشتغال و معیشت دست و پنجه نرم می‌کنند، در این شرایط اگر نمایندگان استانی شدن انتخابات را مطرح کنند، مردم تصور می‌کنند نمایندگان به جای برطرف کردن مشکلات اقتصادی به دنبال انتخابات بعدی هستند.
وی ادامه داد: استانی شدن انتخابات باعث کاهش انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات می‌شود.

وکیلی: معیشت نامناسب مردم محصول ناکارآمدی برخی از ساختار‌های فعلی است
محمدعلی وکیلی در مخالفت با مسکوت ماندن طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اظهار کرد: چرا نمایندگان هر طرحی را که در دستور کار قرار می‌گیرد به معیشت مردم پیوند می‌زنند و اصل موضوع را به حاشیه می‌برند که اقدامی پوپولیستی است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس تأکید کرد: از معیشت مردم نردبان نسازیم اگرچه رسیدگی به معیشت یکی از مطالبات مردم است، اما باید بدانیم که این معیشت محصول ناکارآمدی برخی از ساختار‌های فعلی است. اگر در برخی از این ساختار‌ها تجدیدنظر نکنیم زنجیره معیشت پرمشکل تکرار می‌شود؛ اجازه دهید برخی از ساختار‌ها تغییر کند.

۰۹:۴۰ مخالفت مجلس با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

نمایندگان ملت با مسکوت ماندن سه ماهه موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.
در ابتدای جلسه علنی امروز خانه ملت و در حالیکه مجلس وارد بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شده بود، امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: تعدادی از نمایندگان طبق ماده ۹۳ آیین نامه داخلی مجلس درخواست مسکوت ماندن طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را مطرح کردند.
پس از طرح این درخواست از سوی حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان نماینده متقاضیان مسکوت ماندن این طرح و همچنین سخنان مخالف این درخواست، در نهایت نمایندگان با تقاضای مسکوت ماندن این طرح اصلاحی مخالفت کردند.
هم اکنون نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس هستند.

۰۸:۵۰ آغاز جلسه علنی مجلس

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی کار خود را آغاز کرد.
بررسی گزارش کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مورد طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون اتخابات مجلس شورای اسلامی نخستین دستور کار نمایندگان خانه ملت در جلسه امروز است.
همچنین بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح دو فوریتی اصلاح تبصره‌هایی از قانون جامع خدمات رسانی به ایثار گران، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در مورد بررسی طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیاز‌های کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات و بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایری ایران از دیگر موارد دستور کار امروز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true