گزارش لحظه به لحظه «برنامه نود» را در همین صفحه از “ورزش سه” دنبال کنید:

* نظرسنجی

مخاطبان برنامه نود می‌توانند در پاسخ به سوال «آیا از عملکرد ۸ ساله کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایرانراضی هستید؟»، یکی از گزینه‌های «بله» یا «خیر» را انتخاب و ارسال کنند.

* فردوسی‌پور در آغاز برنامه عنوان کرد: «از اظهار لطف به من و برنامه نود در ۶ هفته گذشته تشکر می‌کنم؛ دوباره تیم ملی در جام ملت‌های آسیا شکست خورد؛ تیم خیلی خوبی داشتیم، اما در بازیتراژیک مقابل ژاپن باختیم و حذف تلخی شاهد بودیم؛ در کل جام ملت‌های آسیا برای ما تلخ به پایان رسید؛ کارلوس کی‌روش هم بعد از هشت سال از تیم ملی ما رفت و باید دید در دوره جدید چه اتفاقاتی رقم می‌خورد و سرمربی جدید چه کسی است.»

* آیتم ابتدایی برنامه نود به پخش خلاصه دیدارهای جام حذفی بین «سپیدرود رشت صفر- پرسپولیس ۱» و «داماش گیلانیان ۲- سایپا ۱» اختصاص داشت.

کارشناسی داوری با مسعود مرادی

– داماش گیلانیان و سایپا

در دقیقه ۲۰ بعد از ارسال توپ از جناح راست زمین، امید قربانی خطایی روی رضا علیاری مرتکب نشد و صفایی، داور مسابقه تصمیم درستی در عدم اعلام پنالتی برای سایپا داشت.
در دقیقه ۸۵ حاج‌محمدی خطایی روی مدافع داماش مرتکب نشد و داور به اشتباه گل سایپا را مردود کرد.

– سپیدرود و پرسپولیس

شایان مصلح خطایی روی مهاجم سپیدرود مرتکب نشد.
برخورد رضا نورمحمدی با بودیمیر به درستی پنالتی اعلام نشد.
تکل شایان مصلح روی پای مهاجم سپیدرود خطا بود و باید یک پنالتی به سود رشتی‌ها اعلام می‌شد.
خطای منجر به گل برتری پرسپولیس به اشتباه اعلام شد چراکه امید عالیشاه روی بازیکن سپیدرود خطا کرد و باید به سود این تیم خطا گرفته می‌شد.

* با سبک جدیدی، خلاصه‌ای از لحظات جذاب و حساس ۶ مسابقه تیم ملی ایران در جام ملت‌های ۲۰۱۹ پخش شد.

** کی‌روش- بخش اول: مربی بعدی از اشتباهات من درس بگیرد/ ۸ سال فوق‌العاده داشتم

کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی ایران بعد از بازگشت از جام ملت‌های آسیا به تهران و در آخرین گفت‌وگوی خود قبل از ترک ایران، بامداد روز چهارشنبه هفته قبل مصاحبه‌ای با عادل فردوسی‌پور داشت که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

* امیدوار هستم آخرین مصاحبه ما نباشد ولی در هر صورت خیلی ممنون هستم.

* هشت سالِ خیلی مثبت در ایران داشتم؛ بسیار خوشحال هستم و به خودم افتخار می‌کنم؛ در نهایت چیزی که اهمیت دارد این است که احترام بیشتر مردم را جلب کنی، اینکه این حس را داشته باشی که بخاطر مردم و مخصوصا بازیکنان کار کردی؛ بعد از هشت سال، عشق و محبت زیادی را از طرف مردم احساس می‌کنم و بخشی از وجودم در ایران باقی می‌ماند.

* اگر اجازه بدهید امروز متوازن نباشم؛ شخصا بسیار احساس غرور می‌کنم چون افتخار و سربلندی را در همه جا بین مردم دیدم؛ خیالم راحت است و بخشی از وجودم در ایران خواهد ماند.

* آن گل(مقابل ژاپن) یکی از اتفاقاتی است که در فوتبال می‌افتد؛ وضعیت نامتعارفی بود که در هشت سال نیافتاده بود؛ لحظه‌ای بود که در آن خوش‌شانس نبودیم ولی وقتی به تصویر کلی قضیه نگاه می‌کنیم، مهم‌ترین مسئله، پیروز شدن است؛ تمام ما این آرزو و رویا را داشتیم تا برنده شویم و رو به جلو حرکت کنیم؛ این مهم‌ترین مسئله است ولی همه چیز نیست.

* برای من مشخص بود؛ تیمی بودیم که به چنین وضع و عقب بودن از حریف عادت نداشتیم و معمولا بازی‌ها را نمی‌باختیم؛ اگر درست یادم باشد ۱۰۰ بازی در هشت سال انجام دادیم که ۱۱ یا ۱۲ مسابقه را باختیم؛ بخاطر همین بازیکنان ما به گل خوردن و باختن عادت نداشتند.

* در ۲۰ دقیقه ابتدایی ژاپن را متوقف کردیم، بعد از آن کنترل بازی را در دست گرفتیم، جدی‌ترین موقعیت نیمه اول برای ما بود و با عملکرد بهتری به رختکن رفتیم.

* در نیمه دوم دیدار مقابل ژاپن هم شروع خوبی تا قبل از دریافت گل داشتیم ولی آن گل همه چیز را عوض کرد؛ یک لحظه، احساس و عملکرد را تغییر داد؛ بازیکنان نیز وقتی به بازی برگشتند و فهمیدند چه اتفاقی افتاده که از نظر روانی احساسی کار سختی برای آنها شده بود.

* نتوانستیم بعد از آن لحظه(گل اول برابر ژاپن) به وضعیت عادی برگردیم؛ چیزی نبود که دلمان بخواهد و انتظارش را داشته باشیم، اما آیا این ۳۰ دقیقه می‌تواند عملکرد هشت ساله ملی پوشان را تحت الشعاع قرار دهد؟؛ افتخاری که آنها برای کشور کسب کردند و اعتباری که برای فوتبال ایران در جهان به دست آوردند، ارزش زیادی دارد؛ آنها شایسته قدردانی از سوی طرفداران فوتبال هستند.

* درباره بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های بهتر نظرات خودم را دارم و آنها را بیان می‌کنم؛ گفته بودم در برخی شرایط باید در مسیر متفاوتی حرکت کنیم.

* عادل عزیز! فکر می‌کنم در چند سال اخیر بارها این بحث(کی‌روش به فکر بالا بردن رنکینگ تیم ملی و صدرنشینی در آسیا است) را داشتیم و الان زمان مناسبی نیست که بگوییم چرا نمی‌توانیم بعضی بازی‌های بزرگ را برگزار کنیم؛ تلاش زیادی کردیم ولی در نهایت با تیم‌های معقول رقابت داشتیم؛ البته در حدی نبود که انتظارش را می‌کشیدیم ولی برنامه ما ۱۰ بازی تا جام ملت‌ها بود ولی به همان دلایل، فقط پنج مسابقه انجام دادیم.

* کاملا از مدافعان وسط رضایت داشتم و عالی بودند؛ در بیشتر بازی‌ها گل نخوردیم و مدافعان تیم ملی فوق‌العاده بودند؛ طبیعی است نمی‌شود همه را راضی نگه داشت؛ امکان ندارد یک مربی یا تیم ۱۰۰ درصد هواداران را راضی کنند.

* بازی در تیم ملی فقط به جنبه‌های تکنیکی و تاکتیکی مرتبط نمی‌شود و جنبه‌های روانی، هماهنگی و تعهد هم وجود دارد؛ باید بازیکن تیم ملی و آماده کمک به تیم ملی کشورت باشی؛ درست مثل بازیکنانی که انتخاب می‌کنم. اگر فرصت داشتم به گذشته برگردم، مجددا همین بازیکنان را انتخاب می‌کردم.

* (بازی بیشتر به مهدی ترابی و سامان قدوس؟): حالا که بازی تمام شده، هر کاری شدنی به نظر می‌رسد؛ امیدوار هستم منتقدان و مربی بعدی از اشتباهات من درس بگیرد؛ امیدوار هستم در ۱۰۰ بازی بعدی بهتر کار کند؛ ما در ۱۰۰ مسابقه، ۱۲ شکست داشتیم ولی امیدوار هستم مربی بعدی در ۱۰۰ بازی بعدیی دو یا سه باخت داشته باشد که برای تیم ملی عالی خواهد شد.

* هرگز نگفتم رویای ما رسیدن به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا است؛ گفتم هدف ما است که این دو، رویکردهای متفاوتی هستند؛ در تورنمنت اگر خودتان را به فینال نرسانید، نمی‌توانید برای مدال بجنگید و باید خودتان را در آن مرحله ببینید.

* این یک رویکرد استراتژیک است که باید به بازیکنان یاد بدهید قبل از سقف خانه، باید بنیان خانه را بسازند؛ قبل از فینال باید در ۶ مسابقه بازی کنید؛ همه چیز از بازی اول شروع می‌شود؛ قدم به قدم تا نیمه نهایی بالا آمدیم و برابر ژاپن که بدون تردید بهترین تیم آسیاست شکست خوردیم؛ آنها تجربه بیشتر، بازیکنان پخته‌تر و تاریخچه غنی‌تری داشتند؛ توسعه بیشتری داشتند و در ترتبیت مربی و جوانان موفق‌تر بودند؛ ضمن اینکه تجهیزات و آماده سازی بهتری دراختیارشان بود؛ به همین خاطر فکر نمی‌کنم باخت به ژاپن کسر شان باشد.

* خداحافظی با بازیکنان خیلی احساسی بود.

* ما ۶ ماه قبل در زمان پایان قرارداد یک صحبت شفاف با فدراسیون داشتیم؛ موضع فدراسیون کاملا متفاوت بود؛ مخصوصا آن زمان می‌گفتند که باید بمانم؛ آن زمان چیزی مشخص نبود ولی خودم گفتم برای یک تیم خوب نیست که فقط یک روز بعد از یک تورنمنت، قرارداد یک مربی به پایان برسد؛ به هر حال برنامه فدراسیون بود که برای آن احترام قائل هستم؛ هر چیز، یک آغاز و پایانی دارد؛ هشت سال، دوران فوق‌العاده‌ای بود.

* فقط یک کلمه نسبت به ایران دارم و از شما تشکر می‌کنم؛ هرگز و هرگز یادم نمی رود مردم چطور احساس‌شان را به من نشان دادند؛ هنوز برای من احساسی و دردرآور است؛ بله، می‌توانم از کلمه دردآور استفاده کنم؛ وقتی شما عاشق چیزی می‌شوی، این لحظه‌ها سخت است. امیدوار هستم و انتظار دارم تعهدی که به این مسوولیت داشتیم، بتواند و باید … ؛ دیگر نمی‌توانم چیزی بگویم.

آخرین مصاحبه برنامه نود با کی‌روش (بخش‌اول)

* آنالیز کاملی از عملکرد تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا با اشاره به نحوه ایجاد حملات، دفاع کردن، اشتباهاتی که بازیکنان داشتند، تاکتیک گلزنی و نفوذ به قلب دفاع حریف و … پخش شد.

* نتیجه نظرسنجی

حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در نظرسنجی این هفته برنامه نود شرکت کردند که بیش از ۵۳ درصد آنها از عملکرد هشت ساله کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایران رضایت داشتند.

* عادل فردوسی‌پور عنوان کرد باید در برنامه دیگری عملکرد هشت ساله کی‌روش با حضور کارشناسان مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ او همچنین با ابراز تاسف اشاره کرد مجوز پخش میزگردی که با سه تن از اصحاب رسانه راجع به دوران حضور کی‌روش در تیم ملی و اشاره و بررسی دستاوردهای او داشتند، صادر نشد.

* برنامه نود این هفته ساعت ۲۳:۵۰ دوشنبه، پانزدهم بهمن ماه، به دلیل پخش برنامه هفت از شبکه سه، زودتر از همیشه به پایان رسید.